Kdo je manipulátor jistě není třeba vysvětlovat. Člověk, ať muž nebo žena, který dovedně tahá za jemné nitky lidské duše a postrkuje tak někoho pro sebe žádoucím směrem.
„Nevymlouvej se!» To je skutečně korunní věta každého manipulátora.
- Jak to probíhá a proč podléháme manipulacím?
- V čem vlastně spočívá kouzlo té věty?
- Co dělá manipulátor?
Jak to probíhá a proč podléháme manipulacím?
Nejprve odpověď na druhou část otázky.
Vést se necháváme proto, že kdysi jsme se s něčím podobným setkávali ve své rodině, dokud jsme ještě byli dětmi. V našem mozku se vytvořila a uložila odpovídající neuronová spojení.
Protože námi manipulovali rodiče, které jsme měli rádi, věřili jsme jim a manipulaci jsme nepostřehli. A tady už máme příčinu číslo dvě. Manipulaci je třeba si uvědomovat.
Jestliže vás někdo miluje, neznamená to ještě, že vámi manipuluje! Stačí připomenout „hry“, o kterých tak poutavě psal americký psycholog Eric Berne. Hry hrají všichni.
Je-li však řeč o stýkání skutečně zralých lidí, pak touha «hrát si“, to jest manipulovat, odpadá. Základem zralého, dospělého vztahu je důvěra, nikoli manipulace.
Rozpoznat manipulaci není těžké a je určitě lepší ji odhalit na samém počátku vztahu.
Podařit se nám to může na základě znalosti klíčových vět a způsobu výstavby „dialogu“.
Ve skutečnosti totiž o žádný dialog nepůjde. Manipulátor za vás sám řekne to, co potřebuje, ale udělá to tak, že budete mít pocit, že „ten hlupák jste vy“.
I kdybyste manipulátora přesvědčovali sebevíc a sebedůrazněji, že nic takového jste neřekli, za hlupáka stejně budete vy.
Ovšem právě snaha přesvědčit manipulátora o něčem je tou nejhrubější chybou!
Podstata manipulace spočívá v zaseknutí – snaze chytit vás na emocionální háček. A když ryba zabere, ocitne se rázem na pánvi se zpěněným olejem, který bude manipulátor pouze přilévat do ohýnku emoce, na kterou vás dostal.
Zpravidla všechno začíná nějakou jednou emocí, jejímž základem je cit – nějakého vašeho slabého místa. Potom se přidávají další.
V komunikaci s vámi vás manipulátor přivede až k tomu, že abyste mu lépe porozuměli a on mohl lépe porozumět vám, začnete mu ve své naivitě uvádět argumenty a snášet vysvětlení.
To jest ocitáte se v roli hlupáka neboli obětního beránka.
Právě to manipulátor potřebuje, aby mohl rozehrát svou hru.
Protože žádné vlastní argumenty nemá a zároveň si nepřeje ztratit tvář (jelikož to je něco, co naprosto nesmí připustit), manipulátor na vaše argumenty a vysvětlování s velikou opravdovostí v hlase pronese:
NEVYMLOUVEJ SE!
A právě tato věta je manipulátorův takříkajíc spouštěcí háček.
V upřímném nepochopení toho, co se děje, začnete snášet další a další argumenty a budete se pokoušet vysvětlit, co jste vlastně chtěli říci a znovu se jako olej do ohně rozlije ono „Nevymlouvej se“.
Načež ještě přidáte na svém úsilí a začne se vás zmocňovat pocit, že snad s vámi není věšechno v pořádku. Pokud se všas nezastavíte začnete běhat v kolečku manipulace jako ta veverka v kleci.
Zastavit se včas znamená zastavit se v ten okamžik, kdy začnete pochybovat o své normálnosti nebo jakmile uslyšíte ono zakleté „Nevymlouvej se“.
V čem vlastně spočívá kouzlo té věty?
V tom, že většina z nás ji poprvé uslyšela ještě ve svém dětském věku od rodičů, když se stalo, že se jim zrovna teď nějak zvlášť pronikat do záhybů dětské duše nechtělo, nebo byli příliš zaměstnáni anebo neměli dost empatie.
Zkrátka nevyslechli vás, nevyjádřili žádný svůj postoj kromě toho nadřízeného a pronesením onoho tajemného «Nevymlouvej se!» vás zkrátka a dobře usadili — ukázali vám, kde je vaše místo. Místo malého dítěte.
Je třeba zdůraznit, že moudří rodiče a učitelé jen vítají pokusy dětí a výrostků obhajovat svou pozici a uvádět pro ni argumenty, vždyť ze sporu se rodí pravda, to za prvé, a pouze jím také lze urovnat konflikt – tolik za druhé.
Co dělá manipulátor?
Protože sám rozhodně není „na koni“, snaží se všemožnými pravdami i nepravdami přimět také vás, abyste s koně slezli nebo i hůř, abyste spadli, protože on potřebuje triumf, potřebuje vítězství, ale určitě ne boj.
Boje se totiž bojí, tím spíše pak boje otevřeného. Ve snaze vyhnout se konfliktu vás chce dostat do postavení dítěte právě tou jednou jedinou větou “Nevymlouvej se!“, stejně jako to kdysi dělávali rodiče, když evidentně na hádku nebo konflikt neměli dost sil anebo času…
Podstata jeho jednání spočívá ve spuštění mechanismu formujícího ve vás pocity viny (což je ten háček) a zároveň přesvědčení, že vymlouvat se nemá smysl, protože manipulátor vám nevěří a ani se k tomu nechystá.
Nejsnáz dostanete soupeře na lopatky tím, že z něj uděláte provinilce.
PAMATUJTE SI: Nemáte žádný důvod se vymlouvat ani omlouvat, ničím jste se neprovinili! Máte svoji pravdu, protože věříte sami sobě a ne manipulátorovi.
Pozice dospělého vám umožní okamžitě uvidět podtrh a nedat se emocionálně vtáhnout do debaty.
Nekrmte manipulátory svojí energií a jistotou. Přeji vám samé konstruktivní dialogy.
“Ubohá oběť”. Jak zacházet s lidmi, u nichž je všechno špatně.
Proč člověk nemá být nekonečně hodný