Každému se občas nedostává času nebo energie na věci, které si naplánoval. Existuje dost metod jak produktivitu svojí práce zvýšit. Přinášíme vám souhrn těch nejúčinnějších.
1. Stanovte si, co je pro vás opravdu důležité. Jinak 80 procent toho, co budete během dne dělat, nepřinese hmatatelný výsledek.
2. Hodnotný spánek, kvalitní jídlo a cvičení vám pomohou udržet správný tonus, což je při dosahování cílů to nejdůležitější.
3. Dvouminutové pravidlo. Dokážete-li něco zvládnout během dvou minut, například odpovědět na mail nebo si uklidit pracovní stůl, pak to udělejte rovnou. Pokud to odložíte „na potom“, bude vám to trvat mnohem déle, nebo to neuděláte vůbec.
4. Pětiminutové pravidlo. Výborný způsob, jak se vypořádat s těžkým nebo nepříjemným úkolem. Neurčujte si jako cíl vypořádat se s ním tady a teď. V průběhu dne mu věnujte 5 minut. Je možné, že v určité situaci těch pět minut překročíte – to když se „chytíte“ a úkol už pro vás nebude představovat problém.
5. Sainfeldovo pravidlo úspěchu. Chcete-li být v něčem profík, dělejte to každý den! Doslova každý den. O svátcích i o víkendu, třeba i o soudném dnu. Bez vyjímek!
6. Zároveň s pětiminutovým pravidlem si opakujte správné návyky. Pomůže vám to rychleji si je osvojit. Opravdu to funguje.
7. Paměť není pevný disk. Všechno důležité si zapisujte. Do sešitu, do bloku, do deníku, do mobilu. Hlavní je: zapisovat.
8. Používejte tolik nástrojů, kolik jich doopravdy potřebujete. Moderní doba nabízí obrovské množství programů, které usnadňují práci. Vybete si, co vyhovuje právě vám, i kdyby to byla jen tužka a papír.
9. Rutina dokáže ubít každou práci. Abyste jí nepodlehli, potřebujete disciplinu. Začínejte každý den tím, co jste si naplánovali. Pomůže vám to udržet tempo v průběhu dne, určit si priority, vyřazovat neužitečné úkoly a dělat jen to, co je skutečně potřeba.
10. Technika efektivního plánování času. Stanovte si na splnění úkolu časový limit 25 minut. Během té doby se nevěnujte ničemu jinému. Udělejte pětiminutovou přestávku a znovu se pusťte do úkolu. Po čtyřech pětadvacetiminutovkách si dopřejte delší přestávku – asi 15-30 minut.
11. Nasaďte si sluchátka. Nemusíte zrovna poslouchat hudbu, ale pro ostatní to bude signál, že vás nemají rušit kvůli hloupostem.
12. Přestaňte ustavičně kontrolovat poštu. Začínat den kontrolou pošty k ničemu není, stejně jako ho tak končit. Určete si pro kontrolu pošty pravidelný čas, například v 11, 14 a 17 hodin. Pamatujte, že pošta není seznamem úkolů. Snažte se ji roztřídit, zbavit se nepotřebného, důležité ukládat do složek a ty archivovat. Nemíchejte soukromou korespondenci se služební.
13. Totéž platí o telefonátech. Nemusíte být dostupní pořád. Ztlumte vyzvánění. Kdo vás opravdu potřebuje, zavolá znovu, ti ostatní vás aspoň nebudou rušit.
14. Všechny drobné úkoly dělejte najednou. Například kontrolu pošty, telefonní rozhovory, sociální sítě atp.
15. Pravidlo tří nejdůležitějších úkolů. Den začněte tím, co je podle vás nejdůležitější.
16. Síla vůle má své meze. Vynasnažte se řešit důležité věci dopoledne. Na odpoledne si nechávejte to, co vás nestojí takové vypětí.
17. Nejdůležitější. Zeptejte se sami sebe, co nejdůležitějšího můžete udělat právě tady a teď. Potom uplatněte pravidlo č. 4.
18. Nemá smysl ztrácet čas vytvářením naprosté dokonalosti. K dosažení lesku je třeba příliš mnoho sil. Zde je třeba uplatnit pravidlo nastartování produktu: pokud se za něj alespoň trochu nestydíte, znamená to, že jste ho vyrobili příliš pozdě.
19. Tlak dokáže divy. Obava před postihem nebo naopak úsilí o pochvalu vůbec nejsou špatnými prostředky stimulace produktivní práce, jsou-li termíny opravdu napjaté.
20. Plánujte si odpočinek. Trocha odpočinku není na škodu. Po vypjaté práce je to velmi prospěšné. Věnujte se něčemu úplně jinému než práci a můžete dostat nové nápady!
21. Odkládejte. Říkejte „ne“. Ignorujte. Křižte cizí plány. Řiďte se zkrátka výhradně svým rozvrhem a nepřizpůsobujte se jinému.
22. Předstíraná nekompetentnost. To je diplomatický způsob uplatnění předchozího pravidla.
Tím končíme krátkou přestávku a vracíme se ke své práci… 🙂
www.quora.com
13 pravidel zachování energie
Neuzavřené cykly: kudy uniká energie