Kde jsou dva lidé, jsou i různá mínění. Každý den musíme podstupovat větší či menší střety. Čím více sociálních rolí člověk má, s tím větším množstvím názorů se setkává. Protikladná mínění někdy vedou ke skutečnému psychologickému boji s oponentem. Občas to končí docela bolestivými duševními šrámy. Je to však nezbytné?
Našli jsme pro vás postupy psychologického aikida, umožňující řešit problémy i bez zápasu.
– Psychologické aikido připomíná balancování před nebezpečným útokem, balancování na míči. „Ustoupíš-li, obstojíš ve zkoušce“, říká se na Východě. „Ustup, abys oslabil odpor“, učí buddhisté.
– Nebojuj, protože v tom okamžiku se nevyhnutelně stáváš tím, proti čemu bojuješ. Příliš mnoho síly vede k opačnému výsledku.
– Abys vedl jiné, uč se sám být veden.
– Když na vás někdo křičí, je v afektu. To znamená, že jeho vědomí je odpojeno. Chtít rozmlouvat s člověkem, jehož vědomí je mimo, je k smíchu. Je to totéž jako mluvit s někým, kdo spí.
– Rozhodnete-li se také křičet, je to jako byste tonoucího vzali veslem po hlavě. Tenhle se topí ve svém vzteku. Nemusíte mu v utonutí pomáhat.
– Jak reagujeme, když je všechno špatně? Obviňujeme, nadáváme, pláčeme. Jestliže na nás někdo křičí, je pro něj zřejmě něco špatně.
– Jak zastavit křik a nadávání? Ztichněte, znehybněte, nechte ho vypustit páru. Nemusíte doopravdy poslouchat, co říká. Mluví z něj jeho bolest. Jak to vydržet? V duchu chvalte sami sebe: „Jsem fakt dobrý, i s tímhle člověkem dokážu zůstat v klidu!“ Studenou vodu dokonale nahradí obyčejné mlčení. Dokud ten druhý řádí, prostě mlčte a pozorujte ho. Nechte ho, ať se mu uleví.
Může být skutečně dost těžké ustoupit a mlčet, když se nám tolik chce dokázat svoji pravdu. Ale stojí to za to. Jestliže v konfliktu alespoň jeden člověk jedná moudře, uleví se všem. Kvůli vlastnímu zdraví a klidu spřízněných duší je výhodou osvojit si moudrost psychologického aikida.
Psychologie chudoby – 6 základních příčin
Prostě být. A to stačí.