Profesionální tvůrci her, ať už počítačových či jiných vědí, že člověk je do hry vtažen nadlouho tehdy, jsou-li splněny podmínky vzniku psychického stavu flow neboli proudění. To znamená, že hráč musí být zaujat a upoután do té míry, že zapomene na všechno kolem.
Hra je zajímavá dotud, dokud její složitost odpovídá dovednostem hráče. Je-li příliš náročná, hráče znechutí, že pořád prohrává. Naopak je-li příliš jednoduchá, hráče nebaví vyhrávat. Právě proto kvalitní hry vždycky úroveň náročnosti postupně zvyšují. Přidávají další úrovně a nové možnosti, které si hráč dokáže osvojit.
Je to vlastně takový „postupový žebříček”, po kterém se hráč může dostávat nahoru. Pokud je tenhle žebříček vytvořen správným způsobem, bude člověk hrát celé dny, týdny, měsíce a roky…
Kultura spotřeby zajišťuje stejný žebříček. Člověk nikdy nemá dost peněz, aby si mohl koupit všechno, co by chtěl. Ale má jich dost na to, aby si pořídil „nejbližší následující úroveň“. „Žebříček spotřeby” je nekonečný. Řečeno přesněji – je nepřetržitě prodlužován. Spotřebitelé si nestihnou koupit iphone páté generace, a už je na trhu generace šestá. Mění se móda v oblékání. Jsou obnovovány modelové řady automobilů. Věci jsou obnášeny. Počítače zastarávají.
Dokud je člověk v zajetí žebříčku spotřeby, není schopen vnímat cokoli jiného. Veškeré jeho myšlenky, všechen jeho čas i síly jsou zaměřeny jen dvěma směry – na vydělávání peněz a na jejich utrácení. Na nejbližších pětašedesát, sedmdesát let je hráč „vtažen do hry“.
A vedlejší účinky?
Uživatel spotřebního žebříčku je procesem pohlcen na celých sto procent. Všechny jeho hodnoty, pohled na svět, myšlenky a city jsou konec konců podřízeny sortimentu z katalogu životního blahobytu. Pochybujete, že tohle je realita? Tvrdíte, že jsou pro vás důležitější rodina, vaši blízcí, váš osobní rozvoj?
Dobrá, tak si to prověříme. Spočítejte si, kolik času trávíte v práci. A kolik s rodinou. Kolik ho probloumáte v obchodních centrech a vůbec po nákupech, včetně těch na síti. Jaký je vzájemný poměr těch čísel?
Kultura spotřeby vytěsňuje všechno ostatní. Nezbývá ani ta nejmenší šance prožít skutečně svůj život. Realizovat vlastní potenciál. Věnovat svým blízkým tolik času, kolik by člověk chtěl. A konec konců, opravdu uvidět svět.
Stali jste se svým vlastním oblíbeným domácím mazlíčkem.
A hrozně si přejete koupit si nové pítko, nové krmítko a zob, zrcadýlko a zvoneček… Pročesat si peří a nechat si v salónu krásy ostříhat a naleštit drápky. A udělat si kurz mňoukání v angličtině.
Vítejte ve zlaté kleci.
10 jednoduchých způsobů jak osvobodit vlastní mysl.
Osvobodit se a stát se sám sebou