Sebejistota nám dodává na významu a úspěšnosti jak ve vlastních očích, tak v očích lidí okolo nás.Pomáhá nám plnit si sny a dosáhnout všeho, čeho dosáhnout chceme. Mnoha lidem se však sebejistoty nedostává. Dá se to napravit? Jak si má člověk pomoci, aby uvěřil ve vlastní síly? Našli jsme sedm jednoduchých, a přitom účinných rad, jak si počínat, aby se člověk stal sebevědomějším.
Jestliže v sebe věříte, poskytujete sami sobě možnost žít životem, který vás uspokojuje. Sebejistota přináší možnost věnovat se tomu, co vás zajímá, co vás baví a co rádi děláte, a navíc vám pomáhá měnit vlastní sny v realitu.
Pokud se chcete cítit sebejistě a toužíte získat odvahu k uskutečnění svých nejtajnějších snů, pokuste se své chování změnit pomocí těchto rad:
1. Naučte se důvěřovat svému vnitřnímu hlasu.
V lidské hlavě ustavičně víří nepřeberné množství myšlenek, které snadno přehluší hlas vnitřní moudrosti. Je to hlas instinktů a intuice, který se vždycky snaží člověka vést. Čím lépe se člověk naučí zbavovat svou mysl různých postranních, těkajících myšlenek, tím lépe dokáže svůj vnitřní hlas slyšet. Vnitřní hlas je vždycky naladěn pozitivně a pomáhá člověku, aby se cítil silný, protože velmi dobře zná jeho potenciál a ví, čeho je schopen. Bohužel je lidská mysl často plná obav a pochybností. Když přijímáte důležitá rozhodnutí, snažte se svému vnitřnímu hlasu naslouchat.
2. Zkoušejte něco nového.
Abyste v nějaké oblasti nabyli jistotu, potřebujete k tomu čas. Pokud se spokojujete pouze s tím, co už dávno dobře znáte, můžete se v této oblasti po čase cítit jako suveréni, zároveň vám však může připadat, že sami sebe omezujete. Aby člověk skutečně cítit sebejistotu, musí sám sebe neustále nutit opouštět komfortní zónu, zkoušet něco nového, co dosud nezná, a učit se. Sebejistota se nerodí na základě nahromaděných dokonalých výsledků. Pro vaši sebejistotu je důležité prostě věci zkoušet, a nedělat si příliš hlavu s tím, jaký bude výsledek.
3. Nemějte strach z nezdaru.
Na neúspěchu není nic špatného. Znamená jen, že to musíte zkusit znovu a jinak. A když se vám znovu nic nepodaří, berte to jako znamení osudu, který vám napovídá, že byste nejspíš měli změnit taktiku a svůj přístup k věci. Nezdary jsou pouhá součást lidského života, neodmyslitelně k němu patří a opravdu není třeba si nadávat a proklínat se, když se vám něco nedaří. Berte porážku jako svého druhu možnost naučit se něčemu novému a vyzkoušet to znovu. Nezapomínejte, že na cestě k úspěchu se chybám a porážkám nevyhne nikdo.
4. Nacvičujte si sebevědomé pózy.
Držení a postavení těla, stejně jako gestikulace mohou jiným lidem velmi mnoho říci o tom, nakolik si člověk věří. Věděli jste však, že to, jak se držíte, působí i na vaši vlastní představu o sobě a na váš pocit ze sebe? Velitelská až pánovitá póza, kdy máte napřímená záda, ramena jsou široce roztažena, hruď je vypnutá, brada směřuje vzhůru a ruce se lehce opírají o boky, zcela přirozeně zvyšuje optimismus. Zaujímejte jen tak pro sebe takové postavení několikrát během dne a všímejte si, o kolik sebejistěji se budete cítit.
5. Radujte se ze svých úspěchů.
Sebejistí lidé jsou hrdí na každý svůj úspěch, na všechno, co se jim podaří a čeho dosáhnou, i když jde třeba o zcela nevýznamné věci. Když se vám podaří dosáhnout cíle, dovolte si radovat se. Čím více budete sami sebe podporovat a chránit, tím větší sebejistotu budete získávat. Díky ní pak dokážete realizovat to, o čem jste zatím jenom snili.
6. Věřte si.
Lidská mysl je opravdu mocný nástroj, proto je při získávání sebejistoty nejdůležitější to správné psychické naladění. Jak prohlásil Henry Ford: „Ať si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu.“ Když si však věříte a v duchu si představujete, jak dosahujete toho, po čem toužíte, zvyšuje to vaše šance na úspěch.
7. Nesoutěžte s jinými lidmi.
Sebejistí lidé chápou, že soutěžit s jinými nemá smysl. O mnoho cennější je dosahovat něčeho k svému osobnímu rozvoji, nikoli proto, aby člověk dokázal svoji převahu nad ostatními. Všechno, co je vám dáno osudem, si vás dozajista najde, proto je každé soutěžení s ostatními v určitém slova smyslu pouhopouhou iluzí. Každý dostává v životě to, co potřebuje a všechna omezení si lidé vytvářejí jí sami.
Nikdy není pozdě začít uskutečňovat své sny a realizovat všechno, co jste si kdy přáli. Pokud má člověk sebejistotu a nadšení, nic pro něj není nemožné.
A/N/A
Proč radostné události někdy vyvolávají úzkost?
20 pastí, bránících ženě být sama sebou