„Dost snění, začněte jednat. Vezměte život do vlastních rukou.“ To je devíza knihy «Achievement habit» profesora Stanfordské university Bernarda Rotha. Podle autora stačí zbavit se v řeči dvou slov, abychom dosáhli svého cíle. Seznamte se s profesorovou metodou, kterou v knize uvádí. Skutečně může váš život obrátit lepším směrem.
1. Nahraďte «ale» slůvkem «a»
Co když místo „Chci jít do kina, ale musím pracovat“, řeknete „Chci jít do kina a musím pracovat“? Podle profesora Rotha «když použijete „ale“, máte psychologicky na mysli konflikt zájmů, i když třeba ve skutečnosti žádný neexistuje». Když ale použijete spojku „a“, nutíte podvědomě mozek realizovat obě části své věty.
Gramaticky jde v prvním případě o souvětí odporovací, ve druhém o slučovací. V tom prvním spojky typu „ale, avšak, však …“ a jiné mají odporovací význam, což jednu část věty staví do konfliktu s druhou částí. Druhá část tu první popírá, je s ní v rozporu, nebo ji alespoň omezuje.
Spojka „a“ naopak má slučovací, pozitivnější funkci, věty k sobě přiřazuje, jejich obsah je si navzájem rovný.
Teď, když už to víte, neříkejte «Chci si koupit nový nábytek, ale musím před tím vymalovat», řekněte: «Chci koupit nový nábytek a před tím musím vymalovat».
2. Nahraďte «musím» slovem «chci»
«Tohle cvičení je velmi užitečné k tomu, abychom pochopili důsledek svého jednání, zvláště pak nepříjemného, které jsme si sami zvolili» zdůrazňuje ve své knize Roth.
Obyčejná záměna slovesa může změnit váš životní směr. Budete-li se každé ráno probouzet s myšlenkou, že musíte jít do práce, dát se do nedokončených a nikdy nekončících úkolů a nějak přežít další pracovní den, změní se váš život v chaos.
Úplně jinak to dopadne, když se probudíte a soustředíte se na to, co se vám na vaší práci líbí. Třeba na to, jak lehko vám bude, až odevzdáte rozdělanou práci, jak budete s kolegy popíjet kávu a žertovat, jak se vrátíte domů ke svým milým a strávíte s nimi pěkný večer. Věřte, že to vše vás naladí na pozitivitou nabitý den.
Místo trpitelského „odesezení“ pracovních hodin myslete na to, co chcete pro tuto firmu udělat, co vám umožní dostat odměnu, projevit své schopnosti, realizovat se. Budete-li tiše a tupě sedět a nenávidět svou práci a život vůbec, bude všechno špatné a vinni tím budete jen a jen vy.
Vidíte jistě sami, jaký rozdíl je mezi větami «Musím zajet k rodičům» a «Chci zajet k rodičům». Vždycky je lepší použít „chtít“ než „muset“, ať se jedná o cokoli.
Uplatnit tato doporučení není vůbec snadné, ALE je to potřebné, pokud úspěšní být MUSÍTE. Zároveň je to jednoduché A potřebné, pokud úspěšní být CHCETE. Vidíte ten rozdíl?
7 kouzelných slov do nového života
Každý si sám volí, jak bude žít