Stěhování, nové zaměstnání nebo povýšení a s ním spojená práce na nové pozici — jaké emoce v lidech vyvolávají nadcházející změny? Příjemné vzrušení, anebo silné obavy? V mnohém to závisí na přístupu k takovým událostem. Nabízíme vám několik užitečných rad, s jejichž uplatněním jistě dokážete období změn úspěšně zvládnout.
Mnoho lidí pociťuje v souvislosti s většinou změn, které musejí absolvovat, spíše obavy a úzkost a v každém případě pro ně změna rozhodně představuje psychickou zátěž. Přičemž nemusí zůstat jenom u zátěže psychické. „Zátěží nejsou jen tragédie a nepříjemnosti. Negativní dopad na člověka mají i úspěchy a dokonce i záležitosti považované za ryze kladné i vytoužené.“ Toto tvrzení pochází od autorů známé tabulky stresových životních událostí, psychiatrů Thomase H. Holmese a Richarda H. Rahe, kteří ji publikovali v roce 1967. Holmes a Rahe uváděli, že již nevelké změny navyklého způsobu života se mohou odrazit na zdravotním stavu.
Zároveň však platí, že jestliže se člověk nevyhnutelným změnám vyhýbá a volí cesty úniku, může promarnit také možnosti osobního rozvoje a růstu, získání nových dojmů a zkušeností. Zkuste využít následujících rad, abyste si lépe poradili s nervozitou a nepříjemnostmi, které jsou s řadou změn nezbytně spojeny.
- POCTIVĚ SI PŘIZNEJTE, NAKOLIK JSOU VÁM ZMĚNY PŘÍJEMNÉ.
Někomu přechodné období nevadí a cítí se dobře i za podmínek jisté neurčitosti spojené s probíhajícími změnami, zatímco jiní změny jednoznačně rádi nemají. Je docela důležité ujasnit si, nakolik jsou pro nás životní změny snesitelné. Položte sami sobě základní otázku: čekáte takové změny obvykle spíš s nedočkavostí, anebo s hrůzou? Jak dlouho vám trvá, než se přizpůsobíte nové situaci a změněným okolnostem? Když si dobře uvědomíte svoje reakce a potřeby, dokážete se o sebe v období změn lépe postarat.
- POJMENUJTE SI, CO VÁM DĚLÁ STAROSTI A ČEHO SE OBÁVÁTE.
Dopřejte si čas, abyste si důkladně ujasnili svou nervozitu spojenou s blížícími se změnami. Je docela klidně možné, že částečně jste jim i rádi a vaše obavy se týkají jenom něčeho. Když se vyznáte ve svých pocitech spojených s jednotlivými změnami, budete mít jasno i ohledně své připravenosti na ně.
Zeptejte se sami sebe: jakou reakci ve vás probouzejí myšlenky na změnu navyklého způsobu života? Máte pocit vnitřního rozporu? Máte pocit, že už jste na změnu připraveni, anebo si nejprve musíte ujasnit, z čeho vlastně máte obavy?
- ANALYZUJTE FAKTA.
Analýza faktů je hlavní metodou kognitivně behaviorální psychoterapie. Často se ukáže, že některé z obav jsou vyvolány kognitivním zkreslením (chybnými nebo překroucenými mentálními šablonami). Ani ty samozřejmě nesmějí být přehlíženy, je zapotřebí ujasnit si jejich povahu a původ. Neméně důležité je zjistit, které z obav jsou něčím podloženy a které ne..
Jako příklad uveďme situaci, kdy už nemladý člověk má obavy ze studia na univerzitě, bojí se, že studium současně se zaměstnáním nezvládne. Když si zanalyzuje fakta, nepochybně se mu vybaví, s jakým potěšením kdysi studoval, uvědomí si, že v oboru, který ho čeká, má už nemalé praktické zkušenosti, což je důležitá výhoda. Ví o sobě, že je disciplinovaný a sebeorganizovaný, nemá sklon věci odkládat a stanovené termíny plní. Všechna fakta tedy nasvědčují tomu, že si přese všechny obavy se studiem poradí.
- SE ZMĚNAMI ZAČÍNEJTE POSTUPNĚ, V NEVELKÝCH KROCÍCH.
Když dojdete k závěru, že jste připraveni svůj život změnit, připravte si postupný plán změn. Jsou změny, s jejichž realizací může člověk začít hned – například zavést si pravidlo každodenní desetiminutové meditace nebo objednat se k psychoterapeutovi. Změny závažnější, jako jsou stěhování, cesta, na kterou jste si dlouho šetřili anebo rozvod, si vyžádají plánování. V mnoha případech je skutečně ze všeho nejdříve potřeba nejprve zvládnout své obavy a další nepříjemné emoce.
Zeptejte se – potřebuji podrobný plán, abych byl schopen realizovat změny? Potřebuji se na ně emocionálně připravit? Jaký bude můj první krok?
Cílevědomost, dobré porozumění sobě samému, soucit k vlastní osobě a trpělivost – to všechno je velmi důležité pro každého, kdo se zamýšlí nad možností změny zavedeného života. Ano, změny jsou nevyhnutelně spojeny se stresem, ale když se dobře připraví, dokáže si s ním člověk poradit. Nebojte se změn. Nejsou jenom zdrojem nepříjemn ostí a starostí, otevírají vám také spoustu nových možností!
A/N/A
Proč jste se ocitli ve slepé uličce a nezbývá vám už žádná energie? Je na čase vyměnit vodu
Závist. Proč ji vlastně cítíme a jak s ní naložit