Sny, které by neměly nějaký smysl, neexistují. Zvláště důležité je věnovat pozornost snům, které se opakují. Mohou se s určitou periodicitou opakovat v průběhu života prakticky beze změny, mohou však také být reakcí na určitá traumata nebo strachy, které se nám dosud nepodařilo překonat. Podobné sny nás zpravidla navštěvují tehdy, když jsme plní stresu nebo úzkosti.
Velkou pozornost věnoval snům zakladatel moderní psychoanalýzy Sigmund Freud, který v roce 1899 vydal knihu „Výklad snů“. Ve snech spatřoval klíče k nevědomí. Byl přesvědčen, že většina důležitých emocí počíná právě v nevědomí, to znamená ve stavu opačném bdění. V nevědomí se často rozvíjejí problémy, nesplněná přání, sny a obavy, které člověk nevyřeší během dne, v bdělém stavu. Neuzavřené problémy poté velmi negativně ovlivňují lidské jednání a často vyvolávají nepříjemné sny a noční můry. Někdy mohou ovlivnit i jednání v běžných denních situacích v podobě zapomínání, přeříkávání či prudkých změn nálady. Velký důraz však Freud kladl na sny jako zdroj informací o nevědomí. Byl přesvědčen, že právě ony by mohly umožnit zbavit pacienty napětí, stresu a nervozity.
Výklad opakujících snů se samozřejmě od člověka k člověku liší. Aby bylo možné přesně vyložit význam snů konkrétního člověka, museli bychom důvěrně znát jeho životní cestu a každodenní život.
Existují dva typy opakujících se snů:
1. Osobní sny. Sny představující nějaké osobní strachy. Vyložit je může pouze snící osoba – jiní lidé, a to včetně odborníků, mohou být pouze nápomocni.
2. Obecné sny. Sny založené na obecných tématech, podobajících se tématům snění jiných osob. Dají se proto poměrně snadno vyložit. Jsou mezi nimi například sny, v nichž něco ohrožuje fyzické bezpečí snícího anebo takové, které jsou založeny na pudových lidských obavách.
Kterých šest nočních můr patří podle odborníků mezi ty nejvíce rozšířené?
1. Noční můra, při níž je snící osoba nahá v přítomnosti cizích lidí.
Snícímu se zdá, že je na nějakém známém místě, například ve škole, v práci atd., plném lidí. Náhle si uvědomí, že na sobě nemá ani kousek oblečení a všichni na něj začínají zírat.
V této situaci se cítí krajně zranitelný a pociťuje neskutečný stud. Je dost pravděpodobné, že noční můry podobného typu souvisejí s potřebou přijetí nějakou skupinou lidí a s tím, že se nám ho nedaří dosáhnout.
2. Noční můra, v níž snícího někdo pronásleduje.
V takovém snu spící ví, že má v patách cosi nebo kohosi nevýslovně strašného, cítí hrůzu a pokouší se utéci. Navíc se buď nemůže pohnout z místa, nebo se pohybuje velmi pomalu, jako kdyby uvízl v něčem hustém a lepkavém.
Sny podobného druhu obvykle člověka trápí, když ho v životě cosi velmi zneklidňuje a dělá mu starosti, anebo když něčeho lituje.
3. Noční můra, ve které snící něčím trpí anebo mu něco způsobuje bolest.
A bolest se nemusí týkat pouze snícího, pokud už o ni jde, bolest mohou v takové noční můře pociťovat třeba i osoby jemu blízké. Ústředním tématem je bolest nebo dokonce smrt, způsobená kupříkladu uštknutím hada nebo kousnutím pavouka. To vše symbolizuje zranitelnost člověka pociťujícího bolest.
4. Noční můry, ve kterých snící padá.
Jde o noční můry, v nichž snící osoba padá z veliké výšky, například z obrovského stromu nebo vysoké budovy. Možné také je, že se při chůzi nebo běhu náhle propadne do bezedné jámy v zemi.
Ve většině případů jsou takové sny způsobeny tím, že v reálném životě musíme čelit situacím vzbuzujícím silný stres, anebo procházíme černým životním obdobím.
5. Noční můry, během kterých se snící ocitne v pasti.
Snící se ocitá ve složitém labyrintu nebo na jiném místě, ze kterého nemůže najít východ. Dlouze chodí stále dokola, až začíná pociťovat bezmoc a strach. Zdá se mu, že na tomto místě zůstane už navždy.
Toto je přesně ten typ noční můry, z níž se člověk probouzí zalit studeným potem a přeplněný negativními pocity, které měl ve snu. Někteří autoři poukazují také na to, že pocit, že se snící ocitl v pasti, může odpovídat určitému stádiu jeho skutečného života.
6. Němota.
Snící osoba se pokouší křičet, otevírá ústa, ale nevydá ani jediný zvuk. Zpravidla se to ve snu stává v nebezpečné situaci, kdy je životně důležité volat o pomoc nebo někoho varovat, ale snící to přese všechnu svou snahu udělat nedokáže.
Takové sny se asociují se životními situacemi, kdy si člověk připadá být zcela bezmocný.
Toto je pouze krátký seznam nejrozšířenějších nočních můr, které lidi trápí, když ve skutečném životě, to znamená v bdělém stavu narazí na komplikace a nepříjemnosti.
I když podle statistik si lidé devadesát procent svých snů nepamatují, právě sny zůstávají pro lidské podvědomí účinným způsobem obrácení pozornosti k určitým otázkám, které se člověk z těch či oněch důvodů snaží ignorovat.
Endor G.
6 drsných pravd, které z vás mohou udělat lepšího člověka
Jak se stát úspěšným vynecháním dvou slov a uplatněním jednoho z pravidel Steva Jobse.