Čím je život prostší, tím více je v něm radosti. Kam odplouvá náš čas? Co nás zbavuje sil? Jak se znovu cítit šťastní?
Jak být šťastnější? Někdy prostě stačí zbavit se všeho zbytečného. Zjednodušit život nám může pomoci pouhých pět pravidel. Jejich tajemství spočívá v tom, že snižují počet rozhodnutí, která musíme každý den přijímat.
Vybavme si svá každodenní rozhodnutí i to, čeho se obvykle dotýkají. Nejrůznějších všedních záležitostí. Co nakoupíme, co si vezmeme k jídlu, co uvaříme, co si oblékneme. Máme dost času si jít zaběhat, nebo to raději odložíme až na zítra? Neměli bychom si raději hned teď zkontrolovat poštu? Odpovědi jsou v podstatě stále tytéž, nicméně my si stále znovu klademe stejné vlezlé otázky a zabýváme se jejich „řešením“.
Proč tím vlastně utrácíme čas? Každodenní rutinní rozhodování člověka leda unavuje. Dokážeme-li se zbavit potřeby zabývat se jím každý den, ušetříme síly a pozornost na opravdu důležité rozhodování.
Okolnosti i pravidla se mohou měnit – spolu s tím, jak se mění sám život: na čem zrovna děláme, kde bydlíme, co teď zažíváme. Určitě nemá smysl se znervózňovat když se jedna z těchto věci změní nebo ji prostě musíme porušit. Důležitější je zásada sama: čím méně starostí si děláme kvůli maličkostem, tím jednodušší a šťastnější je každý náš den.
DŮLEŽITÉ VĚCI MAJÍ PŘEDNOST PŘED OSTATNÍMI
E-maily, sociální sítě, zprávy, neužitečné televizní rozhovory nebo esemesky… Na tohle všechno by se klidně dal vyplácat celý den a důležité věci bychom odsouvali tak dlouho, až by nám na ně jednoduše nezbyly síly. Z toho vyplývá téměř primitivní pravidlo: nejdřív děláme to, co je opravdu potřeba a teprve pak se přihlásíme na Facebook. Ulehčí se nám v podstatě hned, jak se vytratí pocit viny kvůli nesplněným úkolům a povinnostem. Mezi věci, které jsou opravdu potřeba, bychom určitě měli zařadit také pobyt na čerstvém vzduchu, dechová cvičení s krátkou meditací a fyzickou aktivitu.
KAŽDÝ TÝDEN POŘÁDNĚ VYČISTIT POŠTU
Příliš mnoho e-mailů necháváme bez odpovědi nebo nepřečtených. Zdá se nám, že je dost důležitějších věcí a poštu zkrátka odsunujeme nebo ji prohlížíme nedbale. Jednou týdně bychom se měli téhle zátěže zbavit. Přehlédnout, vyhodit do koše to nepotřebné, odpovědět na co je třeba, důležité věci uložit. Pravidelná kontrola a třídění nás zbaví obav, zda jsme něco neprošvihli a zároveň zlikviduje možnost, že něco důležitého skutečně opomeneme.
OBLÉKAT SE JEDNODUŠE
Přesněji: umět si přiznat, že náš šatník zahrnuje pár oblíbených věcí, které nosíme často a také hromádku těch, které nepoužijeme nikdy. Když se jich svižně a bez lítosti zbavíme, určitě nic neztratíme. Okolí si žádného rozdílu nevšimne. A získáme volné místo ve skříni.
OMEZIT PŘÍJEMNOSTI
Cože?!? – ptáte se možná. Zamyslete se. Spousta věcí nám přináší větší či menší potěšení. Jenomže čím víc potěšení, tím častěji si ho chceme vychutnat a také vychutnáváme. Takže po čase ta radost, kterou nám ta či ona maličkost přináší, začne blednout. Zevšední a pohasne. Jak se říká – dobrého po málu. Jinak se totiž každá radost změní v pouhou rutinu. Ve zvyk. V touze po návratu dřívější radosti pak můžeme začít nesmyslně zvyšovat dávky. A v tom už je nebezpečí závislosti. Přitom včas omezit vysedávání na sociálních sítích, pití kávy nebo pojídání sladkostí není zase tak složité. Nemusíme hned držet dietu. Ale budeme-li čokoládu mlsat méně často, bude nám připadat sladší.
VŠECHNO DĚLAT DOOPRAVDY
Každá věc, které se věnujeme, si zaslouží seriózní přístup – jako opravdový rituál. To, co děláme každý den, konáme často jaksi automaticky, bez jediné myšlenky či náznaku zájmu, jako by šlo o jakousi přípravu k něčemu opravdu důležitému, co teprve přijde. Jenomže všechno, co děláme, je náš život, spotřebováváme na to svůj čas. A ten si přece zaslouží, abychom se na něj soustředili, abychom ho vnímali. I když si jenom umýváme ruce, můžeme se malinko pozdržet a mít z této triviální činnosti požitek. Vše, co děláme, je hodno pozornosti, každý vdech je požitkem, každé dobré sousto při obědě je radost, každý úsměv září jako slunce. A je toho daleko víc: rozmluvy s kamarády, ranní sprcha, procházka, placení účtů, hra s dětmi i odpovědi na esemesky mohou být zdrojem životního štěstí, pokud budeme k těmto jednoduchým, všedním věcem mít opravdový přístup, pokud si jich dokážeme jak náleží vážit. Právě ony totiž převážně tvoří náš život.
Podle materiálů Leo Babauty
8 příznaků nutnosti pohnout se dál
Co dělat, aby si k nám štěstí pospíšilo