Už od narození člověk usiluje o to, aby byl šťastný: vybírá si jenom to, co mu přináší radost a potěšení. V dětství jsou to krásné hračky a sladkosti, v dospívání módní oblečení a všelijaké elektronick vychytávky, dospělí, aby pocítili štěstí, získávají od každého kousek – i hračky, i sladkosti, módní oblečení a různé chytré udělátory. Ovšem aby se cítili skutečně tak šťastní jako v dětství (z nové hračky) nebo v dospívání (z nových džínů), je tohle všechno občas prostě málo a nestačí to. V důsledku toho se dospělí obracejí k různým naukám a učením – počínaje feng shui, kde chtějí štěstí, úspěch a radost přilákat za pomoci způsobu rozestavení nábytku a různých předmětů v domácnosti, až po meditace, díky kterým je možno postihnout cosi z duchovního základu šťastného bytí.
Budeme-li však na problém nahlížet jako nezaujatý objektivní pozorovatel, můžeme vysledovat jistou společnou tendenci: čím harmoničtější osobnost, čím silněji na pozitivitu naladěný člověk, tím častěji se mu přiházejí různé malé zázraky — z ničeho nic ho zaskočí nějaké naprosto nečekané štěstí, kde se vezmou tu se vezmou objeví se nemalé peníze, potkává samé dobré lidi atd. atp. Aby se tohle dělo i vám, musíte se nezbytně naučit akumulovat v sobě stav štěstí. Naučit se to můžete pomocí několika prostých cvičení.
Cvičení vděčnosti.
Než se večer definitivně skutálíte do náruče Morfeovy, musíte v myšlenkách poděkovat za všechno dobré, co se vám během právě skončeného dne přihodilo. A i když třeba šlo o naprosto bezvýznamnou událost, stejně si ji znovu v myšlenkách přehrajte před svým vnitřním zrakem a upřímně osudu poděkujte za to, že vás právě tohle potkalo.
Trénink štěstí.
I přesto, že na první pohled to může vypadat jako nějaká fantazie, není proč odmítat věřit, že stav vnitřního štěstí se dá natrénovat. Možná tomu opravdu nevěříte, ale zkusit byste to snad mohli. Pokuste se v průběhu celého dne vždycky na pár minut vypustit z hlavy každý naléhavý problém a nechat své tělo prostoupit pocitem štěstí. Posaďte nebo postavte se tak, jako kdybyste prožívali radostné emoce, široce se šťastně usmějte a ucítíte, jak se ve vašem nitru probírá k životu cosi světlého a radostného. Snažte se tento stav uchovat po dobu alespoň pěti minut – a pak se vraťte zpět k aktuálním problémům. Zkuste postupně dobu trvání tohoto tréninku prodlužovat. Tato technika je zvláště účinná za situace, kdy vás někdo rozzlobí nebo urazí, kdy ztratíte náladu a cítíte pokles sil. Jakmile pocítíte, že vás zaplavuje vlna negativních emocí, zapojte vnitřní stav štěstí.
Kreslení a malování.
Bylo vědecky dokázáno, že ze všech uměleckých disciplin má na člověka nejvíc relaxující vliv kreslení a malování. Když člověk něco vytváří štětcem nebo tužkou, skutečně se hluboce uvolní, zapomíná na okolí a noří se do světa tvorby a vlastní fantazie. Soustřeďuje se výhradně na objekt své tvorby a ztrácí pojem o všem, co je kolem něho. Zvláště významné přitom je, že absolutně nemá důležitost výše, které dosahuje úroveň vaší výtvarné tvorby a nezáleží na tom, že svedete namalovat třeba jen pár legračních panáčků. Zkuste se úplně ponořit do procesu vytváření něčeho, pořiďte si nějakou výtvarnou učebnici pro samouky nebo se přihlaste do výtvarného kroužku nebo kurzů kreslení či malby. A až vás bude něco soužit na duši, vezměte do rukou štětec nebo tužku – a tvořte.
Dobré skutky.
Rozhlédněte se kolem sebe — na světě je strašně moc lidí, kteří potřebují skutečnou pomoc. Snažte se pomáhat těm málo známým, lidem cizím i svým blízkým. A dělejte to určitě nezištně, nepřijměte za to žádnou, ani upřímně nabízenou protislužbu. Všechno je to spojeno s energetickou výměnou. Člověk, kterému jste pomohli, k vám cítí vděčnost a posílá vám s ní mohutný pozitivní energetický náboj, který zlepší vaše vnímání světa a mnohonásobně posílí váš stav vnitřního štěstí.
Oblíbená činnost.
Nic tak člověku nedokáže zlepšit kvalitu života, jako zaujetí činností, kterou se zabývá. Jestliže se budete ze dne na den zaobírat prací, která vám nesedí, nelíbí se vám, ani vás nebaví, nebude určitě vůbec nic podivného na tom, že žádné štěstí nepociťujete. Zamyslete se dobře nad tím, jaký druh činnosti by vám seděl, co by vám přinášelo potěšení. A pak se pečlivě zabývejte odpovědí na otázku, zda existuje zaměstnání, ve kterém by vaše náklonnost k takové činnosti došla uplatnění. V zaměstnání strávíme podstatnou část svého života. Je tedy důležité, abychom také v něm mohli nacházet pocity štěstí.
Mluvte s láskou, protože slova dokáží váš mozek doslova přeprogramovat
3 věci, které bychom si měli opakovat každý den