„Vím, že mě máš za lúzra“, „Vždycky jsi jen samé sliby, a nikdy nic doopravdy neuděláš“, „Mělo mi to hned dojít…“ V rozhovorech s jinými lidmi, zejména když jde o rozhovor na důležitá a palčivá témata, často upadáme do nejrůznějších pastí. Rozmluva se zasekává a někdy vůbec ustane. Jak se vyhnout těm nejrozšířenějším skrytým nástrahám?
Když zavěsil, uvědomil si Tad, že se mu opět nepodařilo dosáhnout svého. Tolik stál o zlepšení vztahu se svojí dospělou dcerou, znovu jí zkusil zavolat… Ona však jako by mu na každém kroku nastražila nějakou past, roztrpčovala ho a rozčilovala a nakonec hovor ukončila s prohlášením, že se Tad chová jako blázen.
Susan na něco velmi podobného narazila v zaměstnání. Zdálo se jí, že její nadřízený ji prostě nesnáší. Pokaždé, když se na něj s něčím obrátila, dával jí jednoslabičné odpovědi, které jí nemohly nijak pomoci. Když ho žádala, aby jí věc vysvětlil podrobněji, poslal ji za jiným zaměstnancem, který jí rovněž nedokázal nic kloudného říci. Zmatená Susan zkusila šéfovi položit otázku znovu, ale setkala se s názorem, že je „nerozhodná a příliš citlivá“.
Erin a Eric se vydali do restaurace oslavit jedenácté výročí svatby. Rozmluva začala dobře, potom však Eric vyjádřil znechucení nad příliš vysokou cenou humrů na jídelním lístku. Erin už omrzelo ustavičně poslouchat jeho stížnosti na nedostatek peněz a příliš vysoké ceny a uraženě se odmlčela. To se zas dotklo manžela, takže po zbytek večeře spolu prakticky nepromluvili.
Všechno, co jsme tu uváděli, jsou typické příklady pastí, do kterých se lidé často chytí i když se snaží navázat nějaký konstruktivní dialog. Tadova dcera se svou pasivní agresivitou snažila rozhovoru se vůbec vyhnout. Susanin šéf se k Susan choval s neskrývanou hrubostí. A Erin s Erikem otevírali stále ty samé spory, které jim oběma kazily náladu a otravovaly život. Je však něco podobného opravdu nevyhnutelné?
Рodívejme se na druhy pastí, do nichž se většina lidí chytí.
1.Myšlení podle hesla „Všechno nebo nic“. Tady mluvíme o případu, kdy člověk vidí pouze dvě krajnosti – černou a bílou: „Vždycky chodíš pozdě“, „Mě prostě nikdy nic nemůže normálně vyjít!“, „Buď to bude takhle nebo takhle, jinak to nemá smysl“.
Jak se této pasti vyhnout: nenuťte toho druhého, aby si vybíral mezi dvěma krajnostmi, nabídněte rozumný kompromis.
2.Přehnané zobecňování. Jednotlivým problémům je přisuzováno přehnané měřítko: „Tahle štvanice nikdy neskončí“, „Tohle nikdy nezvládnu!“, „Tohle nikdy nepřestane!“
Jak se této pasti vyhnout: nezapomínejte, že jediný negativní výrok — ať už váš, nebo vašeho spolubesedníka — ještě neznamená, že rozhovoru je konec.
3.Mentální filtr. Toto je případ, kdy se soustředíme na jeden negativní komentář a všechno pozitivní ignorujeme. Například si všímáme pouze kritických poznámek a přehlížíme, že před nimi bylo na naši adresu vysloveno několik komplimentů.
Jak se této pasti vyhnout: to je jednoduché, nepřehlížejte pozitivní komentáře a nevěnujte tolik pozornosti těm negativním.
4.Neúcta k dosaženému. Snižujeme význam úspěchů ať už svých nebo spolubesedníkových. „Všechno, čehos tam dosáhl, nemá stejně žádný význam. Ale udělal jsi snad v poslední době něco také pro mě?“, „Stejně se mnou mluvíš jenom ze soucitu.“
Jak obejít tuhle past: musíte vynaložit maximální úsilí, abyste se soustředili především na to dobré a ocenili, co je hodno ocenění.
5.Čtení myšlenek. Opravdu velice často si lidé představují, že ti druzí o nich špatně smýšlejí. „Vím, že mě máš za pitomce“, „Ona se na mě určitě zlobí…“
Jak se pasti vyhnout: zamyslete se nad tím, co říkáte. Copak ona vám snad řekla, že se na vás zlobí? Jestliže ne, nemá žádný smysl představovat si hned to nejhorší. Podobné představy a předpoklady brání poctivé, otevřené rozmluvě..
6.Pokusy o předpovídání budoucnosti. Čekáme už předem to nejhorší. „Jí se můj nápad určitě líbit nebude“, „Z toho nikdy nic dobrého nevzejde“, „Tohle nemůže dobře dopadnout“.
Jak se vyhnout této pasti: nepředpovídejte, že všechno špatně dopadne.
7.Přehánění nebo bagatelizace. Lidé buď dělají z komára velblouda nebo k něčemu nezaujímají dostatečně vážný postoj.
Jak tuto past obejít: především musíte správně vyhodnotit kontext, na něm všechno závisí. Nepokoušejte se hledat skrytý smysl tam, kde žádný není.
8.Podřízení emocím. Případy, kdy lidé ve svém uvažování zcela nerozumně spoléhají na vlastní emoce. „Cítím se jako idiot — a nejspíš to tak je“, „Trápí mě pocity viny, takže jsem doopravdy vinen“.
Jak se této pasti vyhnout: své city akceptujte, ale během rozmluvy je nedávejte nijak najevo a odpovědnost za ně nepřenášejte na spolubesedníka.
9.Tvrzení obsahující slovo „muset“. Situace, kdy kritizujeme sebe nebo jiné a používáme při tom výrazy „muset“, „povinen“, „je třeba“.
Jak se pasti vyhnout: uvedeným slovům se vyhněte. Slovo „muset“ předpokládá přítomnost pocitů viny nebo studu a vašemu spolubesedníkovi může být velmi nepříjemné poslouchat, že něco „musí“.
10. Nálepkování. Stává se, že člověk sám sebe nebo někoho jiného za nějakou chybu nálepkuje generalizujícím výrazem. „Jsem prostě smolař“, „Jsi hlupák“, atp.
Jak obejít tuto past: nepěknému zvyku nálepkovat se snažte vyhnout obecně, nejenom v rozmluvě. Nezapomínejte, že takové označování může způsobit nemalé emocionální škody.
11. Obviňování. Obviňujeme jiné nebo sebe, ačkoli ani oni ani my jednoduše nemusíme být zodpovědní za to, co se děje. „Je to moje vina, že ses za něj provdala“, „Že se naše manželství rozpadá je tvoje vina“.
Jak se vyhnout této pasti: přijměte zodpovědnost za vlastní život a neobviňujte jiné z toho, za co žádnou odpovědnost nenesou.
Pokud se naučíte vyhýbat se uvedeným pastím, budou vaše rozhovory efektivnější a produktivnější. Před důležitými rozmluvami nebo takovými, o nichž předem víte, že budou emočně vypjaté, si v duchu rychle tento seznam znovu zopakujte.
Christine Hammondová
To, čemu říkáme láska, je často ve skutečnosti jen egoismus a infantilita
Odvaha milovat celým srdcem