Určitě už jste zažili chvíli, kdy se vám chtělo se vším praštit a utéct někam na pustý ostrov, kde byste měli pokoj ode všech všedních starostí. Když máme všeho po krk, máme sklon vinit z toho kdekoho. Zdrojem problémů však zpravidla bývá naše myšlení a chyby, kterých se denně dopouštíme…
Například neustálé přemílání minulých situací. Co by bylo, kdybyste byli bývali jednali jinak…
Co dělat: každou minulou situaci berte jako zkušenost. Vyvoďte z ní správné závěry a zamyslete se nad nimi. Zkuste v duchu sestavit jiný scénář, podle kterého byste jednali. Až narazíte na podobnou situaci, držte se ho. Hlavně však nad ním nebádejte čtyřiadvacet hodin denně, musí to mít svou míru.
Nepořádek
Co dělat: především nezapomeňte rozdělit povinnosti mezi členy rodiny, ať každý ví, co je jeho povinností a vykonává ji bez připomínání. Nemusíte provádět pravidelný generální úklid, možností je důkladný úklid po etapách: dneska koupelna a WC, zítra kuchyň atd.
Úklid vám dodá pocit kontroly vlastního života. Výsledek je rychle viditelný, potěší oko i duši a dodá pocit, že stejně snadno ho dosáhnete i v jiných životních sférách.
Žádné koníčky, žádné zájmy, žádná radost ze života…
Co dělat: často slyšíme, že lidé říkají, že „přes týden“ na tohle nebo tamto nemají čas. Je velmi příjemné a užitečné právě „přes týden“ podniknout něco čistě „víkendového“: například jít s kamarádkou na kávu. Neomezujme se stereotypem „domov-práce-domov“. A čas se najednou najde.
Pocit křivdy, hněv vůči někomu
Co dělat: musíte tyhle pocity zpracovat. Můžete zajít na psychoterapii, můžete to s někým probrat a zjistit, jak by jednal on. Jakmile problém „zveřejníme“, zbavujeme se negativní energie a řešení se začíná rýsovat.
Nedodělky
Co dělat: rozdělte si své záležitosti do tří skupin: „velmi důležité“ – to jest ty, které musíte vyřídit ihned, „důležité“ – takové, které můžete na určité konkrétní datum odložit a „nedůležité“, které máte v plánu udělat. Když se objeví problémy s realizací, položte si otázku: co mi brání a co mi pomáhá? Pokuste se změnit pořadí realizace nebo některé věci vyřadit.
Krámy, suvenýry, staré oblečení, fotky s bývalým
Co dělat: pokud většina těchto věcí není vysloveně na vyhození, což v devadesáti procentech případů bývá, alespoň je odstraňte z dohledu. Pokud se vám při pohledu na fotku bývalého partnera nebo prstýnek od něho zrovna nesvírá srdce, zbavte se jí.
Nefungující přístroje, polámané věci
Co dělat: polámané věci a nefunkční technika jsou jako tříska. Zdánlivě to nebolí, ale jakmile se jí dotkneme, ozve se. Dejme tomu uvolněná klika na dveřích. Kdykoli za ni vezmete, zůstane vám v ruce a musíte ji pracně zasunovat zpátky. Samozřejmě vás to štve. Podobné věci zkrátka nemůžete doma trpět. Co je definitivně rozbité, nefunkční nebo poškozené, musí pryč.
Malování bytu neprotahujte. Nečekejte na tapety z Itálie, které mají dorazit za dva měsíce. Hlavní je věci dovést do konce.
Domácí úkoly vašich dětí
Co dělat: pamatujte, že úkoly dělá dítě, vy mu pouze pomáháte. Nemusíte nad ním stát nebo dělat všechno za něj. Nechte mu prostor pro samostatnost. Kontrolu uplatněte až po určité době. Dítě se má učit samo, to je podstata učení.
Víkendy v obchodních centrech
Co dělat: věnovat podobné „zábavě“ celý den je opravdu velmi pochybné. Unavení muži, podrážděné ženy, křičící děti a davy všude kolem, to vám nedodá náladu ani sílu. Do obchodních center jděte koupit konkrétní věc nebo věci. Kupte je a jděte pryč. Obchodní centrum není místo k procházení. Pobyt dětí v nich omezte na minimum. Je tisíc lepších a zdravějších způsobů trávení volného času. Pobyt na čerstvém vzduchu je mezi nimi favoritem.
Pocit nedostatečného finančního ohodnocení v zaměstnání
Co dělat: peníze jsou energie. Každý člověk se cítí dobře pouze tehdy, když se na něčem podílí svými znalostmi, dovednostmi, časem a emocemi a za to vše získává odpovídající odměnu. Pokud dáváte více než dostáváte, je to důvod k zamyšlení. Možná je čas promluvit si s nadřízeným – a připravit si pro ten účel seznam svých úspěšných pracovních výkonů – a možná je třeba prostě změnit zaměstnání.
Styk pouze s představiteli svého pohlaví
Co dělat: je-li žena v zaměstnání i mimo ně obklopena pouze příslušnicemi krásného pohlaví, není to dobré. Mužská energie by měla být vždycky přítomna. V opačném gardu to platí i o mužích.
Nedostatek spánku a fyzické zátěže
Co dělat: pokud se už dávno chystáte zapsat do fitka a nemůžete se k tomu dostat, seberte zkrátka odvahu a jděte to udělat HNED. Spánek je velmi důležitý a máte-li s ním problémy, najděte způsob, jak to napravit. Vyhledejte odbornou pomoc, zkuste rady psychologické poradny, zamyslete se nad způsobem života.
Okolí
Co dělat: energii nám obvykle ubírají lidé, kteří si rádi stěžují na život. Nedělají nic jiného, než že fňukají. Domníváte se, že dotyčný od vás čeká nějakou radu. Poradíte mu, jak nejlépe umíte a očekáváte, že se bude vaší radou řídit a jeho situace se zlepší. Opak je pravdou. Nechce lepší situaci, vyhovuje mu věčné stěžování. V důsledku máte pocit zmaru a únavy. Snažte se vyhnout nějakému posuzování situace vašeho přítele nebo kolegy. Neangažujte se v něm citově. Podobné hovory se snažte převést na neutrální témata.
Musíte brát do úvahy, že pokud si někdo ustavičně stěžuje, pravděpodobně není schopen svou situaci řešit a měl by vyhledat pomoc odborníka.
Nesplacené půjčky, nevrácené dluhy
Co dělat: aby měl člověk pocit stability, je lepší žít s tím, co má. Obrovské množství nabídek na výhodné půjčky je lákavé tím spíš, že to, co potřebujete, nebo po tom toužíte, si můžete pořídit okamžitě. Pokud jde o nějakou skutečně závažnou koupi, například byt, musíte dobře naplánovat budoucí výdaje spojené s jeho splácením a zařadit je mezi ty nejdůležitější. V ostatních případech, například když jde o luxusní oblečení nebo auto, je třeba položit si otázku, má-li smysl stát se otrokem splátek kvůli věci, která záhy zestárne.
Staré oblečení a obuv, věci, které už vás nebaví
Co dělat: člověk se musí hýčkat. Nevysilují nás ani tak staré věci samy, jako pocit z nich. Obuv i oblečení by nám měly přinášet radost, měli bychom se v nich cítit hezky a pohodlně.
Potlučené nádobí, odřené a polámané kuchyňské náčiní
Co dělat: řada teorií a moudrých učení mluví jasně o tom, že například nakřáplé nádobí nebo váza jsou nositeli negativní energie. Podobné věci bez lítosti vyhazujte. Je lepší mít jeden pěkný hrneček než deset otlučených.
Spánek s malým dítětem v jedné posteli
Co dělat: je to věc zcela normální a možná, neměla by však být pravidlem. Jednak je takový spánek nepohodlný a ráno můžete být jako rozlámaní, jednak byste si měli velmi rozmyslet, zda kvůli tomu budete partnera stěhovat na gauč do obýváku.
Dlouhé dopisování na seznamovacích aplikacích
Co dělat: virtuální kontakt byste neměli nijak protahovat. Vynakládáte na něj energii. K čemu? Buď konkrétnímu člověku navrhněte osobní setkání, nebo kontakt přerušte. Vykládat někomu podrobnosti o sobě se vám nemusí vyplatit. Zda se k sobě hodíte nejspolehlivěji poznáte právě při osobním setkání. A pokud o ně druhá strana nestojí, nebojte se kontakt ukončit.
Schůzky s ženatým mužem
Co dělat: nelžete sama sobě, že to děláte čistě pro své potěšení a nic po tom muži nechcete. Závěr je jednoduchý: nesahejte na to, co vám nepatří.
Jídlo u televize a jídlo nekvalitní
Co dělat: to, v jaké situaci jíme, je velmi důležité. Házet do sebe něco v chůzi nebo u televize znamená jediné: podobný postoj zaujímáte i ke všem ostatním radostem života. A k sobě také. Tenhle zlozvyk zkrátka změňte.
Elena Ora
Test: Jedno jediné slovo určí zdroj vašich problémů
Kam se upírá mysl, tam odchází energie