Podívejte se na svůj život… Máte pocit, že něco není, jak má být? Nemáte dost motivace? Nebo je pro vás těžké se rozhodnout, nemůžete se odhodlat ke změně?
Odpověď na tento zneklidňující pocit se dá najít ve všedních maličkostech. Způsob, kterým se vyrovnáváte s rutinou, může hodně prozradit o tom, jak nakládáte se vším ostatním.
Když jsem studoval na universitě, býval by můj pokoj mohl snadno zvítězit v soutěži o „chlívek roku“. A v životě jsem měl taky chlívek. Pronásledovaly mě deprese a na všední maličkosti jsem prostě kašlal, i tak jsem měl problémů dost. Pořádkem jsem se vůbec nezatěžoval, a tak nepořádek z mého pokoje plavně přetekl do věčného nepořádku v životě.
Tyhle věci jsem si tenkrát samozřejmě nijak nespojoval. Tak to trvalo až do okamžiku, kdy jsem se rozhodl vnést pořádek do všech oblastí svého života. Konečně jsem si uvědomil, že odsunování všedních problémů podporuje odsunování problémů obecně, ve všech ostatních činnostech.
Existuje jednoduché řešení
Jednoho krásného dne to zkrátka dosáhlo vrcholu a já pochopil, že tenhle binec ve svém životě dál snášet nemůžu. Pustil jsem se do práce. Rozhodl jsem začít tím svým strašlivým pokojem. To rozhodnutí mě přepadlo docela spontánně. Věci se ovšem mají tak, že v podobné situaci je to vůbec to nejlepší rozhodnutí. Proto vás to napadne jako první.
Tahle triviální činnost mi pomohla uvést do chodu úplně jiný model života. Nehodlám tvrdit, že každodenní úklid mi totálně změnil život, ale pomohl spustit mechanismus změny. Byl to zkrátka začátek. A právě on mi pomohl uvidět všechen chaos a zmatky mého života jako celku. Uvědomit si, co mám ve skutečnosti rád, co „je na svém místě“ a čeho se musím zbavit. Je-li v životě chaos, začíná se dotýkat i jeho vnějších projevů. Je tedy logické, že když změníte vnější projevy, pomůže vám to zbavit se chaosu v životě.
Jak to přeteče do jiných oblastí života
Když jsem se tedy začal starat o obyčejné rutinní věci, začaly se tyhle nové zvyky dotýkat i mojí práce, stravování, rozhodování a nálad. Začal jsem žít zdravě, přerušil jsem styky, které můj život „zatěžovaly“; rozhodl jsem se nechat university, oboru, který jsem nikdy neměl rád a pustit se do věcí, které mě zajímaly doopravdy. To všechno dohromady mi přineslo svobodu. Pochopil jsem, že věci se dostávají na svá místa. Jako bych si fakticky udělal pořádek i v hlavě.
Jak se do toho dát
Přehlédněte svůj život jako pokoj před úklidem. S čím nejste spokojeni? Je všechno na svých místech? Je snad něco nebo někdo, kdo vás zdržuje na cestě ke změnám? Existují věci, které byste rádi dělali, ale neděláte? Jakmile si tyhle věci ujasníte, pusťte se do úklidu.
Někdy člověk může začít něčím úplně jednoduchým. Jděte a udělejte něco, co jste stále jen odkládali. Začněte rozebírat domácí nepořádek, všechny ty krámy, jako já na začátku svého příběhu. Vyházejte, co nepotřebujete. Až budete mít hotovo, zamyslete se, jestli se vám aspoň trochu ulevilo, když jste se všeho toho harampádí zbavili.
Odstranění brzdících faktorů
Potom je třeba odhalit a přesně určit všechny faktory, které vás brzdí. Možná je to nedostatek vědomostí, strach, nejistota, možná dokonce někteří vaši známí. Zapište si to všechno jako seznam. Až je uvidíte sepsané všechny pěkně pohromadě, teprve si naplno uvědomíte, jak moc vás brzdí. Napište si vedle toho seznamu, co se teoreticky dá dělat, abyste odstranili konkrétní problém. Promyslete a zapište také alternativní řešení. Přiznejte si, že víte, jak řešit každý svůj problém. Jenom se vám moc často zdá, že to není možné. Strach, lenost a slabá vůle nad vámi vítězí. Je prostě jenom třeba vzít rozum do hrsti a pochopit, co všechno skutečně máme ve vlastních rukou. A vyházet všechno, co nepotřebujeme.
Joe Martino
Život je šálek čaje
Dokud člověk dýchá, může být životu přínosem