Krize nebo rozkvět sil?
Za krizový, zlomový věk mohla být čtyřicítka pokládána ještě v padesátých- šedesátých letech minulého století. Dnes jsou lidé od 18 do 44 let pokládáni za mladé. Střední věk pak trvá mezi 45 a 59 lety.
Je tedy zřejmé, že čtyřicítka je maximálně příhodným obdobím k zahájení nového života, realizaci smělých záměrů, ke změně zaměstnání a jiným, ze zajetých životních kolejí vybočujícím změnám. Stačí si přát.
Uvědomte si všechna plus
Komu se překulila čtyřicítka, má řadu velkých výhod. Obvykle má ukončené vzdělání – často ne jediné, nahromadil už slušné zkušenosti a většinou také dost dobrých styků. Ví, co chce a má pojem o tom, co je třeba vykonat, aby dosáhl úspěchu. Nedělá si žádné iluze o tom, že štěstí mu spadne z nebes. I když ani tuhle možnost nevylučuje – moc dobře ví, že v životě se může stát ledacos.
Má přátele, jejichž přátelství prověřil čas, má kolem sebe své blízké a milované. Děti s největší pravděpodobností už vyrostly z plenek, chodí do školy, některé možná už i na vysokou. Styk s dětmi je pro lidi po čtyřicítce zázračnou možností konfrontovat život dvou generací, dělat si své závěry a z tohoto soužití se poučit.
Jistěže velmi mnoho záleží na tom, jak vybaven byl a čeho se dostalo člověku, který dosáhl této věkové hranice. Stává se i to, že někdo proseděl dvě desítky let někde v kanceláři, kde ho to nebavilo, nic mu to nedávalo a ničím neobohatilo.
Pamatujte: ještě není pozdě všechno změnit
Nejrozšířenější fóbií spojenou s blížící se čtyřicítkou je pocit, že už je pozdě na každou změnu. V osobním životě těžko co změním, do nové práce mě nevezmou, nerozuměl bych novým technologiím, nezapadl bych do kolektivu, budou tam samí mladí… Ale je to pravda?
Napoleon Hill, americký spisovatel k tomu říká toto: „Analyzoval jsem činnost více než pětadvaceti tisíc lidí a zjistil jsem, že jenom málokdo z nich, dosáhl nějakých vynikajících úspěchů do čtyřiceti let. Nejčastěji se blížili padesátce, když teprve nabírali potřebnou rychlost“.
Jeho slova podporuje veliké množství příkladů:
1. Právě ve čtyřiceti založil Henry Ford svou Ford Motor Company, která úspěšně působí dodnes. A revoluční fordku „Téčko“ zkonstruoval, když mu bylo pětačtyřicet.
2. Americký inženýr Robert Noyce, jeden z objevitelů integrálního počtu, založil spolu se svým kolegou společnost Intel, když mu bylo jednačtyřicet.
3. Harland David Sanders, proslulý jako Plukovník Sanders, byl pokládán za smolaře. Všechny jeho podniky žalostně ztroskotaly. Ve čtyřiceti vytvořil tajný recept na smažené kuře. A ten proslavil jeho osobně i síť restaurací rychlého občerstvení, kterou založil. První «Kentucky Fried Chicken» podával v roce 1930 v jediné restauraci. Dnes jsou provozovny KFC po celém světě. Jenom v České republice je jich 81.
4. Zakladatel známé sítě diskontních obchodních domů Walmart Samuel Walton položil základní kámen svého impéria ve čtyřiačtyřiceti. Když mu bylo sedmašedesát, zařadil ho Forbes na první místo mezi bohatými Američany.
5. Ray Kroc, který v roce 1955 vstoupil do řetězce provozoven rychlého občerstvení bratrů McDonaldových a přivedl ho k impozantnímu rozmachu, prodával až do svých 52 let papírové kelímky a měl i řadu jiných nelukrativních zaměstnání. Jak však tento syn českých emigrantů od Plzně napsal ve svých pamětech, «věřil v budoucnost».
6. Samuel L. Jackson, uznávaný charakterní herec, se skutečnou hvězdou stal až svým výkonem ve filmu „Horečka džungle“. To mu bylo 43.
7. Kim Cattralová, náruživá Samantha ze «Sexu ve městě», se herectví věnovala od patnácti let. V roce 1985 dokonce hrála velkou roli v trháku s Jean-Paul Belmondem „Bezva finta“. Ale slávy se jí dostalo teprve v jednačtyřiceti, když dostala příležitost jako Samantha, jedna z kamarádek Carrie Bradshawové.
8. Zcela okouzlující zabiják z filmu «Leon» Jeana Reno se stal slavným doslova přes noc v šestačtyřiceti díky Lucu Bessonovi, který ho vybral do hlavní role.
9. Knihy Paula Coelha, autora «Alchymisty», začaly být vydávány v mnohamilionových nákladech když autorovi bylo přes čtyřicet.
10. Julia Childová napsala svou první kuchařku v padesáti letech. Kniha se stala bestsellerem a Childová šéfkuchařkou.
11. Christian Dior otevřel svůj proslulý módní dům v jednačtyřiceti. Dodnes je pojmem a symbolem kvalitní módy.
12. Američanka Carol Gardnerová se ve svých dvaapadesáti rozváděla a zůstala bez prostředků. Pořídila si buldoka a založila společnost Zelda Wisdom («Zeldina moudrost»), která vyrábí blahopřejné pohlednice. Dnes je její podnik oceňován na 580 miliónů dolarů.
13. Rakouský podnikatel Dietrich Mateschitz se stal spolumajitelem a skutečným tvůrcem proslulosti společnosti Red Bull ve svých čtyřiceti letech. Po třiceti letech je jeho jmění odhadováno na 15 miliard dolarů.
14. Vera Wangová se rozhodla k prudké změně svého života právě ve čtyřiceti. Opustila dráhu novinářky a stala se známou módní návrhářkou.
15. Americký akademik, matematik James Harris Simons, významný vědec, odešel ve čtyřiačtyřiceti letech z university a stal se podnikatelem v oblasti hedgeových fondů. V roce 1982 založil v New Yorku Renaissance Technologies, soukromý hedgeový fond, který působí dodnes a je jedním z vůbec nejúspěšnějších hedgeových fondů na světě.
Všechny tyto lidi nespojují miliony, které vydělali, ale především víra ve vlastní síly, houževnatost, vytrvalost a zdravý avanturismus.
Jak začít nový život
1. Především si poctivě vyhodnoťte své slabé a silné stránky. Na co jste pyšní, v čem byste se mohli a měli ještě poučit a zdokonalit. Na Síti je obrovská spousta placených i neplacených možností učit se, zdokonalovat a osvojit si řadu nových dovedností.
2. Jasně si vymezte, co konkrétně byste chtěli podniknout, čeho dosáhnout. Nezavrhujte ani ty nejdobrodružnější varianty, povolte si vytoužené zakázané ovoce. Podívejte se na výše uvedené příklady: když člověk opravdu chce, dosáhne všeho. Zvolte si za své heslo větu «To si můžu dovolit».
3. Neuvažujte nad tím, jak vás budou posuzovat jiní. Tohle je váš život.
4. Zapomeňte na slovní spojení «poslední šance». Mohlo by vás zbytečně popohánět k co nejrychlejší životní změně a kvůli ukvapenosti byste si mohli natlouct ústa. Tenhle věk je super pro jakýkoli start, ať je to podnikání nebo cvičení jógy. Buďte v klidu.
5. Využijte zkušeností, které už máte. Nejste už přece zelenáči a naučili jste se už tomu nejcennějšímu ze všech zvyků: nejdřív přemýšlet, potom jednat.
Jak se naučit mít rád sám sebe: 3 jednoduché kroky
5 pravidel vztahu k sobě samému. Co vám zrcadlí váš svět?