«Mám vůbec nějaký talent?», «Co když dělám něco, na co nemám?», «Co když mám dělat něco docela jiného?» Takové otázky občas trápí mnohé lidi bez ohledu na věk.
Udělejte si trochu času a zamyslete se sami nad sebou. Čím déle to budete odkládat, tím déle se budete trápit nejistotou a pochybami o své životní pouti.
Nabízíme vám seznámení s efektivní metodou „Analýza lidského předurčení“. Budete potřebovat tužku a papír.
Krok číslo 1: Dejte svému snu jméno.
První, co musíte udělat, je vybavit si všechny své sny. O čem jste snili jako děti, v pubertě, ve škole, v učení nebo na gymnáziu, případně jiné střední škole, na vysoké, v dospělém životě. Až do současnosti.
Zapište si to.
Krok číslo 2: Oddělíme „mít“ a „být“.
Sny máme pohromadě. Teď je třeba rozdělit je do kategorií „mít“ a „být“.
Mezi sny kategorie „mít“ patří veškeré sny o vlastnění čehokoli.
Sny kategorie „být“ jsou takové, v nichž jste sami sebe viděli v nějaké roli. Jakékoli.
Sny z kategorie „být“ si vypište do zvláštního sloupečku; dále už budete pracovat jenom s nimi.
Krok číslo 3: Co ve vás vyvolalo vnitřní odezvu?
Vybaví se vám zvláštní pocit, který jste měli při pozorování lidí určité profese?Chtěli jste si to také zkusit? Chtělo se vám být na jejich místě? Zapište si to.
Krok číslo 4: Co vás bavilo dělat ?
Do seznamu připište všechny činnosti, které vám přinášely uspokojení. Co jste rádi dělávali v dětství? Jaká činnost vás bavila jako dospívající? Líbila se vám třeba nějaká brigáda ve studentském věku? Co vám přináší radost dnes? Jaká činnost, jaký proces?
Krok číslo 5: Zbavíme se všeho, co sem nepatří.
Teď si upřesněte svou emocionální odezvu u všech zapsaných snů. Důsledně a pečlivě si k tomu vizualizujte bod po bodu ze seznamu „být“. Soustřeďte se na emoce a pocity, které ve vás zápis vyvolává. Vizualizujte v první osobě. Vžijte se do role, o které jste snili. Představujte si, že tato role už je vaší realitou. Co zrovna děláte? Čemu se věnujete? Co vidíte a slyšíte? A konečně: co při tom cítíte?
Jakmile se do role vžijete, věnujte intenzivní pozornost emocím a pocitům. Ohodnoťte je na stupnici od 1 do 10.
Krok číslo 6: Bez milosti škrtáme.
Vyškrtněte sny, které v předcházejícím kroku dostaly nejnižší hodnocení. Jsou to sny, kterých se rovnou můžete zříci. V dané chvíli pro vás nejsou aktuální.
Krok číslo 7: Spojování do skupin.
Teď tedy před sebou máte skutečný seznam svých vrozených náklonností, sestavený jako seznam snů. V tento okamžik jsou pohromadě v jednom chumlu. Když se na seznam zadíváte pozorněji, určitě si dokážete odpovědět na otázku, které body v něm by šlo dát dohromady. Které mají něco vzájemně blízkého, co je spojuje?
V seznamu se například mohou objevit přání: „Chci hodně cestovat“, „Rád bych se stal spisovatelem“ a „Chci studovat cizí jazyky“. Na první pohled spolu jasně souvisejí přání o cestování a studiu cizích jazyků. Avšak i sen o spisovatelské dráze jde dobře spojit s cestováním. Tato přání tedy patří do stejné skupiny, jedno druhé velmi dobře doplňují.
Krok číslo 8: Dáváme název skupinám.
Zamyslete se nad pospojovanými přáními a dejte každé ze skupin název. Měl by vypovídat o vašem vrozeném talentu, který vyprovokoval celý řetězec vzájemně souvisejících snů. Například: „Schopnost vyhledávat informace, nalézat odpovědi a odhalovat tajemství“, nebo „Schopnost pomáhat druhým“ atd.
Krok číslo 9: Hledáme spojení mezi skupinami.
Jsme téměř hotovi. Teď je třeba pochopit, jak spolu skupiny přání navzájem souvisejí. Co je spojuje? Vypište si jednotlivé skupiny na zvláštní papír.
Jak existence jedné skupiny podporuje existenci jiné? Čím? Praxe ukazuje, že mezi skupinami vždycky existují vzájemně se podporující vazby.
Krok číslo 10: Hledáme uplatnění pro své vlohy.
Promyslete si a zapište možnosti realizace všech svých vloh v reálném životě. Jaká by to byla profese, jaký druh činnosti? Možná se váš talent hodí pro více profesí? Čím více variant objevíte, tím lépe!
Krok číslo 11: Nacházíme svého životního profesního favorita!
Získali jste seznam možných uplatnění svých vloh? Ohodnoťte každý z bodů na stupnici od 1 do 10. 10 je něco, co si přejete nejvíc, k čemu vás to nejsilněji táhne.
Měli byste teď mít definitivně jasno o směru, který vám skutečně stojí za pozornost. V něm by na vás měl čekat úspěch a radost z práce a samozřejmě i dobrý příjem. Když člověk ví, že dělá něco, k čemu má talent, je v práci mnohem jistější, dělá ji s nadšením a je úspěšný.
I.Pirog
Syndrom deficitu pozornosti aneb vynikající talent
20 příznaků vaší úspěšnosti v životě