Carol Morganová, v Dominikánské republice praktikující a vyučující psycholožka, položila svým čtenářům dvě otázky: kým se chtěli v dětství stát? A splnilo se jim jejich přání? Pro ty, kteří odpověděli záporně, pak připravila seznam třinácti příznaků, že je život míjí.
Přečtěte si její seznam. Konec konců vám může poskytnout další důvod k pocitu životního štěstí...
1. Věnujete příliš mnoho času věcem, které za to nestojí.
Videohry, televize, Internet, spousta jídla, spousta alkoholu… v seznamu by šlo pokračovat. Podívejte se na svůj život opravdu vážně. Kde a jak trávíte většinu svého času? Přináší vám to užitek? Vede vás to k lepšímu životu? Pokud ne, měli byste svou každodenní činnost přehodnotit a změnit ji.
2. Příliš si stěžujete
Znám lidi ustavičně nespokojené se svým životem. Nikdy o tom nepřestávají mluvit. Jste jedním z nich? Stěžujete si na svou práci, svého šéfa, na výplatu, sousedy a vlastního manžela? Jestliže ano, nic tím nezměníte, jenom kolem sebe šíříte negativní vlny. Stížnosti vás ženou leda do slepé uličky. Zkuste vyprávět o tom, co máte rádi, ne o tom, co se vám nelíbí. Výsledek na sebe nedá dlouho čekat.
3. Nerozvíjíte vlastní rozum
Jestliže nerostete a nerozvíjíte se jako osobnost, ustrnuli jste. Doslova jako nějaký klidný rybník pomalu zarůstající žabincem. Totéž se děje s vaším rozumem, když ho nenutíte k aktivitě a neučíte se novým věcem. Potíže a zkoušky váš rozum zocelují.
4. Vedete negativní vnitřní dialog
Náš vnitřní dialog může být osudný. Henry Ford prohlásil: „Ať si myslíte ano nebo ne, máte pravdu!“ Jestliže si říkáte, že nejste dost chytří, aby vás povýšili, nebo abyste se pustili do vlastního podnikání, je to pravda. Pokud si říkáte, že na změny jste moc unavení, je to pravda. Ať si říkáte cokoli, stává se to vaší skutečností. Mějte své myšlenky pod kontrolou a život jim začne odpovídat.
5. Necítíte žádnou inspiraci
Máte k něčemu náklonnost? Znám dost lidí, kteří si myslí, že nic takového nemají. Jenže tak to nebývá. Je určitě něco, co rádi děláte. Zkuste si najít něco, co vás opravdu chytí a věnujte se tomu co nejvíc.
6. Neplánujete budoucnost
Samozřejmě, že je úžasné „žít dneškem“ a „vychutnávat si přítomný okamžik“. Někdy je však třeba pohlédnout kupředu, abychom viděli, kam chceme dojít. Pokud nemáte ani cíl, ani plán, podobáte se loďce bezcílně se plavící oceánem s nadějí, že se ocitne na nějakém pěkném místě. Jistě mi dáte za pravdu, že to je hloupost. Stejně jako nás GPS orinetuje na cestě do cíle, potřebujeme svou vnitřní GPS, která nás povede.
7. Příliš mnoho času trávíte s lidmi, kteří nijak nestimulují váš růst
Je snadné uvíznout s lidmi, kteří jen tak nezávazně žvatlají a nenutí nás, abychom se zlepšovali. Vedle nich budete vždycky na stejné úrovni jako včera a předevčírem. Takoví „přátelé“ jsou „energetičtí upíři“. Sají z vás život a náhradou vám neposkytují nic užitečného. Obklopte se lidmi, kteří chtějí růst a stanete se jedním z nich.
8. Jste závislí na svém telefonu
Moderní mobily jsou nesporně skvělá zařízení, naprosto schopná okouzlit kohokoli z nás. Ale zamyslete se nad tím, kolik času s touto oblíbenou „hračkou“ trávíte. Jaké vztahy tím mohou utrpět? Píšete SMS při rodinném obědě? Sledujete při něm i Internet? Pak pouze nadarmo utrácíte kouzelné chvíle blízkosti, nebo okamžiky, které byste mohli věnovat plánování budoucnosti.
9. Utrácíte peníze za nepotřebné věci
Existuje rozdíl mezi „potřebuji“ a „chci“. Myslím, že tohle jsme všichni pochopili už ve školce. V současné společnosti nicméně jsou hranice mezi těmito slovy nezřetelné (viz: bod 8). Spousta lidí zapadla po krk do úvěrů, ale v rukou vždycky mají nejrůznější poslední modely… čehokoli. Ve skutečnosti však zase tolik nepotřebujeme: vodu, jídlo, střechu nad hlavou a blízkého člověka vedle sebe. Všechno ostatní jsou prostě bonusy. Podívejte se pozorně, za co utrácíte a hned vám bude jasné, co je třeba změnit.
10. Málo spíte
Nejsem lékařka, ale přečetla jsem dost knih na to, abych něco věděla o občerstvující síle spánku. Má pro naše zdraví rozhodující význam. Máte-li příliš mnoho práce, než abyste se vyspali, nebo si jen pěstujete zlozvyk ponocovat do tří do rána, věřte, že nastoupil čas s tím skoncovat a přehodnotit priority.
11. Nestaráte se o svoje tělo
Neméně důležité pro zdraví jsou jídlo a sport. Chápu, že jsem vám neřekla žádnou novinku. Avšak kladný vliv vyvážené diety a fyzického cvičení není omezen jenom na hubnutí. Zlepšuje se také psychické zdraví a celkově se budete cítit lépe. Začněte malými změnami v jídelníčku a úrovni aktivity a uvidíte sami, jak se to odrazí na kvalitě vašeho života.
12. Nechcete opustit svou komfortní zónu
Ano, vím, jak pohodlné je žít ve vysezeném důlku. Když zajdu do oblíbené restaurace, objednám si vždycky stejné jídlo. Ne proto, že bych se bála ochutnat něco jiného, ale proto, že mám to jídlo ráda. To však není ta komfortní zóna, kterou mám na mysli. Mluvím o schopnosti riskovat, abyste zlepšili svůj život. Mějte prosím na paměti, že je rozdíl mezi „rizikem“ a „propočteným rizikem“. Jakékoli riziko může být i smrtelné, ale uvážené, propočtené riziko je takové, u nějž jsme zvážili všechny varianty a promysleli rozumný a dobrý plán svého jednání.
13. Vedete život, který se vám nelíbí
Úspěšnost vždycky měřím úrovní štěstí. Jste skutečně šťastní? Pokud ne, je čas něco změnit. Ani pocit spokojenosti nevypovídá přímo o tom, že žijete plným životem. Dělejte všechno pro to, aby byl život uchvacující, aby vám přinášel potěšení.
Jestliže je některý z těchto třinácti bodů o vás, nepropadejte zoufalství. Vždycky můžete věci změnit. Úplně první, co musíte udělat, je zbavit se myšlenky, že změnit nemůžete nic. Největší překážkou bývá váš vlastní způsob uvažování. Začněte jím. Změňte myšlení, změňte život.
(via)
Lekce moudrosti od dvaadevadesátileté dámy
7 duchovních zákonů ovlivňujících osud
2 komentáře
Tak to na mě přesně sedi
Děkuji za tento článek, utvrdil mě v tom, že svůj život nemarním 🙂