1. Každou věc si zapisujte.
Nepokoušejte se udržet všechno v hlavě. Dávejte věci na papír, nebo do plánovacího kalendáře. Čím méně je naše mysl zatížena myšlenkami na nesplněné úkoly, tím více jsme schopni zaměřit se na probíhající úkol, a tím ho také dokážeme kvalitněji splnit.
2. Dělejte nejdřív to nejdůležitější.
Zdá se to jednoduché. Ale v praxi se často stává, že jsme zaměstnáni méně důležitými věcmi a ty důležité odkládáme „na potom“. Stanovte si pravidlo: nejprve to, co vás posune k cíli, teprve pak to ostatní.
3. Denní plán si sestavte večer.
Neodkládejte plánování na ráno nebo na „samo sebou“! Rada je to velmi prostá, ale skutečně pomáhá neuváznout na nedůležitých věcech., soustředit se na to hlavní a správně si nastavit priority.
4. Usilujte o jednoúkolové plány.
Nepokoušejte se dělat všechno najednou. Zvolte si úkol, zbavte se rušivých faktorů (televizor, internet, čaj či káva s cigaretou každých 5 minut) a prostě pracujte.
5. Vstávejte časně.
Rada stará jako svět, která milionům lidí na celém světě umožňuje stihnout toho mnoho každý den. A tomu také odpovídá, že nebudete ani při velkém objemu práce chodit spát ve stejný den, kdy máte vstávat.
6. Sportujte.
I kdyby šlo jen o obyčejnou rozcvičku. Pomůže vám to udržet tělo v náležité kondici a rozum a duch budou pracovat efektivněji. Také cítit se budete mnohem lépe. Rozcvička nevyžaduje žádné speciální trenažéry kromě jediného, toho nejdůležitějšího: silné vůle.
7. Ze seznamu úkolů vymažte „neúkoly“.
Mějte v plánu pouze to, do čeho se můžete pustit a vykonat to bez toho, že byste se chytali za srdce, nervózně odpočítávali tabletky pro uklidnění a pouštěli se do hlubokých úvah o tajemstvích vesmíru. Například „spustit nový projekt“ – to není úkol. Úkoly, to jsou konkrétní akce.
8. Buďte aktivní.
Nereagujte, naopak sami určujte, co dělat a co ne. Nevšímejte si toho, co není důležité. Neumíte si ani představit, kolik času navíc si uvolníte prostým ignorováním všeho, co je možné a nutné ignorovat.
9. Ukládejte složky rovnou tam, kde je jejich místo.
K tomu samozřejmě musíte promyslet systém uchovávání šanonů pro každý jednotlivý typ úkolu. Velmi vám to ulehčí vyhledávání a zpracování informací v budoucnu.
10. Měňte druhy činnosti.
Čím déle děláte jedno a to samé, tím nižší je vaše produktivita. Pokud to v rámci zaměstnání nejde, promýšlejte alespoň různé varianty trávení volného času. Pomůže vám to zachovat neotřelost pohledu a vysoký tvůrčí potenciál.
A to nejhlavnější: nezapomínejte, kvůli čemu to všechno děláte. Nezapomínejte žít! Protože jaký smysl by měla produktivita, kdyby vám nezůstal čas na skutečný život, na kino, knihy, na přátele, příbuzné a blízké, na cestování, procházky, odpočinek?
Zaměřte se na své duchovní i materiální cíle a žijte harmonicky!
4 způsoby, jak dosáhnout úspěchu