Každý, kdo rád vaří, má své tajné fígle a triky, s jejichž použitím dosahuje dokonalosti. Nebo o ni alespoň usiluje. S rostoucím mistrovstvím jich přibývá. A jde-li rovnou o šéfkuchaře, může být triků nepočítaně. Samozřejmě doma nejvíc využijeme zkušeností a rad našich maminek, babiček i prababiček.
Zkusili jsme dát do kupy pár vychytávek, které se mohou hodit i vám.
1. Chcete-li, aby uvařená rýže byla opravdu bělostná, přidejte do vařící vody pár lžic studeného mléka nebo lžíci citronové šťávy.
2. Pokud si přejete dodat podávanému jídlu pikantní česnekový tón, potřete stroužkem česneku také místo na talíři, na které porci umístíte.
3. O kulinárním využití piva nemusí nikdo české kuchaře poučovat. Připomeňme však, že světlé i tmavé pivo se nehodí jen jako součást marinád či omáček doprovázejících úpravu masa, ale v malém množství také k ozvláštnění chuti dušené zeleniny a dokonce i vařených brambor. Vhodnější je obyčejné světlé pivo než Plzeňské, které dodává nahořklou chuť.
4. Játra nikdy nesolíme dříve, než po skončení tepelné úpravy. Jinak zůstanou tvrdá. Totéž platí o dušení čerstvých hub – solíme až nakonec.
5. Aby se nám vršek koláče nepřipálil, zakryjeme ho v závěru pečení navlhčeným papírem na pečení.
6. Bujón bude průzračný jako sklo, jestliže do něj vložíme kousek ledu a necháme přejít varem.
7. Vejce natvrdo nakrájíme na úhledné plátky, pokud nůž předem namočíme do studené vody. Žloutek se nebude drolit.
8. Je známo, že luštěniny při tepelné úpravě ponecháváme alespoň napůl odkryté, aby lépe vyprchávaly dusíkaté látky. U světlých fazolí tím také zabráníme ztmavnutí. Připomínáme, že také fazole se solí až nakonec.
9. Do mletého masa se doporučuje dát část drobně nakrájené cibule syrové a část osmahnuté, abychom zvýraznili jeho chuť. Z téhož důvodu někdo rovněž přidává menší nastrouhanou syrovou bramboru.
10. Citronová šťáva při tepelné úpravě zdárně nahrazuje sůl – například u pečeného kuřete. Pokud je důkladně celé potřete zvenčí i uvnitř citronovou šťávou, nemusíte už solit. Kuře bude krásně šťavnaté, křehké a voňavé.
11. Lilek před další úpravou nakrájíme na plátky nebo kolečka, zlehka posolíme a necháme „vypotit“. Zbaví se tak nahořklé chuti. „Vypocenou“ šťávu odstraníme papírovou utěrkou.
12. Mandle se nám budou lépe loupat, pokud je 5 minut povaříme.
13. Šlehačka se bude snáz šlehat a bude pevnější, pokud do ní přidáme trochu vaječného bílku.
14. Fajnšmekři tvrdí, že mikrošpetka soli přidaná ke kávě výrazně zlepší její chuť.
15. K získání krásně vypečené kůrky můžeme maso potírat lžičkou medu rozmíchanou v černém pivě, suchém víně, koňaku nebo ve vodě.
16. Zbylé bílky i žloutky jdou zmrazit pro pozdější použití. Žloutky zakápneme ve skleničce olejem a zmrazíme, nešlehané bílky mrazíme nalité do mikrotenového sáčku.
17. Místo strouhanky můžeme k obalení masa použít kukuřičné lupínky nebo různé mleté oříšky.
18. Pečeni nepodáváme ihned po dopečení, necháme ji pár minut odpočinout. Lehce zchladne a naplno se rozvine chuť masa. Krom toho se lépe krájí.
19. Červenou barvu i chuť papriky pod guláš zachováme, když na správně osmahlou cibulku nasypeme papriku, malý okamžik restujeme a pak zalijeme lžící octa. Teprve potom vložíme maso. Ocet se během vaření vypaří a kyselá chuť guláš nijak nepoznamená.
20. Ovoce v těstě letního koláče neklesne ke dnu, když je předem lehce obalíme v mouce.
21. Ujela vám ruka se solí? Přesolenou polévku nebo omáčku napravovaly už naše prababičky tím, že v ní povařily kůrku chleba, vaječný bílek, celou mrkev nebo celou oloupanou bramboru. Tuto „záchrannou“ vložku pak samozřejmě odstranily.
22. Bílou barvu květáku při vaření zachováme přidáním pár kapek citronové šťávy do vody.
23. Zbylou půlku cibule potřete olejem a zabalte do alobalu. V lednici vám vydrží jako čerstvá ještě dlouhou dobu.
8 znaků dobrého melounu
BRAMBOROVÝ NÁKYP SE SMETANOU – jednoduchý francouzský recept k rodinné večeři