„Důvěřuj, ale prověřuj,“ říká často citované pořekadlo… Bez naší přítomnosti bude všechno určitě vzhůru nohama – podřízení promeškají důležitý projekt a manžel zapomene zaplatit účty za byt. Jenomže snaha kontrolovat úplně všechno znamená spotřebu obrovského množství energie i času. Zkuste se podívat na nabízených sedm způsobů, které by vám mohly pomoci zbavit se neodbytného zvyku řídit prostě všechno.
„Nikdy nemůžeš vědět, co tě čeká za ohybem cesty,“ říkají buddhističtí mniši. Existuje spousta věcí, které na nás nezávisí a které nemůžeme ovlivnit. Přírodní jevy, budoucnost naše i všeho lidstva, pocity a jednání. Pokud se je snažíme řídit nebo ovládat, ztrácíme zcela zbytečně čas i energii. Jak se zbavit sklonu k takovému jednání?
1. STANOVTE SI, CO OVLIVNIT MŮŽETE.
Nemůžete přinutit svého manžela, aby se změnil, nemůžete zabránit bouři, nedokážete ovládat východ slunce, pocity a jednání dětí, kolegů nebo známých. Někdy to jediné, co řídit nebo ovládat můžete, je vaše vlastní jednání a váš postoj k tomu, co se děje. A to je také jediná věc, se kterou má smysl pracovat.
2. NAUČTE SE NECHAT VĚCI BÝT.
Svět se přeci nezboří, když si váš potomek zapomene doma učebnici, nebo manžel nezavolá majiteli domu kvůli pronájmu garáže. Zapomněli, budou se z toho muset nějak dostat a také se z toho dostanou, to je jejich starost. Nemá žádný smysl, abyste vy myslela na takové maličkosti. A jestliže později dokážete nezvedat oči k nebi a neříkat „Já věděla, že na to zapomeneš,“ dodá jim to sílu a víru v sebe.
3. ZEPTEJTE SE SAMI SEBE, ZDA VAŠE NAPROSTÁ KONTROLA VĚCEM NAPOMÁHÁ, NEBO JIM NAOPAK BRÁNÍ.
Z čeho máte strach? Co se stane, když povolíte otěže? Je to určitě vaše starost? Co získáváte tím, když se snažíte všechno mít pod kontrolou? Není to spíš tak, že kdybyste určitý úkol ze svého seznamu vyřadila, měla byste daleko více volného času? Uvědomujete si, že jisti si můžeme být pouze tím, že všichni jednoho dne zemřeme, a že všechno ostatní je mimo naši kontrolu?
4. URČETE SI DOSAH SVÉHO VLIVU.
Nemůžete z dítěte udělat nejlepšího žáka, ale můžete mu poskytnout nástroje, které mu umožní být první mezi sobě rovnými. Nemůžete lidi donutit, aby se jim na vaší párty líbilo, ale můžete na ní vytvořit přátelskou, příjemnou atmosféru. Chcete-li posílit svůj vliv, musíte kontrolovat především své vlastní chování a způsob, kterým jednáte. Na to vynaložte maximum úsilí. Pokud se obáváte, že by snad někdo mohl nesprávně jednat, vyjádřete své obavy, ale jen jednou. Nesnažte se ovlivňovat lidi, kteří si to nepřejí.
5. ROZLIŠUJTE PŘEMÝŠLENÍ O PROBLÉMECH A HLEDÁNÍ JEJICH ŘEŠENÍ.
Neustále si v hlavě přehrávat včerejší rozhovor a nervovat se kvůli katastrofálním výsledkům smlouvy vám leda škodí. Zato přemýšlet, jak problém vyřešit, je užitečné. Položte sama sobě otázku – co právě děláte? Přemíláte problém stále dokola, nebo přemýšlíte, jak situaci vyřešit? Pokuste se na pár chvil odpoutat od starostí. A potom se soustřeďte na skutečně produktivní myšlenky.
6. NAUČTE SE RELAXOVAT.
Čas od času vypněte telefon, nechoďte na internet a nedívejte se na televizi. Zkuste si představit, že jste na neobydleném ostrově, kde však – jaký zázrak – máte k dispozici veškeré pohodlí i potřebné potraviny. Nečekejte na dovolenou, naučte se najít si pár minut k odpočinku i ve všední den. Přečtěte si nějakou knihu, zkuste meditovat, zajděte si do sauny nebo na kosmetiku, věnujte se ruční práci, která vás baví, anebo uspořádejte piknik v přírodě.
7. PEČUJTE O SEBE.
Zdravé jídlo, pravidelné cvičení, dostatek spánku, zaměstnání, do kterého ráda chodíte i koníčky, to jsou právě ty věci, které ve vašem životě nemají chybět. To je to, bez bez čeho nemůžete jít dál, bez čeho nedokážete odpovídajícím způsobem reagovat na stres a postřehnout nové příležitosti, které na vás určitě čekají „za ohybem cesty“. Bez ohledu na to, zda právě procházíte těžkými časy, nebo naopak zažíváte období spokojenosti a štěstí.
J. Danilová
4 kroky k vašemu novému já
Kde je pozornost, tam je také energie. Účinná metoda přesměrování energie.