Britská novinářka a spisovatelka Helen Russelová zjišťovala, v čem nalézají štěstí obyvatelé různých zemí a kontinentů. Vyptávala se představitelů většiny národností, a nashromáždila tak množství nejjednodušších a přitom účinných mezinárodních receptů na štěstí. Přinášíme vám jejich ukázku. Můžete je na sobě vyzkoušet a každý den se z něčeho radovat. Ze článku se dozvíte, jak procítit hodnotu každé chvíle, jak svůj den naplnit krásnými dojmy a naučit se brát lidi takové, jací jsou.
1. Australské štěstí
Australané vedou od dětství aktivní způsob života. Jejich oblíbenou zábavou je sport. I kdybyste byli jenom fanouškem jednoho ze sportů v Austrálii tolik oblíbených, jako jsou kriket, fotbal, ragby nebo tenis, jen těžko byste poznali samotu. Společně sdílené zájmy přinášejí radost a pocit celkové životní spokojenosti.
2. Brazilské štěstí
Obyvatelé Brazílie velmi rádi vzpomínají, pro tuhle činnost je v zemi dokonce určen jeden zvláštní den — 30. ledna. Lidé si prohlížejí staré fotografie, dívají se staré filmy, čtou dopisy a esemesky, přehrabují se ve starých dětských hračkách. Zkuste to někdy také, představte si, že ve kteroukoli chvíli můžete ztratit všechno, co máte. Tento přístup člověku pomáhá uvědomit si cenu každé chvíle.
3. Dánské štěstí
Dánové pracují v průměru 33 hodin týdně, za což mají nárok na pět týdnů dovolené v roce. Přitom nezáleží na tom, kde a kde svou práci odvedli, hlavní je, že byla vyrovnána. To podstatně snižuje hladinu stresu spojeného s nutností nacházet se na stanoveném pracovním místě. Pokud jste unaveni každodenní kancelářskou nádeničinou, zkuste udělat si volný ještě alespoň jeden den v týdnu a s potěšením si ho užijte. Uvidíte, o kolik pozitivněji začnete vnímat svůj život.
4. Italské štěstí
Italové rádi posedí a popovídají si u dobrého jídla a vína. V italských rodinách vaří zpravidla babičky, a ostatní členové domácnosti si tak mohou dopřát večerní odpočinek u poháru vína. Obyvatelům Itálie působí rovněž potěšení utrácení peněz; umějí se krásně, a také nákladně oblékat. I nijak zvlášť zámožní Italové si raději koupí designový kousek, než aby peníze uložili pro případ potřeby.
5. Kanadské štěstí
Pro Kanaďany představuje štěstí pestrý kaleidoskop událostí. Místní obyvatelé neradi vysedávají doma, s potěšením tráví čas v kruhu přátel anebo se s nimi společně vypraví na hokejové utkání. Jedním z vůbec nejvíce oblíbených způsobů příjemného trávení času jsou rozmanité montreálské festivaly.
6. Čínské štěstí.
V čínském pojetí je člověk, který má nějaký hodnotný cíl, vlastně už šťastný. Je jedno, zda je těžké nebo snadné cíle dosáhnout, hlavní je výsledek. Za dávných dob bylo nejvyšší cílem Číňana mít střechu nad hlavou, dostatek jídla, rodinu a čas k rozjímání. Dnes je nejdůležitější mít smysl života, protože člověk stále usiluje o něco víc. Snažte se také dodat každému svému dni smysl. Budete pak život vnímat jako svátek a ne jako rutinu.
7. Norské štěstí
Nejvíce ze všeho si obyvatelé Norska cení neuspěchaného životního rytmu. Milují přírodu, často se vydávají do hor nebo na piknik. Mezi Nory je velmi oblíbená „pomalá televize“. Je to hodiny trvající video se záběry nějakého přírodního jevu, například dvanáctihodinové video o tom, jak hoří ohýnek anebo 170 hodin sledování migrace jelenů. Zkuste zapomenout na thrilery a akční filmy a podívejte se na kanál Discovery. Je to velmi uklidňující.
8. Finské štěstí
Finové si velmi rádi dopřejí uvolnění, klidně i uprostřed týdne. V umění relaxace se jim nikdo nevyrovná. Domov, sauna, to jsou ve Finsku ta nejpohodovější místa k odpočinku. Rozšířená je tato zábava: když se Fin pořádně napije piva, projeví se finské „sisu“ – tvrdohlavost nehledící na následky. Takže je schopen jít se potápět do jezera anebo jezdit na sněhu jen ve spodním prádle. Připomíná to jeden druh ruské zábavy, kdy po pobytu v horké lázni se lidé s rozběhem vrhají do sněhové závěje. Svěžest ducha i těla jsou zaručeny.
9. Švédské štěstí
Národním rysem Švédů je ochota podělit se se svými bližními o to, co mají, sdílet s nimi hoře a samozřejmě také štěstí. Při stolování platí pravidlo, že pokud stojíte o poslední kousek dortu, musíte z něj polovinu odříznout a nechat ji být – co kdyby si ještě někdo chtěl dát? Z poloviny se v případě, že někdo opravdu ještě chce, opět odkrojí polovina a tak dále, až do úplně nejmenšího posledního drobečku. Rozvíjejte v sobě umění podělit se. Upřímný dík lidí vám zahřeje srdce a až budete sami potřebovat pomoc, určitě se vám jí dostane.
10. Japonské štěstí
Starobylé japonské umění obnovy keramiky – kincugi je založeno na tom, že praskliny třeba na váze nemaskujete, ale zvýrazňujete stříbrným nebo zlatým lakem. V tom spočívá krása. Věci „vyššího věku“ znovu slouží, nenahrazují je nové. Japonci si jako snad žádný jiný národ cení tradice a také lidské stárnutí vnímají s velkým klidem. V této zemi je vůbec nejnižší počet žádostí o zásahy plastické chirurgie. Lidé nemají z věku komplexy a nesnaží se vypadat o dvacet et mladší. Žijí podle zásady „co je přirozené, to je krásné“.
Helen Russelová (podle knihy „Atlas štěstí“)
Jak lidské oči počítají věk
Jak vypadal seznam úkolů Leonarda da Vinci