Možná jste si zatím ještě plně neuvědomili, jako sílu může mít vaše pozornost. Možná o pravdivosti tvrzení „Kde je pozornost, tam je také energie“ pochybujete. Vyzkoušejte si s námi jedno cvičení.
Nejspíš budete souhlasit že než se do toho dáme, mělo by být jasné, proč vlastně tuto metodu zkoušet a v čem je její podstata.
Dejme tomu tedy, že máte nějaký problém. Tak jak jste zvyklí, soustředíte na něj veškerou svoji pozornost. Jaké životní oblasti se váš problém týká tu nehraje žádnou roli – mohou to být zrovna tak nepříjemnosti v osobních vztazích jako trable s penězi, zdravím nebo třeba v zaměstnání. Jakmile se nějaká taková situace objeví, převracíte si ji obvykle v duchu ze všech stran, stále si nad ní lámete lavu, hledáte způsob řešení, vzpomínáte , jak jste podobné situace řešili někdy dříve, obracíte se o radu k důvěryhodným autoritám nebo známým. Věnujete zkrátka otázce veškerou pozornost.
Tímto přístupem si člověk zpravidla zajistí buď další zhoršení situace nebo dlouhý proces, srovnatelný s bolestí zubu, plný neklidu a vytáčených nervů. Stručně řečeno – vyčerpávající stav.
Existuje však způsob, který nejenom zeslabí tlak, pod kterým jste se ocitli, což vám umožní získat odstup, střízlivě situaci uvážit a zvolit účinnou strategii řešení, ale také umožní plné vyřešení problému, a to prakticky bez vaší účasti.
Je pouze třeba přestat věnovat pozornost problému, zbavit ho tak důležitosti a přesměrovat se na něco jiného, více pozitivního.
Nemáme na mysli nějaké dětinské uhýbání před problémem a snahu svalit ze sebe zodpovědnost za jeho existenci, jde nám o skutečně vědomé přenesení pozornosti. To jsou dvě zcela odlišné věci.
Svoji pozornost, stejně jako kteroukoli svoji součást, můžete snadno trénovat. Stačí jednoduše si osvojit postup a můžete nejenom řešit problémy, ale také si do života přitáhnout to, co si přejete protože kromě toho, že posiluje energii, je lidská pozornost magnetem pro vše, na co ji zaměříme.
Bezpečnost:
Cvičení dělejte raději o samotě, protože je poněkud zvláštní a ne každý, kdo by vás při něm zastihl, by vaše jednání pochopil.
Nástroje:
Dva stoly (nejlépe v kuchyni) židle nebo stolička a dva jakékoli různé předměty. Například jablko a pomeranč nebo vidlička a lžíce.
Výchozí postavení:
Na jeden stůl položte pomeranč, na druhý jablko. Sami se posaďte do středu – mezi stoly.
Provedení:
Soustřeďte se na jablko. Otočte se k němu, pozorně si ho prohlížejte, vnímejte podrobně jeho tvar, barvu, vůni i všelijaká zvláštní znamení. Naprosto se do pozorování jablka ponořte. Zhruba na deset vteřin.
Potom se o 180° otočte a se stejně zaujatou pozorností se soustřeďte na pomeranč. Snažte se nemyslet už na jablko. Opět zhruba deset vteřin.
Hlavním úkolem cvičení je zapamatovat si pocity, které ve vás vyvolalo přenesení pozornosti, a postihnout stav, kdy jste sice věděli, že jablko je za vámi, ale svou pozornost jste věnovali pomeranči. Neutekli jste před jablkem, je pořád na stejném místě, ale už bez vaší pozornosti. To je to podstatné, co byste si měli uvědomit.
Můžete si cvičení udělat třeba i jenom jedenkrát, to hlavní je zapamatovat si okamžik přenesení pozornosti. Dále už svou dovednost můžete uplatňovat, kde se vám to bude hodit – v zaměstnání, v osobních vztazích, při nákupech nebo v koupelně…
Je to dovednost velmi užitečná. Například až zase jednou vaši pozornost upoutají do nebe volající nedostatky vašeho nejdražšího, připomeňte si své mistrovství v přenášení pozornosti a hbitě ji zaměřte na přednosti nejdražšího. Jistě také nějaké má. Nebo až se vám bude zdát, že vy sami jste prostě k ničemu a vaše karma je naprosto otřesná, přeneste svou pozornost na to, co vám jde ze všeho nejlíp!
Naučte se přenášet pozornost a buďte sami sebou. A vaše pozornost ať je zaměřena na radost, hojnost a štěstí!
Neuzavřené cykly: kudy uniká energie
Příznaky silné lidské energie