Každý z nás má své vnitřní hranice, v jejichž rámci se cítí příjemně, pohodlně a bezpečně. To je tak zvaná zóna komfortu. Právě tento vnitřní rámec způsobuje, že lpíme i na vztazích, které se přežily, že zůstáváme v zaměstnání, ve kterém nejsme spokojeni a nechce se nám měnit zaběhaný způsob myšlení. Život však jde stále dál, žádá si čerstvé emoce, nové události, změny.
Rádi bychom vás seznámili s následujícím motivujícím článkem, který by vám mohl pomoci se konečně rozhodnout a vykročit vstříc něčemu novému.
Zdálo by se, že na komfortní zóně nemůže být nic špatného… Jistěže nic, až na to, že silně brzdí lidský rozvoj, brání osvojování nového.
Mimo hranic komfortní zóny se nachází zóna rizika. Rozumné vykročení ze zóny komfortu do zóny rizika je nezbytnou podmínkou rozvoje osobnosti. Zpravidla platí, že čím mladší člověk je, tím větší ochotu k rozšiřování komfortní zóny projevuje.
Poznat, že jste uvízli v komfortní zóně, můžete podle reakce, kterou ve vás vyvolá jakákoli nová situace nebo její pouhá představa. Reakce může být různá – vzrušení, zvědavost, zájem či neklid, avšak zejména obava nebo strach jsou nejnázornějším důkazem, že opustit komfortní zónu se vám zkrátka nechce.
Jak tedy opustit zónu komfortu? Nejdůležitější podmínkou úniku je poznání, že jsme v komfortní zóně tak říkajíc zamrzli. Pokud si tohle nepřiznáme, z mrtvého bodu se nepohneme.
Je velmi důležité přijmout fakt, že jsme uvázli a že se ze situace musíme dostat. Zaměstnání, náš vlastní byznys, navyklé, ale neuspokojivé vztahy, město nebo byt, ve kterém žijeme. To vše může být komfortní zónou, která nám už nepřináší žádné uspokojení, ale protože se bojíme změn, nepodnikáme nic, abychom svůj život změnili.
Medvěd v těsné kleci.
V jedné malé ZOO měli medvěda. Velmi dlouho ho drželi v malé kleci, kde mohl udělat jen čtyři kroky tam a zpět. Chodil tak celé dlouhé dny. Návštěvníci ho pozorovali a litovali: „Chudák, jak by asi byl šťastný, kdyby se dostal na svobodu !“
Čas plynul, zoologická zahrada se dočkala dotací a velkých změn. Všechna zvířata dostala velké výběhy, klece a voliéry. Bylo tam mnoho zeleně a v medvědově výběhu byl dokonce bazén. Pracovníci ZOO už se těšili, jak se to velké zvíře zaraduje, až ho z těsné klece vypustí do prostorného výběhu.
Ten očekávaný den konečně přišel. Medvěda přesunuli do tranzitní klece a pomalu převáželi k novému výběhu. I během této cesty chodil medvěd v přepravní kleci své čtyři kroky tam a zpět.
Nakonec ho tedy pustili do nového prostoru. Medvěd se rozhlédl, opatrně udělal jeden krok, druhý, třetí a čtvrtý. Pak se otočil a udělal čtyři kroky zpět. A znovu. A zas. Nedokázal pochopit, že tyče jeho klece, které mu tak dlouho bránily ve volném pohybu, existují teď už jen v jeho mysli. Tyče v paměti zvířete byly ještě pevnější, než ty reálné.
Proto je tak důležité uvědomit si, že hranice existují. A my jsme uvnitř.
Hlavní podmínkou úniku z komfortní zóny je zbavit se obav ze setkání s něčím novým a umět naopak jít novému vstříc. Tady je několik jednoduchých rad, které by vám v tom měly pomoci:
1. Změnit navyklé maličkosti.
Můžete zkusit jet do práce jinudy, změnit denní rozvrh, nebo nejít do obchodu, který máte po cestě, ale do jiného a koupit k jídlu něco jiného než obvykle.
2. Seznámit se s někým.
Velmi dobrý způsob opuštění komfortní zóny. Je jedno, kde a jak se seznámíte, hlavně, aby ten člověk byl pro vás nový.
3. Přihlásit se do kurzu nebo na trénink.
Třeba jste se už dlouho chtěli přihlásit do nějakého jazykového kurzu nebo na lekce herectví. Tak do toho, tohle je ta správná chvíle!
4. Naučit se něco nového.
Hrát na kytaru, dělat suši, vyšívat – to všechno jsou dobré nácviky opuštění komfortní zóny.
5. Přečíst knihu, podívat se na film nebo poslechnout si hudbu pro vás zcela nového žánru či zaměření.
Máte rádi rock – poslechněte si jazz. Jste vysazeni na melodramata – vyberte si thriller. Patříte ke ctitelům klasické detektivky – zkuste si přečíst sbírku básní. Rozšiřujte si obzory, pomáhá to nejen opustit komfortní zónu, ale také doplnit sumu znalostí a zájmů.
6. Vydat se na neplánovanou cestu.
Nic neplánujte, řešte všechno za chodu. Možná to není úplně snadné a ne každý se toho odváží hned, ale množství nových zážitků je zaručeno!
7. Navštívit nové, neobvyklé místo.
Proč nepovečeřet v neznámé restauraci, nebo se chvíli netoulat neznámým koutem města? Zajímavé zážitky jsou často na dosah, stačí jim vyjít vstříc.
8. Nezvykle se obléci.
Změnit obvyklý vzhled a styl je skvělou možností vykročení ze zóny komfortu. Žádné dívce neuškodí obvyklou směs džínsů a svetrů naředit šaty a sukněmi, stejně jako mladý muž udělá úplně jiný dojem ve strohé košili s kravatou místo trika. Experimentujte, je to osvěžující!
9. Přestavět byt či pokoj.
Podívejte se na svůj pokoj novýma očima a zkuste alespoň částečně přestěhovat nábytek. Nebo přidejte nějaké výrazné doplňky.
Na závěr ještě jedna delší metafora, nádherně ilustrující naše chování, když se křečovitě držíme své komfortní zóny nebo, jako v daném případě, svého obvyklého pohledu na svět:
Jste v tanku. Jedete životem vpřed, všechno pozorujete jenom úzkým průzorem. Sama skutečnost, že jste tankista, napovídá, kolik válečných nebezpečí podle vás život obnáší. Přitom je průzorem vidět, že kolem chodí lidé. Jenom tak. Nebojují. Milují se, hádají, pracují, lenoší, odpočívají, čtou.
Jak ti lidé vypadají při pohledu z tanku? Jasně, že jako hlupáci. Co když je sejme ostřelovač ze střechy? Co když se do útoku zvedne pěchota? Co si počnou v těch svých košilích a tričkách? Je jistější být v tanku. Je tam horko, to je fakt. A drncá to pořádně. Moc místa taky není, ale žádný snajpr člověka nedostane! A že zrovna nablízku žádný není, neznamená, že tam nebude. To je otázka času.
Čas samozřejmě běží a tankista skončí svou životní pouť, aniž by ji ve skutečnosti zahájil. Někteří v samém závěru, když už nemají co ztratit, seberou odvahu vykouknout z průlezu, ale protože už stejně nemají žádný čas, raději se do tanku vrátí. Tam už to znají.
A přitom co všechno je tam, za obrněnými pláty! Pravda, je to nezvyklé. Možná to budí obavy. A všechno se ve vás vzpírá. Ale musíte ven. Proč? Protože je škoda celý život strávit v tanku. Protože za jeho neprůstřelnými pláty je to strašně ZAJÍMAVÉ!
Kateřina Pavlová
Recepty úspěchu a zdaru
Dvanáct jednoduchých životních zákonů