Nabízím poněkud nezáživný, avšak funkční přístup založený na myšlence, že každý člověk vstupuje do vztahu s nadějí na to, že bude šťastný (idealizovaný pohled), přesněji řečeno – že v něm bude moci naplnit své potřeby (to je právě ten nezáživný pohled na věc).
Hodnocení partnerské slučitelnosti není a ani nemůže být žádným kamenem mudrců. Nebere v potaz možnosti vašeho vývoje, schopnosti konat hrdinské činy, zásahy vyšších sil, psychologická traumata a jiné převratné osudové události, které mohou člověka jak srazit, tak posílit. Je však dobrým podnětem k hlubšímu zamyšlení nad vztahem, který právě máte, nad tím, jak se rozvíjí, co se v něm děje a má-li nějaké směřování.
O názorech na slučitelnost.
Nejprve romantici. Ti se domnívají, že slučitelnost, to je, když miluji svého partnera. Miluji, takže to znamená, že se k sobě hodíme. A jestliže miluji, ale máme nějaké konflikty, pak já nebo můj partner nemilujeme jak se patří, nebo se prostě málo snažíme.
Potom tu máme optimisty. Optimisté mají za to, že navázat a vybudovat vztah je možné s kýmkoli. Hlavní je věnovat tomu dostatečné úsilí.
Dále jsou na řadě idealisté. Idealistická řeč se v tomto ohledu točí kolem té pravé drahé polovice, kterou když potkáte, budete se cítit v pohodě už navěky.
A ještě jsou tu fyzikové. Fyzikové mluví o vzájemné přitažlivosti. Ta buď existuje nebo neexistuje.
Jsou ovšem také chemikové, filosofové, tatínkovy holčičky a maminčini synáčci, lidé s magickým myšlením a… zkrátka a dobře, kolik je lidí, tolik je na tuto záležitost názorů. Jenomže by nebylo vůbec špatné, kdyby si člověk mohl svůj osobní názor na věc tak výlučnou a důvěrnou, jako je vztah k druhému člověku, nějak ověřit.
Takže proto tedy předkládám svůj nezáživný způsob založený na myšlence, že každý člověk vstupuje do vztahu s nadějí na to, že bude šťastný a tak dále… viz: úvodní věta. Pokud budeme vycházet z tohoto přístupu, dojdeme nutně k závěru že se s partnerem k sobě hodíte, pokud vaše potřeby mohou být realizovány v rámci právě vašeho vztahu.
Jak si ověřit, zda se k sobě hodíte.
Krok číslo 1: Zhodnotit stupeň naplněnosti svých potřeb(třeba na stupnici od jedné do deseti). Vytvořte si seznam svých potřeb. Například takovýhle (pokud v něm něco postrádáte, klidně to dopište):
- Uznání
- Rodina
- Bezpečí
- Sex
- Zdraví
- Moc
- Přitažlivost
- Komunikování
- Pozornost
- Dostatek
- Odpočinek
- Zábava
- Přijetí
- Porozumění
- Podpora
- Seberozvoj
- Změny
- Možnost být sám
- Pohodlí
- Pochvala
- Doteky
- Tvorba
Hádáte správně, že o totéž máte požádat svého partnera. Není to nic složitého. Alespoň na pohled. Setkal jsem se nicméně dost často s rodinnými páry, kde jeden z partnerů kategoricky odmítl si tento test udělat a seznámit s jeho výsledky toho druhého. Důvody to mělo různé a zdaleka ne vždy se mi vůbec podařilo je zjistit – tak byl ten dotyčný uzavřený.
Takže pokud se setkáte s odmítnutím jednoho z partnerů z testované dvojice, podívejte se na variantu „když ne, tak ne“. Pokud jste si s tím poradili, můžeme jít dál.
Krok číslo 2: pokud narazíte na potřeby, k jejichž naplnění ve vztahu nedochází, položte si otázku, zda můžete svého partnera požádat, aby napomohl jejich naplnění. Hned, právě teď.
Například:
– věnuj mi teď pozornost…
– podpoř mě v tomhle takovým a takovým způsobem…
– uznej, že v tom a v tom mám větší důvtip nebo jsem lepší než ty…
Dostalo se vám toho, co jste chtěli? Výborně – hodíte se k sobě. Gratuluji! Ne? Tak jdeme dál.
Krok číslo 3: pokud váš partner není připraven vstoupit teď hned na horkou půdu a realizovat vaše přání, je důležité se ho zeptat:
Co můžeme udělat, abych já dostával to, co si přeji a zároveň abys i ty dostával to, co potřebuješ?
– pokud se vám podařilo se o tom domluvit, výborně, na sto procent se k sobě hodíte.
Co když se však ukázalo, že platí „když ne, tak ne“? Nemusí to nutně být nějaké definitivní „ne“. Vždycky můžete vyzkoušet cestu osobního růstu a rozvoje nebo rodinnou terapii a bůhvíco ještě. Svou budoucí slučitelnost si můžete vypěstovat, můžete ji podpořit a posílit. Pokud budete chtít, pokud vám na partnerovi opravdu záleží, zvládnete to. Protože však jste tento test dělali právě teď, znamená to, že právě teď se o tom, že se k sobě hodíte, ještě nedá mluvit. Je na tom třeba ještě pracovat. Toť vše.
12 jednoduchých způsobů dosažení pohody v každém vztahu
Nemluvím s tebou. Co znamená násilí mlčením