To, po čem člověk ve dnech plných bláznivého shonu předvánočního období nejvíc touží, je pravá sváteční atmosféra. Je jasné, že svátky bez stromečku by žádným svátkem nebyly. Ještě z dětství si pamatujeme nádhernou vůni stromku, která zaplavila pokoj a mísila se s vůní vánočního cukroví. Stromek je zkrátka nezbytnou součástí Vánoc.
Umělý, nebo živý?
Jsou lidé, kterým je živých stromků líto a nelíbí se jim, jak jsou vyřezávány, jak se s nimi zachází při dopravě a prodeji. Někoho zas nebaví věčný úklid jehličí, které v teplé místnosti dost rychle opadává. To jsou obvykle důvody, pro které lidi volí stromek umělý. Ozdobený tradiční křehkou skleněnou krásou doplněnou řetězy vypadá stejně pěkně, jako živý. Žádné další starosti s ním až do Tří králů nejsou.
Samozřejmě, vůně živého stromku je tou pravou vůní lesa. Jehličí navíc obsahuje fytoncidy, přírodní léčivé látky působící kromě jiného zklidňujícím způsobem na nervovou soustavu. Což je po shonu vánočních příprav velmi blahodárné. Právě ten pravý přírodní původ, zdůrazněný příjemnou vůní, vede mnohé lidi k výběru živého stromu i za cenu starostí s úklidem. Samozřejmě, že každý by si přál, aby stromeček zůstal svěží co nejdéle. Proto už při výběru bychom měli hlídat kvalitu.
Jak vybrat pěkný a zdravý stromeček
- To, čemu věnujeme pozornost nejdřív ze všeho, je jehličí. Mělo by mít rovnoměrnou zelenou barvu. Suché, rezavé nebo hnědé jehličky jasně hovoří o tom, že stromek nebyl dovezen na místo prodeje jako čerstvý, poražen byl před delší dobou a o to méně vydrží v místnosti. Potvrdit si čerstvost stromku definitivně můžeme zahřátím konečku větvičky – podržíme ji lehce v dlani nebo na ni dýcháme. Po chvíli by se měla dost silně příjemně rozvonět. Tato vůně vypovídá o tom že stromek skáceli nedávno.
- Zda jehličí neopadává můžeme zjistit i jiným způsobem. Stačí stromkem lehce zatřást nebo jím ťuknout o zem. Padání jehličí říká, že všechno je špatně. Dbejme také na pružnost větviček – měly by si ji uchovat i v mrazivém počasí.
- Po jehličí a větvičkách si prohlédneme i kmen. Na řezu nesmějí být žádné tmavé skvrny. Opět by to byl doklad, že stromek byl poražen před delší dobou. Zdravý kmínek také nesmí nést stopy plísně, houbových náletů nebo jiných chorobných příznaků. Optimální síla kmene je 6-10 cm, samozřejmě v závislosti na výšce stromu. Příliš tenký kmen je dokladem, že strom neměl při růstu dostatek živin. Bude proto rychle zasychat a opadávat.
- Velikost stromku dobře promyslíme. Záleží na tom, kolik volného místa můžeme obětovat. Umístění stromku v rohu místnosti je výhodné při menších rozměrech pokoje. Můžeme koupit i stromek méně symetrický. Méně zarostlou část otočíme do rohu a nebudeme muset větve seřezávat. Máme-li místa více, můžeme koupit strom bohatší. Vždycky musíme počítat s tím, že se kolem stromku bude chodit a každý dotek ohrožuje jeho výzdobu. Pokud se někdo rozhodne umístit stromek na zahradě, je omezen pouze výší financí – pořádný strom může vyjít draho.
Jak zařídit, aby stromek vydržel po celé svátky
Rychlý spad jehličí podporují prudké změny teploty, kterým je stromek vystaven. Po nákupu je dobře postavit ho například do garáže, do kouta balkonu nebo do sklepa. Na druhý den můžeme stromek přenést do bytu.
Na stromeček se prodávají kovové nebo plastové stojany. To ovšem není cesta k udržení delší svěžesti. Buď jak buď je strom rostlina a potřebuje vláhu. Chcete-li, vyzkoušejte následující:
- Očistěte spodní část kmene od kůry a udělejte do něj pár nehlubokých zářezů.To zajistí proniknutí vláhy hluboko do kmínku a její přísun až k jehličkám.
- Použijte buď větší květináč nebo kbelík, který vánočně ozdobíte – třeba dárkovým papírem, textilem, proutím apod. Naplňte ho pískem, nalijte litr vody a trochu glycerinu. Do písku zasaďte strom. Vodu pravidelně dolívejte, abyste zabránili vyschnutí.
- Umístíte-li stromek do nádoby s vodou, přidejte do ní moka lžičku cukru a tabletku aspirinu. Vůně jehličí zaplaví celý byt. V nádobě s vodou ovšem musíte strom důkladně zajistit, aby se nepřevrátil. Vodu pravidelně doplňujte.
- Stromek samozřejmě nestavíme blízko topení, teplý vzduch by jeho konec urychlil, i kdyby stál ve vodě.
- Při zdobení mějte na paměti, že nejde jenom o krásu, ale také o zátěž větví. Volte lehké ozdoby z foukaného skla, aby větve netáhly dolů. Také to má negativní vliv na trvání živé zelené radosti.
Přejeme vám krásné, pohodové Vánoce!
Malá laskavost pro velikou radost