Pocity strachu a úzkosti bývají jednou z hlavních příčin lidského neštěstí. Negativní myšlenky a obavy mohou založit problémy, které člověk nikdy předtím neměl. Většina pochmurných scén, které si vyvolává naše podvědomí, je založena na strachu a obavách a nijak nám nepomáhají, i když se třeba domníváme, že důkladné promyšlení možných nebezpečí je nám k užitku.
Ve skutečnosti jde ovšem o sebeklam. Stačí začít reálně uvažovat. Ustavičné promýšlení všech možných negativních scénářů a jejich přehrávání stále dokola nás může přivést do stavu, kdy zastavit tento proces už bez pomoci nezvládneme.
Podívejte se s námi na pět možných způsobů, jak přestat sami sebe tímto způsobem ničit a zbytečně se nervovat:
1. Stopněte své negativní uvažování a soustřeďte se na pozitivní myšlenky- hned!
Obecně ve společnosti negativní myšlení bohužel už dlouho převládá. Lidé vypichují to špatné, to, co se nepovedlo, co se jim nelíbí, co je trápí, pro co jsou nešťastní. A nic jiného jako by neexistovalo. Navíc ze všech stran jsou ustavičně doslova zaplavováni negativními zprávami – média se přímo vyžívají v křiklavém podání katastrof, zločinů, nehod a nešťastných náhod. Je čas začít tomuto vlivu aktivně čelit, přepnout se do opačného módu. Cíleně vyhledávejte pěkné myšlenky na dobré věci. Myslete na to, co vám přináší pocit štěstí nebo za co jste vděční. Dívejte se kolem sebe a vnímejte krásu všedního dne, lidských úsměvů, zelené trávy, rozkvetlých stromů, natřených laviček, veselých dětí i naleštěných aut. Stačí malá snaha a uvědomíte si, že toho pozitivního je stále víc. Samozřejmě, že je to proces, nejde o nějaké jednorázové „lusknutí prstů“. Nesmíte se však zastavit.
Postupně budete pociťovat daleko víc klidu. A časem také přestanete sami sebe trápit představami možných neštěstí a ztrát, protože obecně budete naladěni na pozitivitu.
2. V průběhu celého dne si opakujte pozitivní slova.
Schválně si hned teď podrobně všimněte, co máte právě v hlavě. Většina vašich mozkových závitů se nejspíš zabývá tím, co ještě dnes musíte udělat, případně myšlenkami na někoho, kdo vás rozzlobil. Možná vás dusí ponižující sebekritické myšlenky, ať už je jejich příčinou cokoli. Vyčítáte si něco, stydíte se, radši byste se neviděli…
Takové myšlenky musíte rázně zahnat. Není vždycky snadné udržet se na pozitivní vlně se vší vzpomínanou negativitou kolem sebe – to připouštíme. Vyzkoušejte čelit stresujícím úvahám jednoduchými, obyčejnými a náladu zvedajícími slovy.
Pokaždé, když se vám začnou vnucovat úzkostné, znervózňující nebo trapné představy, reagujte v duchu uklidňujícími slovy. Například: „Jen klid, nic se neděje, všechno je OK“. Můžete si představovat, že stojíte na břehu moře, kolem nikde nikdo, klid a mír. Slova mají velikou sílu a neváhejte ji využít kdykoli se vám bude zdát, že potřebujete pomoc.
3. Meditujte.
Meditace zastaví bouřlivý, nepřestajný a každou sekundu na podvědomí dorážející proud myšlenek. Zavádí vás do prostoru, kde panuje klid, harmonie a pohoda. Přestože mozek nepřestává pracovat ani v průběhu meditace, mnoho lidí doslova cítí, že jejich myšlení se během ní zpomaluje. Vleže, se zavřenýma očima se cítí lehčeji a uvolněně díky pouhému soustředění na vlastní dech. Meditace zkrátka uvolňuje tělo a spolu s ním i mysl. Je velkou pomocí při zvládání každodenních problémů.
Pokud chcete v životě mít více klidu, pokud toužíte po vyrovnaném myšlení bez křeče a prudkých zvratů, začněte s meditací. Základem je pohodlná poloha vsedě či vleže a soustředění na vlastní dech. Věnujte meditaci alespoň deset minut každý den. Zjistíte, že jste si na ni zvykli. A že pozitivní myšlení je vaším stylem uvažování.
4. Žijte tady a teď.
Ano, už je to otřepané, ale zamyslete se nad tím, co tato slova vlastně znamenají. Znamenají naučit se vypustit z hlavy loňské trapasy, příkazy pro zítřejší den, starosti spojené s prací, myšlenky na účty, které je třeba zaplatit příští týden, obavy z nejisté budoucnosti, která se nejasně rýsuje kdesi vpředu. Jestliže totiž dovolíte podobným úvahám, aby opanovaly vaše myšlení, může vás to vést od stresu k úzkostem a depresím, k onemocněním tělesného rázu a dalším závažným problémům. Velice často se nesmyslně trápíme chybami minulosti či obavami z budoucnosti, tedy něčím už nebo ještě nereálným. Pokud se vám začnou vnucovat myšlenky tohoto rázu, postavte se jim a myslete na dnešek, na chvíli, v níž se právě nacházíte. Když člověk sám sobě povolí jen pozorovat a „plynout od jedné chvíle ke druhé“ jako to dělával v dětství, uvědomí si teprve, co je to dokonalý klid.
5. Svěřte se přírodě.
Příroda nikdy nezklame. Je to naprosto ideální prostředek k uklidnění mysli. Hledejte každou možnost kontaktu s ní, i kdyby to byla jen malá procházka o polední pauze. Jděte ven večer, půl hodiny se procházejte v parku, plánujte dovolenou tak, aby byla spojena s pobytem v zeleni, ve volném prostoru, u vodní plochy. Co nejdál od hluku měst a povrchního cvrkotu obchodních center.
Příroda s životem nebojuje. Ani vy se nestavte proti jeho proudu. A nenechte se strhnout pozlátky materiálních hodnot, nepřinesou vám ani klid, ani štěstí.
Pravidla, která vám navždy změní život
Proč se necítím dobře a jak z toho ven?