Nepořádek se občas vyskytne v každém domě či bytě a určitě to neznamená, že tam žijí nepořádníci. Bývá to přechodný stav, obvykle vyvolaný nedostatkem času. Někdy však bohužel jde o jev trvalý. To je už důvod k neklidu, protože dům naplněný nepořádkem vždy přitahuje nepříjemnosti a smůlu. V tom se shodují jak odborníci na feng šuej, tak bioenergetici či psychologové.
Nepořádek v předsíni
Začít musíme předsíní. Podle feng šuej je to ústřední dráha – „ústa domu“. Tudy proudí největší množství energie. Je snadné domyslet si, že „překážky“ na této dráze v podobě kdejakého harampádí, starých nenošených kabátů a obuvi, nebo rozbitých kol a kočárků nepůsobí nic dobrého. Takový dům je naplněn spory a hádkami, je v něm nedostatek peněz a celkový nelad, takže všichni se snaží odtud co nejrychleji uniknout. Je třeba se do toho opřít: vyházet staré věci z přecpaných nástavců skříňové stěny, zbavit se polámaných dopravních prostředků a obnošených bot, zkrátka „uvolnit cestu“ proudění pozitivní energie a štěstí. Na dveře takového domu štěstí rádo brzy zaklepe.
Nepořádek v koupelně
Koupelna je vizitkou domácnosti. Je-li to špinavá místnost se stříkanci mýdlové pěny na zdech a rozházenými kosmetickými flakóny a tubami všude okolo, jsou-li v ní cítit zaprané ručníky a povaluje se tu odhozené prádlo, není to zrovna kvalitní reprezentace pánů domu. V koupelně začínáme den a podle jejího stavu se bude celý náš den vyvíjet.
Toaleta
Toaleta občas představuje jakousi „komoru“ našeho vědomí a duše. Podvědomě sem umísťujeme všechno, čeho se chceme zbavit, na co chceme zapomenout. Čím více nepořádku v tomto „tichém hájemství“, tím více kostlivců ve skříni našeho života. Hygiena a pořádek zde jakoby představují hygienu a čistotu našeho svědomí – všechnu špínu je nejlepší „spláchnout“!
Nepořádek v kuchyni
Nejdůležitější místností podle feng-šuej je kuchyň. Je označována za srdce domova. Staré pořekadlo říká: Kuchyně – vizitka hospodyně. Tady se připravuje jídlo pro všechny v domě. Jeho kvalita ovlivňuje energii, která se s ním dostává do těla. Můžeme říci, že energie kuchyně přímo i nepřímo ovlivňuje energii celé domácnosti, všech jejích členů. Kuchyň reprezentuje bohatství rodiny a zásadním způsobem ovlivňuje její zdraví. Uveďte kuchyň do náležitého pořádku a ve vašem životě se otevře proud hojnosti ekonomické i duševní. Aby mohlo plnit svou nezaměnitelnou úlohu, má být jídlo připravováno v čistotě, v místnosti plné světla a tepla. Plné světla a tepla pak budou i vztahy v domácnosti a celkové poměry v domě.
Obývák
Obývací pokoj má funkci společenskou, je to místnost určená pro setkávání rodin, přátel, ale také místnost, kde si chceme odpočinout po náročném dni například sledováním televize, nebo četbou. Tady se setkáváme s vnějším světem a vnější svět, naši přátelé a blízcí, v uspořádání této místnosti symbolicky spatřují nás. Je to tedy jistá tvář domu. Nepořádek v ní znamená nepořádek ve vztazích uvnitř i mimo domov, nelad mezi přáteli a příbuznými, pocity odcizení a nepotřebnosti. Obývák by k vám měl „přitahovat“ dobré lidi a jeho energie by vám i jim měla dát možnost cítit se tu šťastně. Světlá a klidná, vždy uspořádaná místnost – takový je ideální stav obýváku.
Ložnice
Nejintimnější prostor domu. Má to být klidná, nerušená místnost. To se jistě nedá spojit se žádným nepořádkem, s věcmi odloženými v mobilní zásuvce pod postelí nebo starým bicyklem na skříni. Ložnicí musí volně proudit energie, musí poskytovat úlevu a odpočinek po celodenním shonu a ruchu. Nepatří sem počítač ani televize. Nepořádek v ložnici, její zavalení odloženými věcmi a nevyhovujícím nábytkem mohou vést k nespavosti, k napětí v partnerských vztazích, problémům v sexuální oblasti.
Prostor, který jste v domě uvolnili, bude zaplaven proudem pozitivní energie, souladem a hojností. To stojí za trochu námahy…
Vynulování a generální úklid života
Zbavte se všech starých krámů