Každý den jsme vystaveni prožívání nejrůznějších emocí, které často nejsou právě nejpříjemnější. Někdo se v boji se stresem uchyluje k alkoholu, jiný žádá od lékařů antidepresiva. Rozumnější lidé zkoušejí sport nebo pravidelný běh. Jenomže ne vždycky máme čas jít si zaběhat nebo se prostě nemůžeme hned pustit do nějakého sportování. V takovém případě nám může pomoci jiný způsob zachování klidu a potlačení stavu obav nebo nervozity. Jsou to docela jednoduchá cvičení.
Známý francouzský psycholog a psychoterapeut Erik Pigani popsal svoji metodu ve světově proslulé knize „Jak zachovat zenový klid v neklidném světě“.
Jak zachovat klid – 7 cvičení Erika Piganiho.
1. Seznam otázek.
Zapište si různé otázky, na které neznáte opověď. Mohou pocházet z jakékoli oblasti poznání nebo osobního života a týkat se čehokoli – smyslu života, partnerských vztahů nebo rodinných tajemství, vašeho dětství atd. Při zapisování vypněte všechno, co vás spojuje s vnějším světem, počínaje mobilním telefonem a konče Wi Fi a televizním přijímačem.
Při takovém zapisování neznámých otázek dochází k „čištění“ mozku. Když po něm žádáte, aby se zabýval otázkami, na které nemá odpovědi, prověřuje mozek milióny údajů. Díky tomuto procesu se otevírá nový vnitřní dech a člověku se daří lépe porozumět sám sobě.
2. Zapisujte všechno, co vás napadne.
Položte před sebe na stůl list papíru, vezměte si tužku a zapisujte naprosto všechno, co vám právě přijde na mysl. Nijak se přitom nesnažte své myšlenky uspořádat. Toto cvičení skvěle uvolňuje mozek a pomáhá zachovat klid.
3. Zpívejte.
Můžete si pustit oblíbenou píseň a zpívat spolu s interpretem, můžete si však také zpívat jen tak, sami, bez jakéhokoli doprovodu. Nedbejte na to, jak zní váš hlas – soustřeďte se na slova písně. Velmi to uklidňuje.
4. Choďte.
Pěstujte si zvyk procházet se, stačí kolem nějakých dvaceti minut – kráčejte prostě po ulici jistým, nepříliš rychlým krokem. Snažte se dýchat pomalu a zhluboka, vaše bránice by měla být co nejvíce uvolněná. Při procházce si všímejte pouze objektů ve svém okolí, při tom se totiž pohybuje pouze váš pohled.
5. Předstírejte, že jste klidní.
I když jste možná právě prožili závažný emocionální otřes a ve vašem nitru se rozpoutala skutečná bouře, tvařte se, že jste klidní. Představujte si, že jste herec a hlavní vaší rolí je nyní předstírání zosobněného klidu – pohybujte se a dýchejte pomaleji, snažte se usmívat na lidi kolem sebe. Po několika minutách se skutečně uklidníte. Když předvádíte klidné chování, podvědomí začíná věřit, že jste skutečně klidní.
6. Sklenice s rýží.
Toto je jedno z nejoblíbenějších zenových cvičení, trénujících trpělivost a schopnost zbavit se stresu. Abyste pocítitli dopad tohoto cvičení, věnujte se mu jednou týdně.
Připravte si dvě stejné sklenice, jednu z nich dokonale naplňte rýží a začněte zrnka rýže počítat a přendávat do druhé, prázdné sklenice. Až budete hotovi, výsledek si zapište. Potom začněte vracet zrna z plné sklenice zpět do původní, nyní prázdné, a nezapomeňte je při tom počítat.
7. Buďte zen!
Jestliže pocítíte, že stres narůstá, popisujte si polohlasem všechno, co v danou chvíli děláte. Například když ukládáte talíř na jeho místo, říkejte si polohlasně „Ukládám talíř na místo“, když někam jdete, říkejte si „Jdu“, při mytí rukou „Myji si ruce“ atd.
Tato úplně jednoduchá zenová cvičení vám pomohou zachovat klid v absolutně každé situaci.
Osvobodit se a stát se sám sebou
5 kroků k tomu, abyste si vrátili svou vlastní mysl