Prožít každý den ve stavu vědomého bytí je ten nejlepší způsob jak změnit svůj život. A to jednou provždy.
To nejpodivuhodnější na věci je, že naučit se soustředit svou pozornost na vlastní bytí může kdokoli. A nebude muset kvůli tomu uprostřed pracovního dne nehybně sedět v pozici lotosového květu, ani nějak závažně měnit svůj životní styl.
Budete méně zapomínat na důležité věci a dokážete s daleko větší přesností odhadovat vlastní budoucnost.
Krom toho vědomé bytí umožní vaší duši dosáhnout harmonie s tělem. Naučíte se lépe rozumět vlastním emocím, pocitům i myšlenkám.
Uvádíme 10 způsobů, jak princip vědomého bytí uplatňovat každý den. Je to prostší, než by se mohlo zdát. A efekt těchto cvičení vás příjemně překvapí.
1. Plně se soustřeďte na vlastní pocity.
Prvním krokem k očistě vědomí je propojení mozku s tělesnými pocity. Zkoušejte praktikovat vědomý přístup pokaždé, když se věnujete rutinním každodenním záležitostem – při mytí nádobí, čištění zubů nebo když čekáte před domem na taxíka.
Například: při mytí nádobí úplně stačí uvědomit si vůni mycího prostředku vznášející se ve vzduchu, pocítit naplno dotek teplé vody na rukou, pozorně naslouchat zvukům vody tekoucí do dřezu a pozorovat obrazce, které pěnové bubliny vytvářejí na vodní hladině. Soustřeďte se nikoli na svoje problémy, ale na to, co vidíte, cítíte a vnímáte právě v tu chvíli.
Brzy si začnete všímat mnoha věcí, které jste dříve nikdy nepostřehli. Barvy vám budou připadat mnohem výraznější a chutě plnější.
2. Pozorujte svůj dech.
Člověk nepřestává ani na chvíli dýchat, avšak absolutně nevnímá, že to dělá a jak to dělá.
Obraťte svou pozornost na dech, soustřeďte se na proces dýchání, zbavte se pocitů a myšlenek. Každé naše nadechnutí znamená neustálý těsný styk s přírodou.
Pokud se vám během dne nepodaří najít prostor a čas k soustředění na vlastní dech, zkuste k tomu najít klidné místo o samotě doma. Taková minirozcvička mysli vám obnoví síly snáz a účinněji než hodina spánku.
3. Učte se správně jíst.
Moderní společnost obecně se z velké části živí nezdravým jídlem, což často vede k přejídání.
Jestliže si dokážete najít čas, abyste si doopravdy vychutnali jídlo, aby vám požitkem byl doslova každý jeho kousek, jestliže se naplno soustředíte na dojmy z jeho vzhledu, chutě a vůně, otevřete si tím možnost k navázání dobrého vztahu k výživě jako takové.
Povede to k vašemu zdravějšímu přístupu ke stravování, kvalitě jídla i jeho kalorické hodnotě, zlepší se vám trávení a celkově to obohatí váš život. Rozhodně více, než bleskové naházení jídla na talíř a jeho stejně bleskové a bezmyšlenkovité snězení.
4. Učte se umění uvědomovat si svůj pobyt venku.
Procházka je ideální příležitostí. Pohyb se skvěle hodí k meditaci. Je to výborný způsob k pozorování vlastních myšlenek a emocí.
V maximální možné míře vnímejte všechno co se děje ve vás i kolem vás. Soustřeďte se na vlastní kroky, na dotek chodidel na zemi, na dýchání při chůzi, na pohyb rukou, na hezké výjevy kolem sebe – pozorujte je, nemíjejte pouze s povrchním pohledem na ně, uvědomte si je ve všech podrobnostech.
5. Nezapomínejte na pauzy.
Jakmile slyšíte typický signál esemesky, hned ji běžíte číst a odpovídat na ni, je to tak?
Místo toho byste měli své jednání zcela vědomě prokládat pauzami.
Když vás svědí nos, pozorujte chvíli svou touhu zbavit se svědění. Někdy si člověk dokáže uvědomit veškerou primitivnost své snahy o neprodlenou reakci.
Není to ani dobře, ani špatně, prostě to tak je.
6. Naslouchejte hlasu svého srdce.
Neposlouchejte lidi jen proto, abyste jim odpověděli. Raději v tu chvíli zklidněte svoji mysl a prostě vstřebávejte, co vám kdo říká.
Naslouchejte slovům, tónu, kterým jsou pronášena, sledujte řeč těla i to, co se děje kolem vás, věnujte pozornost tomu, co vám napovídají vaše city. Tímto způsobem je daleko snazší uspořádat si myšlenky. A také je jednodušší udržovat s partnerem zajímavý rozhovor.
Tato metoda se nehodí pouze v komunikaci. Když se pohybujete v přírodě, soustřeďte se na vjemy svých očí, uší i nosu, věnujte pozornost dotykovým pocitům. Naplno se ponořte do světa vlastních pocitů.
Vnímejte vůni země, dotýkejte se stromů, poslouchejte, jak zpívají ptáci.
7. Pozorujte své myšlenky i emoce.
Je důležité naučit se rozlišovat své emoce a své myšlenky. Jednodušší to je, když jsme mírně a pokojně naladěni.
Emoce jsou důsledkem chemické reakce a nezřídka jsou spojeny s hormony. Silnější je jejich spojení se třemi spodními čakrami. Nevyvážené projevy těchto čaker jsou vždycky stejné povahy – hněv, rozčilení, strach, nepřijetí, hrdost, nezvladatelnost.
Důležité rovněž je uvědomit si, že ne vždy jsme tím, na co myslíme.
Sama skutečnost, že určité myšlenky procházejí vaší myslí ještě neznamená, že jste dobrý nebo špatný člověk.
Nepřijímejte žádná rozhodnutí, když je vám smutno, nemluvte, když se zlobíte a nedávejte žádné sliby, když jste šťastní.
8. Dělejte to, co máte rádi.
Půjdete-li cestou své největší radosti, dokážete najít to, co vás dokáže dokonale zaujmout. Něco, u čeho vás vaše dovednosti a zaujetí naprosto odpojí od okolního světa a vy se ocitnete v psychickém stavu označovaném jako proudění – flow.
Proudění bývá natolik silné, že člověk ztratí pojem času. Zapomene na všechno kolem, nevnímá hlad ani žízeň. Jeho činnost ho naprosto vtáhne a svět kolem přestává existovat.
Některé lidi uvádí do stavu flow umění, hudba a tanec. Jiné zase četba, tvorba čehokoli nebo léčitelství.
Nechte se vést svojí intuicí a pozorně sledujte to, co bude vyhovovat vaší duši.
9. Zkuste každý den meditovat. Alespoň chvíli.
Nechť je to čas věnovaný sobě samému. Čas, kdy si dovolíte prostě jen být a dýchat.
Jak často si dovolíme uletět někam daleko od přítomnosti, byť i jen v myšlenkách? Nejspíš ne dost často.
I když to bude třeba jen deset minut, dopřejte si ten čas, dýchejte zvolna a hluboce, soustřeďte se sami na sebe a navažte spojení s vlastním nitrem.
10. Cestujte a vyhýbejte se rutině.
Když člověk cestuje na nová místa, naučí se rychleji přivykat každé změně ve svém životě.
Realita se ustavičně mění. Zbývá vám už jen si to naplno uvědomit.
Čím rychleji člověk přijímá změny, tím rychleji se dokáže navrátit do reality.
Co si myslíte o našich deseti bodech? Zkoušeli už jste někdy praxi vědomého bytí? Ovlivnilo to nějak váš život?
Kdy už budu dost dobrá?
Jak zachovat klid. 7 cvičení Erika Piganiho.