Když člověk uvažuje o štěstí, myslí obvykle nejdřív na to, že být šťastný není nic snadného. A když se pak zamyslí nad vlastním životem, říká si, že tak či tak je dost šťastný. Kanadský motivátor, autor knih a velký propagátor pozitivity a obyčejné radosti Neil Pasricha je si jist, že abychom se cítili šťastni, stačí zkrátka trénovat vlastní mozek.
Neil Pasricha dost dlouho pracoval v každodenním styku s lidmi. Přesvědčil se, jak těžké je pro ně dosáhnout pocitu štěstí. Napsal knihu „Rovnice štěstí“, v níž vysvětluje, jak vycvičit vlastní mozek, abychom se cítili šťastni. Neilova strategie je praktická, efektivní a překvapivá. Jak vypadá vzorec, který získal pozorováním a zkušeností? «Nic si nepřej + něco dělej = získej vše». Našel šest jednoduchých postupů, které můžeme uplatnit každý běžný den. Začít je třeba co nejdřív.
1. Tři procházky
Podle slov kinezioložky Amandy Hyde je pozitivní tendence fyzicky aktivních lidí silnější než u těch, kdo před fyzickou aktivitou, například sportem, dávají přednost jinému způsobu relaxace a odpočinku. «Dokonce jsme zjistili, že pozitivní ladění ještě zesiluje právě v ty dny, kdy svou fyzickou formu udržujeme na výši», říká. Nevyžaduje to moc času. Stačí půlhodina rychlé chůze třikrát týdně. Bylo prokázáno, že třicetiminutová rychlá chůze nebo běh léčí depresi účinněji, než léky.
2. Slohová práce na 20 minut
Pište dvacet minut o tom, co dobrého a pozitivního se vám dnes přihodilo. Určitě se budete cítit šťastnější. Proč? Protože svou dobrou zkušenost prožijete opakovaně. Mozek vás při psaní a následném čtení přenese doslova nazpět, tam, kde vám bylo dobře. Takto zaměřený experiment byl proveden na texaské uiversitě. Manželské dvojice dostaly za úkol vzpomenout si a zapisovat všechno pozitivní, co se jim v průběhu dne přihodilo. Měly tomu věnovat dvacet minut třikrát denně. Výsledkem byl celkový šťastnější životní pocit těchto lidí. A stejnou změnu zaznamenal i jejich vzájemný vztah.
3. Buďte vlídní a spontánní
Pět laskavostí týdně a budete šťastnější! Zkuste jen tak pro radost zaplatit kávu kamarádce, pomozte sousedovi posekat trávník nebo napište uznalý dopis správci domu. Experimentálně bylo prokázáno, že nálada osob, které našly způsob, jak pomoci svému bližnímu, se podstatně zlepšila. Čím to? Odpověď je jednoduchá. Lidé si jejich pomoci nebo uznání vážili, srdečně za ni děkovali a všem bylo rázem lépe.
4. Totální odpojení
Naučte se odpočívat «odpojením» od všeho kolem. Zkuste někdy po práci nedělat naprosto nic. Nebo si dopřejte «lenošivý víkend»: pomůže vám to naladit pozitivní notu do nového týdne.
5. Ocitnout se v proudu
«Proudění» je termínem dlouholetého vedoucího katedry psychologie na universitě v Chicagu Mihaly Csikszentmihalye. Označuje tak zvláštní stav, „kdy se naše tělo nebo mysl vzepnou k hranicím svých možností ve vědomé snaze dosáhnout něčeho obtížného, co stojí za to“. Člověk zcela splyne s tím, co dělá a místo únavy pociťuje příliv energie. Ve stavu proudění nevnímáme čas, zapomínáme na hlad i žízeň, pomíjíme sociální role a doslova se rozplyneme v činnosti, která je pro nás důležitá a zajímavá. Nezáleží na tom, jaké jméno dáte stavu naprostého pohroužení do strhující činnosti, hlavní je setkat se s ním, poznat ten zápal a nadšení, o kterém hovoří Mihaly Csikszentmihalyi.
6. Dvouminutová meditace
Výzkumný tým Massachuttského technologického institutu porovnával výsledky magnetické rezonance mozku u lidí před a po meditaci. Ukázalo se, že po provedené meditaci se části mozku odpovídající za soucit a sebepoznání zvětšily a část spojená se stresem se zmenšila. Výzkumy tedy dokazují, že meditace pomáhá mozek «naprogramovat» , což stimuluje pocity štěstí.
60 způsobů jak přinést dítěti štěstí
Štěstí je nakažlivé