Odkládáte věci na zítřek? Vyzkoušejte pravidlo dvou minut. Odborník na formování osobnosti James Clear hovoří o jednoduché, ale velmi efektivní metodě, kterou dokáže uplatnit každý. Jejím cílem je pustit se do věcí, které jste měli udělat už dávno. A také realizovat plány, nad kterými jste se už měli alespoň zamyslet. Pravidlo dvou minut překonává lenost a otálení. A přitom docela snadno. Z čeho se skládá?
První část: jestliže věc nezabere více než dvě minuty, udělejte ji hned.
Je udivující, jak mnoho z odkládaných věcí by ve skutečnosti mohlo být uděláno za pouhé dvě minuty. Někdy i méně. Například umýt nádobí hned po obědě, naházet prádlo do pračky, vynést odpadky, oholit se, vyřídit emaily a podobně. Jestliže úkol zabere dvě minuty, držte se pravidla udělat to hned.
Druhá část: když si chcete osvojit nový zvyk, musíte se do toho pustit během dvou minut.
Můžete všechny své cíle naplnit do dvou minut? Určitě ne. Ale „nastartovat“ každý z nich během dvou minut či méně můžete. Taková strategie může vypadat povrchně, má-li jít o velký životní cíl, ale není tomu tak.
Tenhle přístup funguje u každého cíle. Příčina je fyzikální. Jak prohlásil Isac Newton, tělesa v klidu setrvávají v klidu, tělesa v pohybu strvávají v pohybu. To platí stejně o padajících jablkách jako o člověku. Dvouminutové pravidlo platí stejně u malých jako u velkých cílů v důsledku inerce života. Jakmile už jednou něco začnete dělat, je mnohem snazší v tom pokračovat.
Toto pravidlo těsně souvisí s tvrzením, že nejtěžší je vždycky začátek. Chcete se stát spisovatelem? Napište jednu větu (dvouminutové pravidlo) a postupně dokážete psát třeba celou hodinu.
Chcete přejít na zdravou výživu? Snězte jeden kus ovoce rovnou teď (dvouminutové pravidlo) a inspirujte se k výrobě lehkého salátu.
Chcete, aby se vám četba stala zvykem? Stačí přečíst první stránku nové knihy. Ani si nevšimnete, jak zhltnete první tři kapitoly. Chcete třikrát týdně chodit běhat? Tak si zkrátka každé pondělí, středu a pátek natáhněte tenisky a vyjděte před dům. Je to určitě lepší, než sníst další porci popcornu.
Pravidlo dvou minut se ani tak nezaměřuje na výsledek, jako spíš na spuštění procesu, který k výsledku vede. Hlavní pozornost přitom věnuje startu. Vždyť nejdůležitějším bodem každého nového návyku, každé akce, každého jednání je právě počátek. A to nejenom poprvé, ale vždycky znovu. Vyzkoušejte to.
Bylo by samozřejmě hloupé tvrdit, že toto pravidlo zabere v každém jednotlivém případě. Ale co se dá říci jistě je, že nezabere nikdy, pokud ho nevyzkoušíte. Problém většiny informací je právě v tom, že je přijmeme jako informaci – k praxi však přecházíme málokdy. Tuhle informaci můžete začít používat rovnou. Takže, co z toho, co už jste měli udělat dávno, byste mohli začít uskutečňovat právě teď?
Japonská metoda proti lenosti. Pravidlo 1 minuty.
11 věcí, které bychom měli sami pro sebe udělat