Právě tak, přečetli jste to správně!
Vaše přítelkyně nemá právě tu nejlepší povahu a vy se z toho občas můžete zbláznit? Netrapte se a nebuďte na nervy. Nebudete tomu možná věřit, ale tato skutečnost je v určitém smyslu … zdraví prospěšná. Bylo vědecky dokázáno, že ženy, které bývají označovány za silné osobnosti, jsou pro své partnery pravými perlami. Podle výsledků výzkumu zveřejněných v Oxford Journals v roce 2016 mají právě takové ženy potenciál snížit u svých partnerů budoucí riziko vzniku zdravotních problémů, jako je například diabetes.
Negativní dopady chování silné osobnosti jsou jistě hodny diskuse, určitě však má soužití s ní i svoje výhody. Přesně to odhalila studie provedená odborníky z Michiganské státní university a university v Chicagu. Zaměřili se ve svém výzkumu na to zda má špatná nálada ve vztahu mezi partnery nějaký vliv na jejich zdravotní stav, konkrétně na možnost rozvoje diabetu.
Do výzkumu bylo zapojeno 1228 dvojic. Vědci kladli párům nejrůznější otázky. Zajímala je míra spokojenosti ve vztahu, nakolik šťastný se každý z nich cítil se svým partnerem a zda spolu trávili volný čas.
Druhá série otázek se týkala poněkud jiných témat – dvojice odpovídaly na otázky týkající se míry vzájemné důvěry a otevřenosti i na dotaz, jak často si navzájem vyjadřují nespokojenost nebo jeden druhého kritizují.
Výsledky výzkumu byly překvapující. Ženy, které svůj vztah pokládaly za šťastný a které nikdo nevyváděl z míry kritikou a nervozitou, prakticky neriskovaly budoucí onemocnění diabetem. Což nebylo nic tak divného. Vědci tuto skutečnost vysvětlují tak, že přístup těchto žen ke vzájemnému vztahu s partnerem je více vědomý, ženy v něm projevují vrozený takt a moudrost. Což má podstatný vliv na látkovou výměnu a zdravotní stav.
Ovšem výsledky výzkumu u mužů způsobily určitý šok. Vědci nejprve nedokázali získaným výsledkům uvěřit. Natolik se odlišovaly od výsledků získaných u žen.
Muži, kteří sdělovali, že se partnerka neustále pokouší je kontrolovat, každou chvíli je naštvaná a kritizuje je, mají totiž menší předpoklady k budoucímu vzniku diabetu. Na rozdíl od mužů, kteří vedli klidný a tichý život s ústupnými a mírnými ženami.
Což ještě není všechno! Jestliže už partneři těchto nervózních a silných žen přece jen onemocněli diabetem, měla u nich nemoc lehký průběh. Krom toho se jim snadno dařilo udržovat náležitou hladinu krevního cukru. Není vyloučeno, že díky jejich „vrčícím“ partnerkám.
Jde o to, že ženy, které ani zdaleka nemají tu nejlepší povahu, jsou rozhodnější a jejich rozhodnutí bývá optimální. To je vědecky podloženo. Vědci na Universitě Jižního Welsu provedli výzkum potvrzující skutečnost, že zástupkyně krásného pohlaví s náročnou povahou bývají zpravidla bystřejší.
Vysvětlováno je to tím, že poměr takových žen ke všemu kolem sebe je víc skeptický. To znamená, že se tyto ženy řídí objektivními důvody a vlastní rozumovou úvahou. Umějí také s větší přesvědčivostí a rozhodností zformulovat to, co chtějí sdělit. Možná, že to je důvodem, proč jim jejich partneři věnují náležitou pozornost a důsledkem je pak jejich lepší zdravotní stav.
Žena se silnou osobností může skutečně mít přednosti, které nemají ženy tiché a klidné. Ovšem ne vždy a ne ve všem. Podle výzkumu, který provedl Juan Manuel Romero Villa, projevují lidé s věčně špatnou náladou sklony k rychlému přibývání na váze. Jejich těla totiž zaplavuje adrenalin a kortizol. V důsledku toho sice tyto ženy „zachraňují“ své partnery před cukrovkou, samy však rychle získávají kilogramy nebezpečných tukových zásob.
Irritable Girlfriends Make Men Healthier, According To Study
Jste připraveny ke vztahu? 10 důležitých otázek.
Já tě miluji, a ty …