Umělkyně a blogerka Jessica Hagy se domnívá, že zajímavý může být každý a průměrnost je jen údělem lenochů. Píše o tom ve své knize plné zkušeností z vlastního života. (Jessica Hagy – How to be interesting)
1. Zkoumejte
Zkoumejte nové nápady, místa a názory. Poslouchat sám sebe – to je úděl nesnesitelně nudných lidí.
Odpojte se.
Bez mapy můžeme nalézt místa, která na ní ani nejsou uvedena. Když vypneme telefon, můžeme si promluvit s lidmi, které potkáme po cestě. Nevšímejte si záplavy nových zpráv čekajících na Facebooku a nahlédněte raději do sebe. Přístroje nás poutají ke světu, který dobře známe. Odpojme se od nich a raději zkoumejme to, co jsme dosud nepoznali.
Udělejte si dovolenou každý den.
Nemusí to být nadlouho. Projděte se za úsvitu městem. Hoďte dopis do neznámé poštovní schránky. Přečtěte si časopis, který někdo zapomněl na autobusové zastávce. Projděte se za deště. Zajděte do neznámé kavárny a dejte si horkou čokoládu. Využijte každou volnou minutu.
Nepřestávejte se ptát „Proč?“
Rodiče někdy těžko snáší, když je dítě trápí opakovanými „Proč?“ Proto. Proč? Proto. Proč? Proto. A znovu a znovu. Zkuste si to sami na sobě. Budete se divit, jak za nejjednodušším „Proč“ bude následovat to nejzajímavější „Proto“.
2. Podělte se o své objevy
Buďte štědří. Ne všichni se mohou pustit do toho s vámi. Umožněte prožít jim stejná dobrodružství.
Buďte iniciativní.
Neodkládejte nic na zítřek. Řekněte co chcete a dělejte co chcete hned teď. Jděte tam, kam se vám jít chce. U telefonu neseďte, volejte někomu. Kupte si lístek do kina a radujte se z filmu.
Vyprávějte i o tom, co je zřejmé (pro vás).
To, co vy znáte, může být pro jiné tajemstvím chráněným sedmerou pečetí.Pro vás něco může být staré jako svět a pro někoho to může být úplná novinka. Nějaký úkol se vám může zdát prostý, pro jiného to může být hlavolam. Vaše mysl je plná pokladů, které jiní nevidí. Vytáhněte je na světlo. Když se člověk o nápady podělí, neztratí se. Naopak jich přibývá.
Buďte spojujícím článkem, ne tečkou za větou.
Nemluvte jen tak. Neposlouchejte jen tak. Seznamujte lidi. Pomáhejte neznámým. Dělte se o to, co znáte. Vaše nápady tak porostou jako sněhová koule a nakonec se mohou změnit v čin, v událost.Buďte jádrem, kolem kterého se rodí celé společenství spřízněných duší.
3. Něco dělejte. Cokoli.
Tančete. Pište. Stavějte. Pište si s někým. Hrajte. Pomáhejte. Tvořte. Je jedno, co děláte, hlavní je něco dělat. Nesedět a nefňukat.
Rozhodněte se. Jakkoli.
Nemůžete se rozhodnout, co dnes dělat? Jak naložit se životem? S kariérou? Po pravdě řečeno, to nevadí. Občas se sesypou i pečlivě připravené plány. Když člověk skáče od jednoho nenaplněného snu ke druhému, je to jistá cesta k tomu, aby v životě nedokázal nic. Hoďte si mincí, nebo roztočte láhev. Svěřte se své intuici. A do toho!
Vyházejte smetí.
Nemusíte dělat všechno. Nemá smysl pouštět se do každé práce. Tomu, co vás trápí, se rovnou vyhněte. Když se něčemu opravdu nemůžete vyhnout (praní nebo vyplnění daňového přiznání), pusťte se do toho s chutí – až to bude hotové, zapomeňte na to. Nechte si místo na to, co je opravdu důležité. A co vás baví.
Vyhraďte si své území.
Ať děláte cokoli, dělejte to s láskou. Vemte si to za své. Zdokonalujte se v tom. Ovládněte to. Jenom tak dokážete spojit pocit svobody a pocitem bezpečí.
4. Smiřte se se svými zvláštnostmi
Na světě neexistují „normální“ lidé. Každý má své zvláštnosti, názory vlastní pouze jemu. Neschovávejte je před jinými, vždyť právě ony vás dělají zajímavým člověkem.
Buďte před lidmi sami sebou.
Když vyjdete z domova, zůstávejte sami sebou. I v práci. Noste svou individualitu s hrdostí. Nepodrobujte své zvyky cenzuře. Neskrývejte své osobité rysy. Sám sebou zůstává jenom ten, kdo si před jinými nenasazuje masku.
Už dost omluv.
Není nic špatného na tom, být unikátním. Není na tom nic nesprávného, jestliže se lišíme od jiných. Neomlouvejte se za to, že jste zajímavý člověk!
Své zvláštnosti hromaďte.
To, co nás činí zajímavými, nám dodává hodnoty. Jenom vy sami dokážete vyjádřit, co víte, dělat to, co děláte a vědět to, co víte. Nenechte se strčit do kouta, stačí kousek země, kde vztyčíte svou vlajku.
5. Žijte smysluplně
Pokud se vám zdá, že se můžete na všechno vykašlat, bude všechno kašlat na vás.
Utrácejte za rozumné věci.
Komu platíte vy a kdo platí vám? S jakými lidmi a s jakou společností se stýkáte? Souhlasíte s jejich názory, s jejich metodami, s jejich chováním? Cítíte se s nimi spokojeni? Pokud ne, můžete všechno změnit, vybrat si něco jiného. A utrácet peníze za jiné hodnoty.
Usilujte o maximum.
Zeptejte se sami sebe: je tohle to nejlepší ze všeho možného? A když ne, co to je? A dejte se do hledání toho, co nejlepší je.
Uspořádejte si své záležitosti.
Tomu nejdůležitějšímu přisuďte nejvyšší prioritu. Všechno ostatní se uspořádá samo o sobě.
6. Buďte skromnější
Bude-li vaše mínění o sobě větší než vaše zkušenosti, lidé si toho všimnou a budou se vám vyhýbat. Brání to nápadům v rozletu.
Představte si jen, kolik toho nevíte!
Vše, co se kdy ještě dozvíte, bude pouhou mikročásticí ve srovnání s celým vesmírem informací. Vědomí této skutečnosti by vám mělo pomoci vystřízlivět. Nebuďte nafoukaní!
Všichni nestojí zrovna o to, co máte vy.
Váš nejvelkolepější úspěch, ať se vám zdá sebevíc úžasný, může být pro druhého jen bzučením mouchy u ucha. A váš největší poklad může jinému připadat jako smetí. Chlubte se s větší opatrností!
Zamyslete se nad tím, jaké máte štěstí.
Zasluhujete si to, co máte? Možná částečně. Přiznejte si roli, kterou v našem světě hrají náhody a shody, na nás nezávislé systémové děje (a štěstí, samozřejmě)…
7. Zkoušejte
Zkoušejte. Vyzkoušejte nové nápady. Dělejte něco neobvyklého. Dokud nevykročíte ze své komfortní zóny, nijak nepokročíte vpřed. Váš osobní růst bude nula.
Přiznejte si svá přání.
Popírat sen znamená ho v zárodku zabít. Nemusíte se cítit provinilí, když po něčem toužíte. Není nic hrozného na tom něco si přát. Pocit viny si schovejte pro případ, že že se neodvážíte něco alespoň zkusit.
Překročte vlastní meze.
Jestliže jste někde ještě nebyli, neznamená to, že se vám tam nebude líbit. Jestliže něco není součástí vašich povinností, neznamená to, že to nemůžete udělat. Sami rozhodujete o tom, jakou ligu budete hrát.
Pouštějte se do těžkých věcí.
Musíte vědět, že překážky odradí značnou část vašich konkurentů. A navíc je známo, že řešení těžkých úkolů přináší to největší uspokojení.
8. Opusťte cizí koleje
Nemá smysl zabývat se tím, co dělají všichni ostatní – tenhle vlak už vyjel bez vás. Vymyslete si něco svého a získáte vlastní příznivce.
Protáhněte se z kouta.
Čím těsnější koutek, tím méně je v něm místa pro ty, kdo jdou za vámi. Chcete-li zaujmout, zabývejte se něčím zvláštním, ne všednostmi.
Neusilujte o to, co je všude.
Pokud se něco vyskytuje všude, určitě to nestojí za nějakou pochvalu nebo úsilí to získat.
Ať je vás vidět.
Abyste byli úspěšní, nemusí vás znát celý svět a nemusíte být boháči. Stačí dělat to, co se vám daří opravdu nejlíp.
9. Hlavu vzhůru
Má-li člověk mít svůj názor a jít neprošlapanou cestou, potřebuje odvahu. Pokud ji nemáte, nezbývá vám než přešlapovat na místě s pozorovat ty, kdo ji měli.
Vzbuřte se.
Pokud si náhle uvědomíte, že děláte na něčem, co nemá smysl a nepřinese výsledky, okamžitě toho nechte. Opravdu nestojí za to bojovat za něco, v čem nevidíte žádnou hodnotu. Budete se divit, kolik lidí vás ve vašem protestu podpoří.
Vyhýbejte se autoritám.
Autority, jak známo, spoutávají, brzdí a omezují svobodu. Jak jen můžete, se jich zbavujte.
Nebojte se třenic.
Neradi se vnucujete. Neradi na sebe upozorňujete. Neumíte požádat o to, co potřebujete. Dobrá. Jenomže budete muset překonat sami sebe.
10. Nevšímejte si nadávek
Být všední je bezpečné. Když se stanete zajímavým člověkem, uslyšíte často „Chovej se, jak se sluší!“. Ti, kdo vám budou nadávat, by bývali „taky mohli“ anebo „chtěli“, případně „udělali by“. Jenomže neudělali. Proto je vaše odhodlání k dobrodružství tolik rozzuřuje.
Neponižujte se.
Odporný hlásek v hlavě vás kritizuje a uráží? Přinuťte ho mlčet svými činy, ty mu dokážou, že nemá pravdu.
V a r o v á n í : může to trvat roky.
Ode všech se učte.
Můžete se učit i tomu, jak se žít nemá. Od darebáků, na které někde narazíte. Učit se budete také tomu, jak se žít má. Od těch, kterých si vážíte a máte je rádi. Pokládejte to vše za vědecký výzkum lidského chování.
Posměch si nepleťte s kritikou.
Konstruktivní je pouze to, co se dá využít k sebezdokonalení.
Baterky vůle – učíme se dobíjet
Jak nevstřebávat cizí negativitu