Těžko spočítat, kolik různých syndromů by se dalo najít v lidských myslích. Každý z nás má hromádku nějakých otravných příznaků, kterého trápí někdy víc, někdy míň a brání mu šťastně a klidně žít. Jak s nimi naložit? Je to léčitelné. A to ne léky, ale právě jen silou vlastní mysli.
Které jsou nejrozšířenější pasti myšlení, bránící nám v klidném životě?
* Syndrom Doriana Greye
Hrdina románu Oscara Wilda byl tak opojen vlastní krásou, že vyměnil věčné mládí a krásu za svou nesmrtelnou duši, kterou nechal se vtělit do vlastního portrétu. Další peripetie románu jsou jiné, avšak tento výchozí impuls je tak trochu vlastn í všem. Každému v jiné míře, každému v jiné formě. Otázkou je, nakolik brání v klidném a šťastném životě. Podstatou tohoto syndromu je kult mládí a strach ze stárnutí a uvadání. Není to nic jiného, než jedna z forem strachu ze smrti, který je vlastní každému. Pokud někdo tomuto strachu dovolí, aby v jeho osobnosti převládl, může se snadno proměnit ve stvůru. Oběti plastických operací, jejichž tváře připomínají staršidelné umělohmotné masky, trpí právě tímto syndromem. Takové případy jsou samozřejmě krajní možností, ale neutrácí snad spousta lidí více než polovinu příjmů za návštěvy kosmetiky nebo za drahé diety? A to ne proto, že by se necítili dobře, že by trpěli nadváhou, ale proto, že mají pocit, že stárnou?
Jak s tím bojovat: Když vám bylo šestnáct, připadali vám třicetiletí jako starci. Dnes je vám třicet a chápete, že jste stále mladí. Podívejte se na svoji maminku: určitě se nebudeme přít o to, že také ona se nepochybně ještě stále cítí být mladá…
* Syndrom samozvance
Nejde o žádnou falešnou skromnost. Skutečně jste přesvědčeni, že nic z toho, čeho jste dosáhli, za nic nestojí. Domníváte se, že nejspíš někomu zabíráte místo, že někdo jiný by si s vaší prací poradil mnohem lépe. Takže se doopravdy pokládáte za jakéhosi samozvance. Proto krajně neochotně přijímáte jakoukoli kritiku, a pochvaly a komplimenty nejste schopni přijmout vůbec. To přece neplatí vám! Vždyť vy za nic nestojíte!
Jak s tím bojovat: věřte psychologům. Ti tvrdí, že syndrom samozvance nepostihuje lidi nejisté a bez sebevědomí, jak by se snad mohlo na první pohled zdát. Jde o noční můru lidí opravdu nadaných, obdařených skutečným talentem. Je to jen druhá strana mince. Větroplacha bez nadání trápit nebude.
*Syndrom hodné holčičky
Být hodnou holčičkou je špatné, moc špatné. Každá hodná holčička si totiž dříve nebo později zadělá na pořádnou neurózu. Opravdu nejde žít život naplněný věčnou obavou, abychom naplnili očekávání všech kolem sebe. Hodná holčička se velice obává, aby snad někomu neublížila a neproslula jako ošklivá holčička, proto také nikdy nikomu nedokáže říci „ne“. To samozřejmě nemůže dopadnout nijak jinak, než špatně. V nejlepším případě bude hodná holčička nešťastná. A v tom nejhorším… Nejspíš si sami umíte představit, jak může skončit ten, kdo nikdy nikomu nedokáže říci „ne“?
Jak s tím bojovat: učte se být ošklivou holčičkou. Nemusíte zrovna udělat někomu něco špatného. Stačí, když se nebudete snažit prokazovat dobro každému, koho potkáte. Je to jednoduché. Musíte jenom pochopit, že nastal čas prokázat toto dobro sobě samé. Dovolte si dělat to, co chcete vy, ne to, co chtějí ostatní. A nedělejte, co se vám dělat nechce.
*Syndrom chytré Elzy
Žila byla jednou jedna chytrá Elza. Když přišel čas se vdát, pozvali domů ženicha a hostili ho. Elza šla do sklepa pro pivo. Natáčí pivo, rozhlíží se po sklepě a uvidí na zdi viset sekyrku. Zamyslela se a říká si: „Vdám se a jistě budu mít dítě. Jak vyroste, bude taky chodit do sklepa pro pivo a sekyrka mu spadne na hlavu a prorazí lebku…“ Roztomilé uvažování, že ano? Tahle krátká pohádka bratří Grimmů krásně ilustruje psychologický fenomén negativních očekávání. Všichni občas máme sklon očekávat apokalypsu za tichého a klidného dne. Problém spočívá ve zvláštní schopnosti tohoto syndromu rychle narůstat a malovat budoucnost jako obrovskou černou díru, v níž se všechno dobré a krásné beze stopy rozpadne a zmizí. Radost do života takové smýšlení samozřejmě nepřináší.
Jak s tím bojovat: dávat pozor na dotírání negativního myšlení, silou vůle se mu bránit a přerušit ho. A pamatovat si, že myšlenky se samy o sobě materializovat nemohou. Nebudete-li si pouštět do hlavy negativní scénáře, budete také v životě prožívat více příběhů se šťastným koncem.
7 zlozvyků, které vás zbavují štěstí