Jak se dá zvednout nálada?! Spousty časopisů a novin přinášejí tisíce receptů a návodů jak na to. Některé si vyžadují delší čas. Když jdete k nějakému cíli den po dni, drobnou a klopotnou prací, pak i vaše nálada stoupá den ze dne.
Bývají ovšem také těžké a nepříjemné dny, kdy jsme s náladou takříkajíc u dna. Jsme zlostní a podráždění, veškerá motivace se kamsi vypaří, do ničeho se nám nechce a energii nemáme ani na uvaření hrnku kávy. Tehdy můžeme konstatovat a zároveň se ptát: «Mám náladu pod psa. Copak se s tím nedá něco dělat?»
Věřte nebo ne, východisko existuje. Jsou způsoby chování a jednání, které mohou v takový nevlídný den posloužit jako body obratu. Body obratu, které váš na první pohled totálně zkažený den změní v den krásný, naplněný duhovými barvami, den tak plný radosti a štěstí, že byste si to nedokázali představit ani v těch nejbujnějších snech. Přečtěte si, jak se dá snadno zlepšit nálada.
Jděte si zasportovat! Je jedno, jestli půjdete běhat do parku, budete meditovat někde na palouku nebo půjdete trochu potýrat tělo do tělocvičny. Jakákoli fyzická aktivita příznivě ovlivňuje psychiku, zvedá náladu a dodává novou energii. Takže kdybyste nařezali metr dřeva, poslouží vám to stejně. Každý pohyb totiž zlepší okysličení mozku a stimuluje vylučování hormonů zlepšujících náladu. O jednoznačně pozitivním vlivu pohybu na lidskou psychiku už existuje rozsáhlá literatura.
Poslechněte si hudbu nebo se podívejte na film. Pustit si svou oblíbenou hudbu a při jejím poslechu se vypravovat za svými denními aktivitami, to je ten nejlepší začátek dne. Bylo vědecky potvrzeno, že určité rytmy a harmonie ovlivňují lidskou psychiku, působí na náladu a celkové rozpoložení. Lidé, kteří poslouchají hudbu, se cítí šťastnější a mají skutečně lepší náladu. Pokud vám nebrání ostych nebo jiné důvody, rovnou si při hudbě zatančete. Spojíte tak její příznivý vliv s rytmickým pohybem a zdvojnásobíte účinek. Před spaním si poslechněte klidnou hudbu, například nějakou klasickou skladbu. Uvolní vás to a naladí na spánek. Pokud jde o filmy, je samozřejmě vhodné vybrat si dobrou komedii a od srdce se zasmát. Zvedne se vám nálada, uvolníte se, zapomenete na trable a odpočinete si.
Objímejte se!!! Víte, kdo je to cuddler? Vězte, že jde o profesionálního objímače. Člověka, který za poplatek pomáhá lidem zbavit se citové deprivace terapeutickým dotekem, objetím. Nemá to nic společného se sexem, jde o jiný druh intimity, o citovou, útěšnou blízkost, která bohužel v moderní společenosti velice chybí. Profese cuddlera u nás zatím neexistuje, ale nepochybujme, že sem přes oceán dorazí. S lidskou psychikou dělá objetí hotové zázraky. Zklidňuje, uvolňuje, vyvolává úsměv. Pocit podpory, ochrany a péče je nenahraditelný. Proto máte-li s kým, objímejte se.
Sluneční paprsky a příroda. V jednom starším českém filmu se ptá psycholog jednoho z pacientů: „Všiml jste si, jaký kamarád je slunce?“ Řekněte: všimli jste si toho také? Slunce se neptá po vaší náladě nebo nenáladě, je mu jedno, jak jste na tom s penězi a jestli jste naštvali šéfa. Zahřeje a pohladí vás a nic za to nežádá. Pusťte si sluníčko do domu i do srdce. Zahřejte se v jeho paprscích, projděte se parkem, nadýchejte se čerstvého vzduchu, potěšte se pohledem na stromy, trávu, keře a květiny. Bylo už prokázáno, že dlouhodobě omezené zrakové pole nezahrnující větší prostor, ale pouze šedé betonové zdi, negativně působí na zrakový nerv a navíc provokuje depresi.
Proto se venku procházejte co možná nejčastěji! Dívejte se do dálky a pak zas na stromy či na záhony před sebou a radujte se z krásy kolem. A kdyby snad náhodou bylo zataženo, nevadí. Vždyť za mraky je vždycky slunce. I když ho zrovna není vidět.
Domácí zvíře. Pohrát si se svým domácím mazlíčkem, to je spolehlivá terapie na každý stav pokleslé mysli. Domácí zvířata jsou našimi terapeuty a dokáží nás zachránit před většinou nesnází. Se špatnou náladou si poradí raz dva. Jak se zpívá v jedné dětské písni: Když mám náladu pod psa, můj pes udělá hopsa – a hned se žije líp… A taková kočka na klíně, která přede při každém doteku vaší ruky… co může být na mizernou náladu lepší?
Dejte si něco dobrého. Naše babičky měly na trable dobrý recept: „Nejdřív se najez“. Možná to zní triviálně, ale ono to funguje. Mnoho lidí dokonce pokládá jídlo za vůbec nejlepší recept na špatnou náladu. Někdo si dá čokoládu, jiný dortík a další guláš. Proti tomu nemůžeme nic namítat. Ovšem nepřejídejte se. Aby té „dobré nálady“ nebylo příliš. Jinak je ovšem prověřeným faktem, že jídlo na psychiku působí, a to i v dlouhodobém smyslu – zdravá a lehká strava dobrou náladu rozhodně podporuje.
Prohlédněte si staré fotky. Fotografie z dětství, kde „pasete koníčky“, batolíte se v košilce po trávníku, nebo snímky z krásné dovolené také dokáží zvednout náladu. Člověk se dívá na zachycené minulé šťastné chvíle a bezděky se nalaďuje na pozitivní notu.
Pokud jste v práci a stres a špatná nálada už vás zmáhají, zkuste aromatický olej. Nepředstavuje žádné riziko požáru jako aroma svíčky a poskytne stejnou, ne-li lepší službu. Vdechováním vůně se organismus uvolňuje a zklidňuje a vy se budete moci znovu soustředit na práci.
Usmějte se! Dobrým důvodem k úsměvu je skutečnost, že když se usmějeme, usměje se i naše duše. A nálada se začíná měnit k lepšímu. Drobné mimické svaly obličeje svým působením vyvolají v organismu vyplavování hormonů posilujících pocit štěstí, stejně tak jako třeba napřímené držení těla. Úsměv zkrátka funguje! Jestliže se chováme, jako bychom pociťovali radost, radost se dostaví. A spolu s ní i její sociální dopady. Více přátel, laskavější, otevřenější a srdečnější lidé okolo. Takové věci pak mají reálné důsledky.
Věnujte se duchovním aktivitám. Je prokázanou skutečností, že lidé, kteří chodí pravidelně na mši, jsou klidnější a a cítí se jistější. Je to tím, že víra a modlitba, bez ohledu na to, o jaké se jedná náboženství, uspokojují jednu ze základních lidských potřeb – cítit se součástí něčeho, co je větší než člověk sám. Nemusíte se zrovna modlit, můžete věnovat pár minut denně meditaci, která vám prokáže také velmi dobrou službu a v doslovném slova smyslu povznese vašeho ducha.
Vyhledejte samotu. Odpočinek, klid a ticho někde o samotě vám také zvednou náladu a dodají radost. I když člověk potřebuje společnost jiných lidí a společenský styk je pro něj nezbytný, jsou i chvíle, kdy mu samota dodá klid a pokoj v duši. Dopřávejte si občas krátký time out: odsuňte se se židlí kousek od pracovního stolu, pohodlně se usaďte, natáhněte si nohy a zavřete oči. Myslete na věci, které vás odvedou od všední rutiny a přenesou vás do příjemné budoucnosti. Můžete si například v duchu plánovat fantastický víkend =))).
Udělejte nějakou dobrou věc. Lidé z řad dobrovolníků se cítí mnohem šťastnější a naplněnější než ostatní. Příčinou je umění dělit se s ostatními a pomáhat. Radost k člověku přichází, když si dokáže uvědomit, jak mnoho má, když dokáže cítit vděčnost, přehodnotit své priority a na první místo nestaví jen svůj zájem. Většinou máme mnohem víc, než si uvědomujeme. Važme si toho.
Když přijdou těžké časy, je těžké pustit se do něčeho nového, když nám minulé plány nevyšly a těžké životní chvíle nás nutí do smutku a nenálady, je to ta pravá chvíle k vyzkoušení některého z uvedených postupů. Člověk se často zamýšlí nad tím, jak z toho ven, jak si vylepšit náladu. Je to jednoduché – dělejte to, co potřebujete. Nepodřizujte se emocím. Dělejte něco. Cokoli. Když začnete něco dělat, nálada, ač vám to nejdřív bude připadat nemožné, se vám změní. Pomalu, ale jistě, se ponoříte do nějaké činnosti a na svoji sklíčenost zapomenete. Pocítíte příliv radosti a uvědomíte si, že život je i přese všechny trable krásný.
Jak ke zlepšení svého života využít vlastní představivost
Jak se dívat na život pozitivně