“Chci žít jinak“. „Od pondělka začínám nový život“. „Je čas něco změnit”. Pokud jste se v poslední době u podobné myšlenky přistihli, nejspíš je opravdu třeba něco změnit. Ale co vlastně? Jakým oblastem života by měl člověk věnovat pozornost? Pomoci by vám mohl jednoduchý model životní rovnováhy.
Co to je energetický model rovnováhy životních oblastí
Autorem modelu je Nossrat Peseschkian (1933-2010, německý neurolog a psychiatr íránského původu, zakladatel pozitivní psychoterapie). Lidský život v něm dělil do čtyř oblastí:
1. Tělo
2. Pracovní výkon
3. Kontakty
4. Smysl
Zlatou střední cestou jdete, když každé z těchto oblastí poskytujete stejný objem času a energie (25 procent). Ovšem v reálném životě je něco takového vzácné. Nejčastěji potkáváme lidi, pro něž prioritu představuje jen jedna z oblastí:
– Fanatici krásy a zdraví nepřestávají počítat kalorie a pozorovat se v zrcadle
– Workoholici tráví dny i večery v práci
– Společenští lidé žijí s telefonem v ruce
– Milovníci chimér a iluzí setrvávají u snů: „Kdyby tak najednou…“
Pokud velkou část energie věnujete něčemu jedinému, ostatní oblasti samozřejmě strádají. Život ztrácí barvy, stává se jednotvárným a všechny vaše myšlenky se točí kolem jediného zájmu. Cílem využití uváděného modelu je nalezení rovnáhy mezi všemi jeho součástmi.
Kreslíme model rovnováhy čtyř životních oblastí
Abyste mohli odhalit i nevelké „výchylky“ rovnováhy, vytvořte si vlastní model.
Nakreslete:
K dispozici je vám sto procent životní energie. Kolik procent z ní věnujete každé jednotlivé oblasti? Aby to bylo přehlednější, zvolte si jednotku: 1 čtvereček=5% energie.
Podívejte se na svůj čtverec rovnováhy. Na co vydáte nejvíc energie? Je více oblastí, kterým věnujete pozornost? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou utvořit si obraz svých životních hodnot a pochopit, které oblasti byste měli „dobít“.
Čím hrozí nerovnováha
Řeklo by se: no tak je ten čtverec trochu křivolaký, na tom snad nic tak hrozného není, ne? Jestliže však jedna z oblastí není prioritní, jestliže se jí dostává stále méně pozornosti, pak slábne a chátrá. Dříve nebo později se tahle energií „nedobíjená“ oblast vzdá jako první.
Nedbáte na své zdraví? Nějaký ostrý životní zvrat vás obdaří nedobrým psychickým stavem a psychosomatickou nemocí.
Vyhýbáte se kontaktům s lidmi? Nebudete mít s kým se podělit o radost, požádat o pomoc nebo i jen o radu v těžké chvíli.
Pokud strádá oblast duchovní, je velká pravděpodobnost, že prožijete život jako v polospánku, bez uvědomělosti, budete žít „jako všichni“.
Slabá oblast pracovního výkonu jde ruku v ruce s finanční závislostí, pocitem nenaplněnosti a hořkými úvahami typu „Kolik jsem propásl příležitostí…!“
Jestliže ve čtverci vzniklém po vyplnění zjevně převažuje jedna z uvedených oblastí, zamyslete se:
1. Proč právě na tuhle oblast vynakládáte tolik sil?Možná se k ní utíkáte od nevyřešených problémů v oblasti jiné?
2. Jak by se nerovnováha dala s prospěchem využít? Nabitá oblast (třeba i na úkor dalších) je zdrojem jistoty a nových podnětů i pocitu vlastní důležitosti. Využijte nahromaděnou energii k postupnému vyrovnávání čtverce.
Jak přispět k rovnováze
TĚLO
1. Vyrovnaný spánkový režim vám přinese další energii na užitečné a příjemné činnosti. Když se naučíte usínat do 22. hodiny, bude pro vás časné vstávání příjemným začátkem nového dne. Možná ani nebudete potřebovat budíka.
2. Snažte se půl hodiny denně pohybovat pěšky, ať už cestou do práce nebo při procházce.
3. Do svého rozvrhu zařaďte fyzickou zátěž. Možnosti jsou různé, od běžné rozcvičky přes jógu po speciální protahovací cviky.
4. Zařaďte do jídelníčku více ovoce, zeleniny a ořechů. Váš organismus vám bude vděčný.
5. Potěšte své tělo masáží, saunou nebo zábaly.
PRACOVNÍ VÝKONY
1. Pořádek v domě rovná se pořádek v životě. Proveďte generální úklid. Čas od času se zaměřte na vyřazení nepotřebných věcí.
2. Plánujte. Nebojte se využít pomůcky typu barevných fixek a speciálního plánovacího deníku.
3. Přetíženost úkoly vám sebere spoustu energie. Držte se pravidla, že budete najednou dělat maximálně na dvou věcech. Teprve po jejich dokončení se pusťte do dalších.
4. Přehodnoťte své záležitosti. Jsou pro vás některé z nich jen málo přínosné? Vždycky jich část můžete delegovat a ušetřené síly věnovat něčemu příjemnějšímu.
5. Které aspekty vaší pracovní činnosti jsou pro vás nejzajímavější? Věnujte jim o něco více času. Stanou se vám zdrojem nových podnětů a profesionálního růstu.
KONTAKTY
1. Velká část vašich úspěchů závisí na lidech kolem vás. Věnujte více času lidem, kteří vás naplňují a inspirují.
2. Omezte na minimum kontakty s těmi, kdo si stěžují, pomlouvají a mají v oblibě hovory o ničem.
3. Najděte čas na posezení s blízkými, s rodinou a přáteli. Udržujte stará přátelství a nalézejte nová. Toto zázemí vám bude zdrojem velké síly.
SMYSL
1. Věnujte čas zálibám, které vás těší. Které vás inspirují a vedou k zamyšlení. Knihy, divadlo, film, umění jako takové, naučné a poznávací debaty, vyberte si podle svého vkusu.
2. Buďte více sami se sebou. V přírodě. Procházka lesem vám umožní uspořádat si myšlenky, zamyslet se nad hodnotami svého života, stanovit si priority, nebo se zkrátka zasnít.
3. Svátkem pro vaši duši bude meditace. Zasvěťte část dne klidu a tichu, nechte odplynout myšlenky a naplňte se prázdnotou.
Naučte se domlouvat s vlastním podvědomím
Emoce jsou ukazatelem vibrační rovnováhy