Lidé s vysokou emoční inteligencí jsou schopni přijímat, kontrolovat a hodnotit vlastní emoce a také emoce jiných lidí. Emoční inteligence sehrává důležitou roli v sociálních vztazích. Často je posuzována otázka, zda je emoční inteligence člověku vrozena nebo je třeba se jí učit. Čemu se lidé obdaření emoční inteligencí vyhýbají? Uvádíme osm takových věcí.
1. Neignorují cizí pocity
Projevují soucit. Snaží se pochopit, jak se lidé cítí. Nikdy se nechovají, jako by city jiných lidí neexistovaly.
2. Nedělají ze sebe oběť
Emočně bystrý člověk má to, co cítí, pod kontrolou. Když má špatný den, neviní z toho jiné a nedělá ze sebe oběť. Své negativní emoce zaměřuje do produktivnějšího směru.
3. Zachovávají klid
Lidé vybavení emoční inteligencí udržují stálý kontakt s vlastními pocity, zároveň však vědí, kdy je třeba přepnout a soustředit se na okolí. Nedovolí, aby je vlastní emoce ovládly.
4. Nedovolují jiným vměšovat se do svých citů
Své citové prožívání kontrolují a také střeží. Nedovolí nikomu, aby jim zkazil den nebo jim srazil náladu. Rychle se vyrovnají s každou negativitou.
5. Vyhýbají se zbytečným konfliktům
Je-li to třeba, nevyhýbají se srážce, avšak v případě zbytečného konfliktu si raději uchovají energii na důležitější věci.
6. Nepomlouvají
Člověk obdařený emoční inteligencí ví dobře, jak ničivé mohou být klepy. Vyhledává rozhovor na vyšší úrovni a v pozitivním tónu. Povrchní kontakty a pomluvy ho nezajímají a vyhýbá se jim.
7. Nebojí se říci NE
Emočně inteligentní člověk je si vědom svých možností, váží si sám sebe a dokáže vymezit a obhájit své hranice. Proto mu nečiní problém odmítnout, je-li to třeba.
8. Nečeká na schválení jiných
Tito lidé vědí, že rozhodnout se mohou sami, nepotřebují ničí dovolení. Mají dostatek sebedůvěry a pokud něco chtějí, jdou za tím. S respektem vyslechnou jiný názor, avšak jednají podle svého uvážení.
Na co máme myslet před spaním
Jak si chránit hlavu před „smetím“ a „jedy“