Špatnou náladu mívá někdy každý z nás. Příčiny mohou být různé, protože také lidé jsou každý jiný. Někoho vyvede z míry a zkazí mu náladu něco, co je pro druhého naprostá lapálie, která by mu nestála za pozornost. Každý je citlivý jinak a na něco jiného. Obecně platí, že příčin ke ztrátě úsměvu je kolem nás bohužel víc než dost a vyhnout se občasné schlíplosti sil i mysli je věc takřka nemožná.
Když je člověk v takovém nedobrém rozpoložení, jeho energetický potenciál silně poklesne. Dá mu velkou práci a někdy je fakticky neschopen rozumně se chovat a promyšleně jednat, stejně jako se smysluplně rozhodovat.
Špatná nálada dokáže pořádně otrávit den nejen tomu, koho postihla, ale i lidem kolem něho. Spousta lidí si totiž svou špatnou náladu vylévá na ostatních, na práci a dokonce i na předmětech, kterými různě hází nebo práská. Leckteré dveře a zásuvky by mohly vyprávět :). To ovšem vůbec neznamená, že by se s tím postižený měl smířit a pokorně takový stav věcí přijmout. Tím spíš, že poradit si se špatnou náladou může každý, kdo k tomu má vůli.
Tady musíme udělat malou odbočku. Dnes je běžně nadužíván termín „depka“ nebo „deprese“. Lidé jsou otrávení ze špatného počasí a hned mluví o „depce“. Musíme tedy zdůraznit, že tu mluvíme skutečně o špatné náladě, přechodném stavu, který bývá vyvolán nějakou bezprostřední příčinou a i když jeho projevy mohou být silné, relativně rychle pomine. Je důležité uvědomit si, že jestliže stav špatné nálady trvá celé dny nebo dokonce týdny, je to varovný signál. Mohlo by totiž jít o skutečnou depresi,se kterou je třeba co nejdříve navštívit odborníka. Právě dlouhodobá špatná nálada, sklíčenost, zamlklost, nezájem o cokoli, ztráta potřeby komunikace, nespavost, ztráta chuti k jídlu nebo naopak záchvatovité přejídání, stavy únavy až vyčerpanosti, to všechno jsou znaky skutečné deprese a urychlená porada s psychiatrem je nezbytná. Deprese je léčitelná, její příznaky však nesmíme podcenit. Někdy totiž může jít o život.
Vraťme se ke špatné náladě a k tomu, jak s ní naložit. Když se tedy člověk rozhodne vybřednout ze stavu zdeptanosti a pocitů marnosti – například poté, co mu šéf vrátí materiál, na kterém týden poctivě dělal – měl by být ochoten vyzkoušet několik jednoduchých postupů. Čas, který na to vynaloží, se mu konec konců mnohonásobně vrátí.
Většina lidí netouží po nějakých složitých a odbornými výrazy vyšperkovaných návodech jak na to. Potřebují krátké a praktické rady, podle kterých se mohou okamžitě začít řídit. Všechno, co je navíc, je zbytečné.
To, o čem budeme dále hovořit, k takovým praktickým radám patří. Osobně v každé jednotlivé konkrétní situaci uplatňuji ten nejvhodnější postup a musím říci, že k dosažení účinku to naprosto stačí. Vyzkoušejte a uvidíte, jak to bude působit na vás.
Uplatněte metodu «Emocionálního vybití».
Zbytečného napětí se zbavíte cestou uvolnění těla a očisty svých myšlenek.
Věnujte tomu asi tak půlhodinku a budete moci s radostí pozorovat, jak se zklidňujete, nálada se vám mění k lepšímu a v hlavě vám krouží desítky nových nápadů.
Předpokladem je místo, kde budete sami, abyste se uchránili nedorozumění. Vypojte na chvíli kritické myšlení, přestaňte rozebírat a hodnotit všechno kolem dokola, především však sebe sama.
Načež dělejte úplně všechno, co vám přijde na rozum. Běhejte, skákejte, řvěte a hulákejte, pusťte si na celé kolo nějakou muziku, ječte a tančete při ní až do úpadu. Chechtejte se zplna hrdla, ať už důvod máte nebo ne, hlavní je, aby se vám chtělo. Pokud vás přitom napadne, že byste si mohli zacvičit, cvičte. Kopejte do míče – ale pozor na sklo v knihovně a obrazy na stěnách. Mlaťte pěstí do křesla – je-li čalouněné. Zapomeňte na svoji úctyhodnost a důstojnost, hoďte za hlavu dosažené postavení nebo tituly. Nebojte se být směšní a vypadat jako cvoci.
Podívejte se, jak nenuceně a bez zábran se chovají děti. Vemte si je za vzor a vraťte se v myšlenkách do dětství. Vychutnávejte si všechno, co děláte, co se s vámi děje. Úplně se tomu poddejte. Musíte řádit ze všech sil. Stoupne vám hladina endorfinů, takzvaných hormonů štěstí.
Jakmile se budete od všeho toho fyzického vyvádění cítit unavení a bude se vám chtít se posadit nebo si lehnout, hned to udělejte. A bude-li se vám chtít spát, nebojujte se spánkem, zdřímněte si. Možná to dokonce byl právě nedostatek spánku a nevyspalost, co posloužilo jako katalyzátor vaší špatné nálady a zdeptaného stavu.
Uvědomte si, že se špatnou náladou stejně buď jak buď žádných zázračných výsledků nedosáhnete. Je tedy mnohem efektivnější věnovat nějaký čas sobě samým a potom už s novými silami a svěží myslí dohnat to, co jste promeškali.
Naučte se používat «Svalový korzet».
O této metodě jsem se dočetl v knize uzbeckého znalce a učitele alternativní medicíny Mirzakarima Norbekova «Zkušenosti hlupáka». Mou první reakcí na přečtené bylo konstatování, že je to totální nesmysl a nemůže to fungovat. Není přece možné, aby měl takové výsledky tak prostý, řekl bych dokonce až primitivní způsob. Připadal jsem si příliš chytrý a sečtělý na podobně triviální metodu. Chtěl jsem prostě dokázat, že jsou to jen řeči a vlastně podvod. Věřil jsem, že na něj ukážu. Tím spíš, že v popisu se skálopevně tvrdilo, že stačí pouhých pět minut a minimální úsilí. Toť vše. Provedení nejjednodušší z jednoduchých.
Stačí napřímit záda, ramena narovnat a tlačit dozadu, zvednout vysoko hlavu a zeširoka se usmívat. «A to je jako všechno? A co je na tom tak těžkého?» – zeptá se každý užasle. Stejně jako jsem se ptal i já.
Dneska vám ovšem říkám – jestli jste stejně jako já na nějakou velkou námahu pohodlní a nepotrpíte si na nějaké velké výkony, tuhle primitivní metodu si uložte do paměti. Já s ní dosahuju největšího účinku, když se při jejím provozování dívám do zrcadla. Vzniká jakási zpětná vazba, která kladný účinek ještě posiluje. Můžete si taky dobře kontrolovat, že se fakt držíte rovně a nehrbíte ramena. Ostatně – kdo se na vás dokáže usmát srdečněji a s větším přátelstvím než právě vy sami? Jedině snad pes.
Nejzajímavější samozřejmě je pozorovat se jakoby z odstupu. Přesněji – nepozorovat sami sebe, ale myšlenky, které se člověku vyrojí v hlavě. Už po pěti sedmi minutách se negativní myšlenky vytrácejí, samy o sobě se vypaří, vysublimují a nahradí je myšlenky a vzpomínky příjemnější a radostné.
Nebudu tady podrobně rozebírat mechanismus působení této jednoduché metody a vysvětlovat jak a proč zabírá. Chci jenom zdůraznit, že to je metoda unikátní, která je základem celé řady širších cvičení, je velmi rozšířená a uznávaná, velmi oblíbená a úspěšná. Norbekovo cvičení snadno najdete na internetu.
Pravidelně poslouchejte motivační nahrávky
Nejoblíbenějším zdrojem učení a získávání informací i uměleckých zážitků se čím dál tím víc stává poslech nejrůznějších nahrávek naučných lekcí, různých kurzů a seminářů. Všude vidíte lidi s peckami v uších, kteří něčemu naslouchají.
Já osobně jsem vždycky pokládal za nejlepší zdroj poznání i zábavy opravdovou knihu nebo jiné tištěné materiály. Jestli jste taky takoví, nic proti. Ale ověřil jsem si na vlastní osobě, že doplnit knihy papírové těmi elektronickými a také audionahrávkami není vůbec špatné. Jednak je na trhu opravdu široká nabídka všemožných materiálů a spoustu věcí si může člověk stáhnout, jednak tím využíváte čas, který byste jen tak bez užitku strávili někde v dopravě. Nezatěžuje to oči a poslouchání lidského hlasu vnímání informace usnadňuje. Motivuje vás to k naladění myšlenek na pozitivní notu. Celkový účinek je opravdu mohutný.
Když je mi z jakéhokoli důvodu mizerně a nemůžu se vymanit z touhy škaredit se na celý svět, vždycky si pouštím nějakou motivační nahrávku. Je to skvělá věc a vždycky mě to nabije.
Kromě okamžitého zlepšení nálady mají audionahrávky mnoho skrytých předností, které se neprojeví ihned. Ale o tom vám schválně nic neřeknu. Bude to pro vás nečekané a příjemné překvapení.
Emoce jsou ukazatelem vibrační rovnováhy
Tajemství rozkvětu: tři univerzální životní vzorce