Jak si totálně zničit sebevědomí s vynaložením co nejmenšího úsilí? Srovnáváním své osoby s jinými. S jejich úspěchy, zevnějškem, se vším, co oni mají a vy ne. Zbavte se sklonu říkat si, že byste se chtěli či měli víc podobat jiným.
Kdo za to může? Věda? Příroda? Nebo snad kultura s tendencí uspokojit každé přání hned teď?
Jakmile se začínáme rozvíjet, má náš mozek sklon ke srovnávání. Srovnávání je mezí naší osobnosti. Preferencí, k níž směřujeme. Je proto jenom přirozené, že náš pohled udiví něco, co je jiné, a že zkoumáme možnost, jak to získat.
Mnozí z těch, kdo závidí a usilují o štěstí, kterého dosáhli jiní, mají mizivou sebedůvěru. Na tom konec konců není nic udivujícího, protože člověk naplněný sebedůvěrou nejspíš nebude trpět pocitem nutnosti ustavičně na sobě cosi zlepšovat. Možná, že tito lidé neznají svůj životní cíl, proto se dívají na jiné, kteří ho měli a také ho dosáhli, a říkají si: „Musím se jim co nejvíc podobat.“ Nebo to může souviset s tím, jak byli vychováni. Možná byl v jejich rodině extrémně akcentován úspěch a dotyční měli věčně na talíři příklady úspěšných spolužáků.
Nejpravděpodobnějším viníkem, přeplňujícím průměrného neúspěšného člověka, je srovnávání vlastní osoby s vrstevníky. Vědomí, že někdo ze spolužáků, někdo ze stejné školy nebo čtvrti dělá „něco lepšího“ než on sám.
Kultura okamžitého uspokojení každého přání má na svědomí skutečnost, že obyčejný člověk prakticky není schopen chápat, že devět z deseti lidí úspěšných v současné společnosti muselo mnohé obětovat, aby svého postavení dosáhli. Není to tak, že by většina lidí „měla zkrátka štěstí“.
Budete-li se soustřeďovat na cizí úspěch, neznamená to, že dosáhnete téhož.
Bičovat se pro cizí úspěch je určitě snadnější, než jednat. Jenomže každý má svou vlastní cestu, každý se svým jednáním a snahou dostal tam, kde je dnes. Je čas přestat se srovnávat s jinými a zaměřit se na svůj osobní postup. Čas soustředit se na to, co můžete udělat, abyste dosáhli svého vlastního úspěchu.
Vy jste ten, kdo je zodpovědný za ztrátu nebo přítomnost vlastní osoby.
To, co z jiného udělalo úspěšného člověka, nemusí ve vašem případě vůbec fungovat. Někdo je skvělý marketér, ale pro vás to může být věc příliš vzdálená. Vždycky jste si rozuměli s počítačem? Možná, že tudy povede cesta vašeho úspěchu. Vždycky můžete najít způsob, jak využít dovednosti, které už máte.
Buďte pravým obrazem sebe sama a ne falešnou kopií.
Až příliš mnoho lidí se snaží předvádět sebe sama jako někoho, kým ve skutečnosti nejsou. Domnívají se, že falešný obraz vlastní osoby jim přinese úspěch. Pokud se pokoušíte předvádět se jako guru čehosi, co vás absolutně nezajímá, ovšem je to vysoce módní a populární, a vy se proto domníváte, že by vám to mohlo přinést úspěch, pak vězte: nemůže to fungovat. Buďte sami sebou. Přijměte to, co máte rádi. Budete přitahovat lidi se stejnými zájmy, a ti si vás budou vážit za to, co děláte.
Jiní vás mají inspirovat, a ne ve vás probouzet závist.
Elena Ora
Jak se zbavit cizích programů a následovat svou vlastní vnitřní pravdu
Co nikdy nesmíte dělat, pokud chcete být šťastní