♥ 1. Řeč chvály
Komplimenty, slova pochvaly, vděčnosti, uznání… Často se během dlouhého manželského života všechny poklony a prosby změní v kritické poznámky a požadavky. Pokud řeč chvály byla hlavní řečí vašeho partnera, pak mu nastolováním požadavků a kritikou působíte velkou bolest a narušujete láskyplné vztahy…
Ženě, která si stěžovala, že manžel ignoruje její žádosti o přemalování stěny v bytě, psychoterapeut poradil, aby se soustředila na něco jiného a přínosného, co její manžel udělal a aby o tom s ním párkrát s uznáním pohovořila. Vždyť o potřebě natřít zeď její manžel už přece dávno ví – žádala ho o to vícekrát. Psychoterapeutova zdánlivě paradoxní rada opravdu zafungovala. Manželčino uznání a pochvaly v manželovi probudily láskyplnou snahu – a zeď přemaloval!
♥ 2. Řeč darů
Obdarovávání, předávání darků je přítomno ve všech manželských rituálech u všech národů světa. Dárek nemusí být nějak nákladný, může být vyroben vlastníma rukama, hlavní je to, že jste mysleli na milovaného (milovanou), že jste přemýšleli o dárku pro něj a teď mu jím vyjadřujete svou lásku. Dárky jsou viditelnými symboly vaší lásky .
♥ 3. Řeč sdíleného času
«Absolutně si nevšímá ani mě, ani dětí», – to je oblíbená stížnost všech žen, jejíž smysl naprosto nejsou schopni chápat muži. «Zajišťuju rodinu, kupuju drahé vybavení, dělám doma všechny mužské práce – co ode mě ještě chce?». Sdílený čas je časem blízkosti, dobou dialogu, společné činnosti, možnosti podělit se o své myšlenky, city, zážitky dojmy.
Až po rozvodu Hančin muž dokázal pochopit, co vlastně potřebovala, když mu každý večer vyprávěla o problémech u nich v práci.
«Dával jsem jí věcné rady, jenže ona si druhý den stěžovala znovu a zdálo se, že mými radami se vůbec řídit nehodlá. Nakonec mě to omrzelo a štvalo, docela hrubě jsem se na ni utrhoval… Ona ale nepotřebovala moje rady, byla by stála o mou pozornost, porozumění.».
♥ 4. Řeč doteků
Dotek, objetí, polibek, milování – to je řeč známá každé rodině. Fyzický kontakt je životně důležitý pro každého člověka. Děti z kojeneckých ústavů, které mají stejné materiální podmínky růstu jako jejich vrstevníci v rodinách, někdy zaostávají v rozvoji právě z důvodu absence fyzického kontaktu. Řeč doteků má obrovskou sílu a skýtá neuvěřitelně inspirující pole působnosti pro studium i tvorbu.
♥ 5. Řeč pomoci a služby
Služba je zvláštní formou vyjádření lásky, kdy pro druhého člověka vykonávám určitou práci – „sloužím“ mu.
Pro mě osobně byla taková řeč lásky objevem. V jeho světle jsem se dívala jinak na manželovy výčitky, že jsem mu něco nepřipravila včas nebo že jsem v bytě něco neudělala podle něj. Dřív jsem si říkala, že prostě už nemá, čeho jiného by se chytil. Ale když jsem si dala dohromady jeho lhostejnost k mým běžným projevům lásky (naprosté porozumění a uznání) a jeho ublíženost, že jsem mu kdysi nestihla včas udělat snídani, uvědomila jsem si, že budu muset věnovat více pozornosti právě těmto, z mého pohledu nedůležitým věcem.
Jak zjistit, jaká řeč bude společná pro vás i vašeho partnera?
Základní řeč se formuje v dětství, v rodině rodičů. To, jak vaši rodiče vyjadřovali svou lásku k vám i jeden k druhému plus určité vrozené dispozice vaší nervové soustavy, obojí ovlivňuje vaši řeč lásky. Jak rodiče vyjadřovali svou lásku k vám? Kdy jste skutečně pocítili, že vás milují? K vyjádření lásky užívá člověk obvykle svou základní řeč (sděluje to, co by sám rád dostal jako odpověď).
Jak nejčastěji vyjadřujete svoji lásku?
Podle knihy Gary Chapamana „The 5 Love Languages“
Den, kdy jsem přestala spěchat
Ať nás řeka unáší. Příběh jedné staré lásky.
Láska a Zamilovanost… v čem je rozdíl?