5 účinných rad, které vám pomohou dosáhnout stanovených cílů.
Každý člověk prožije alespoň jedenkrát za svůj život okamžiky, kdy cítí jakési rozechvění, příliv sil a inspirace, kdy bilancuje a dělá si seznam slibů do budoucna. Zdá se mu, že už zítra se na základě činů z jeho seznamu před ním začne otevírat svět nových, zázračných možností. A pak ono zítra přichází – jenže se určitě přihodí něco, co ho přinutí si říci: „No, co se dá dělat, začít si plnit své sliby nemusím nutně hned dnes, začnu s tím zítra.“ Vypadá to, že se nic neděje, ale kalendář najednou ukazuje už polovinu měsíce a bývalý zápal jako by se vytratil… Do fitka chodíme stále méně, sladkým se rozmazlujeme stále více, protože trpíme stresem, na ranní meditace v tom chvatu zapomínáme vůbec. Poznáváte se v tomto popisu? Jestliže ano, neztrácejte hned náladu. Prostě jste jenom k tomu svému „novému životu“ nepřistupovala z té správné strany.
Zanalyzujte si své cíle.
Tak tady je ten váš posvátný seznam: „Pro tento rok si slibuji…“ Přečtěte si ho v klidu ještě jednou a pořádně se zamyslete. Opravdu je tohle to, co si přejete? Opravdu potřebujete zhubnout o pět kilo, nebo vám to jenom někdo vsugeroval? Opravdu se chcete učit tančit, nebo se chcete do kurzů přihlásit proto, že nic lepšího vás nenapadlo? Jste si naprosto jista, že je nejvyšší čas konečně potkat toho pravého, svého pana Božského, nebo vám tohle přesvědčení vnutily kamarádky? Přehodnoťte důkladně to, co jste si naslibovala, a snažte se pravdivě si uvědomit, která přání jsou skutečně vaše, taková, která jste nepřijala pod vlivem okolí. Slib, který jste si dala, totiž dokážete splnit pouze tehdy, bude-li uspokojovat vaši vnitřní potřebu. V opačném případě si budete jenom nadávat, že se nedržíte svého seznamu, což vám na nějakém nadšení zrovna nepřidá.
Jednejte racionálně.
Vybrala jste ty sliby, které jsou skutečně vaše? Takže teď si položte otázku: „K čemu to potřebuji? Proč?“ Teprve když si přesně odpovíte, proč jste si dala ten či onen cíl, začnete skutečně jednat. A ještě něco – odpověď „Protože to tak chci“ není žádná odpověď. Všechno, co děláte, musí nějak zlepšovat kvalitu vašeho života a sloužit konkrétnímu, praktickému cíli. Pokud jste se rozhodla učit se nějaký jazyk čistě jen abyste si ho odškrtla v seznamu, i když o žádné studium jazyka nijak zvlášť nestojíte, najde se záhy nějaká ta výmluva, abyste to nedělala. Nechceme vám rozmlouvat vaše ušlechtilá vzplanutí pro cokoli, jenomže kvůli takovým ničím nepodloženým přáním můžete propást něco skutečně důležitého.
Více podrobností.
Doufáme, že v této etapě už ve vašem seznamu zůstaly jenom takové sliby, které vám doopravdy mohou vylepšit život. Zamyslete se teď nad tím, nakolik realistický je váš cíl. Pokud je úplně nereálný, mozek ho automaticky zařadí na seznam označený názvem „nesplnitelné“, bude se mu veškerým možným způsobem protivit a hledat výmluvy, jen aby to nemusel dělat. Jestliže však vaše přání prošlo prověrkou prvních dvou bodů, je tu východisko: rozepište si krok za krokem, jak se chcete dobrat kýženého výsledku. Čím podrobněji to uděláte, tím snazší pro vás bude podle tohoto plánu postupovat. Naplánovat si postup můžete dvěma způsoby – buď postupně, jak půjdou jednotlivé kroky k cíli jeden za druhým ze současného stavu, nebomůžete začít cílem a rozepsat události v obráceném pořadí.
Méně bývá více.
Nesnažte se udělat všechno najednou, máte teď přece svůj plán. Je lépe dělat něco z toho, pro co jste se rozhodli, každý den dejme tomu deset minut, než čekat, až vás něco „osvítí“ a dokážete stejné činnosti věnovat několik hodin v kuse. Za prvé si tímto postupem budete cvičit vůli, která se dá trénovat jako třeba sval. A za druhé, vypěstujete si tak návyk.
Užívejte si to.
Žádný ze slibů daných sobě samé nesplníte, když si nebudete umět užívat sám proces jeho plnění. Vynaložila jste dost úsilí, ale konec konců necítíte žádné zvláštní uspokojení, žádnou radost, že jste dneska dokázala uběhnout kilometr navíc, přečíst si několik stránek anebo se naučit deset nových slovíček? Potom se vraťte k prvnímu bodu.
Jak si udělat a uchovat pořádek v hlavě i v životě.
Rosenthalův efekt: Sebenaplňující předpověď