Na světě neexistují dva stejní lidé, všichni jsme různí. Není to ani dobře, ani špatně, prostě to tak je. Jedni jsou schopni slyšet hudbu v šustění podzimního listí pod nohama a kochat se krásou světa kolem sebe v dešťové kapce. A jiní, jak už to bývá, míjejí velké zázraky, aniž by si jich všimli.
Vidět, všímat si zázraků, je také umění. Nebo talent. Někdo má tento dar od narození, jako třeba talent ke hře na nějaký hudební nástroj nebo k psaní veršů. Jakýkoli talent je ovšem třeba rozvíjet a jakémukoli umění se lze naučit. Ať je to zpěv, trojité salto, anebo schopnost vidět zázraky ve světě kolem sebe.
Vidět kolem sebe krásu a zázraky zdaleka neznamená žít odtrženě od reality. Stav štěstí a vnitřní harmonie a absence životních trampot nejsou jedno a to samé. Krátce řečeno, člověk, schopný vnímat všechnu mnohotvárnost světa, vidí jeho úplnější a bohatší obraz. Vždyť svět, který nás obklopuje, je doopravdy neuvěřitelným, udivujícím způsobem krásný.
Naším úkolem je spatřit a pozorovat krásu okolního světa, nebo tuto svou schopnost ještě dále rozvíjet. Proč? Abychom žili plným životem, s dobrou a laskavou náladou, i když nám okolnosti zrovna nepřejí.
V kritických situacích je velmi důležité zaujímat takové životní stanovisko, které nám dovolí vyrovnat se se složitostmi života ne snad zrovna hravě, ale lehčeji a svobodněji. Malé zázraky všedního dne hrají tedy roli velmi vážnou a nadmíru užitečnou.
Jak můžeme rozvíjet toto umění? Stejně jako každé jiné, jako tanec nebo hudební sluch – pomocí cvičení. Jsou to cvičení jednoduchá, ale dělat je musíme pravidelně, to je velmi důležité! Pro začátek si můžete založit nějaký pěkný poznámkový blok. Je důležité, aby se vám líbil nejenom na pohled, ale aby vám bylo příjemné držet ho v rukou. Vybírejte tedy pohledem, ale zkuste si ho také podržet. Co byste si do něj chtěli zapsat? Na co se cítíte?
A teď slíbené cvičení:
Třikrát denně nastavíme budíka – nejlíp na mobilu – na náhodně zvolený čas. Bylo by dobré, aby to byly různé denní doby – ráno, během dne, večer – kdykoli. Pokud je vám známo, že na čas, který jste vybrali, máte v práci naplánovanou poradu, nebo má-li někdo z rodiny lehké spaní, samozřejmě nevolte takovou dobu, kdy byste rušili, o to vás prosíme velmi snažně :). Zkrátka jakýkoli čas nezatížený nějakou povinností či ohledy je vhodný. Vhodné jsou nestejně dlouhé přestávky mezi jednotlivými časy, zkuste je s ohledem na výše řečené volit co nejnáhodněji.
Dobrá. Nařídili jste budíka. Ten zazvonil. Ať se v tu chvíli nacházíte kdekoli – v metru, na ulici, doma, na návštěvě, sami, nebo v davu lidí, zastavte se a vyhledejte ve svém okolí pět pěkných věcí, krásných budov, pohledných lidí, jak sami budete chtít. Měla by vás doprovázet radost a lehkost. Pokud se skutečně objeví, bude to znamenat, že postupujete správně: nejen že krásu vidíte, ale necháváte se jí prostoupit a v tu chvíli je to i vaše krása.
Například na domě naproti je krásný balkon, plný pestrobarevných letních květin, radost se podívat, tadyhle zase jde pán s pejskem – tihle psi jsou tak krásní! Tamhle se prodává cukrová vata, nadýchaná jako obláček. A kolem teď prošel opravdu krásný člověk, neměl snad úplně souměrné rysy, zato ten úsměv! Krásná je větev podzimního stromu, krásně upravená může být výloha a také vůně mohou být nádherné. A některé zvuky – jak krásné mohou být některé zvuky!
No a teď vám přijde vhod váš poznámkový blok. Zapište si do něj výsledky svého pozorování. Sedněte si s ním večer a zapište alespoň sedm bodů. Můžete do bloku také kreslit, psát verše či příběhy, ale rozhodně ne nějaké pracovní nebo obchodní poznámky. Zapisujte do něj pouze svá pozorování krásy a zázraků. Asi takhle:
Viděl/a jsem, jak…
Všiml/a jsem si, že…
Slyšel/a jsem…
Cítil/a jsem…
Překvapilo mě…
Rozesmálo mě…
Udělal/a jsem…
Tak si můžete ukládat malé zázraky svých všedních dnů…
Návod na život od tibetských mudrců
Jak se naučit vidět to, co je dobré
11. přikázání: žijte spokojeně!