Jestliže děláte to, co jste dělali vždycky, dostane se vám toho, čeho se vám vždycky dostávalo.
Henry Ford
Mnozí z nás ten pocit znají: je teprve deset dopoledne, vypili jste třetí kelímek kávy a v hlavě stejně máte galimatyáš. Fyzický i emoční elán na nule a život, jak se zdá, přestal být zdrojem jakékoli radosti. Emoční vyprahlost je velmi častou příčinou podobných stavů a nejvýznamnějším příznakem toho, že je čas poněkud přibrzdit.
Možná, že ještě jedna káva a dodatečná vrstva korektoru na kruhy pod očima vás nepatrně osvěží, ale přinesou vám nějaký užitek? Aby člověk skutečně zásadně změnil zaběhaný způsob života, je potřeba daleko více času. Změna však bude výhodnou investicí do vašeho psychického stavu.
Tady je dvanáct efektivních způsobů, jak znovu pocítit chuť a říz života.
1. Dosyta se vyspat.
Tělo je krásný a neskonale složitý stroj vyžadující péči i oddech. Výzkumy prokázaly, že hodnotný spánek doslova očišťuje mozek od toxinů nahromaděných v průběhu dne. 7 až 8 hodin spánku je proto nenahraditelným zdrojem fyzické i psychické pohody organismu. Snažte se chodit spát alespoň o 30 minut dříve, než dosud. Nepřinese vám to žádné velké komplikace, zato však velký užitek.
2. Zamyslet se nad výživou.
Uvědomělé stravování vyžaduje praxi. Zvláště u toho, kdo je zvyklý jíst v letu a vynechávat oběd. Uvědomělé stravování není jen krkolomný termín, ale také velká výzva, která vám může pomoci zamyslet se nad tím, co jíte a jaký užitek vám ta či ona část vašeho jídelníčku přináší. Je to přístup umožňující nastolení zdravého poměru k jídlu. Specializované průzkumy dokázaly, že uvědomělé stravování zvedá náladu, snižuje stres, napomáhá snížení váhy a zlepšení trávicích funkcí. A velmi důležitá věc: nezapomínejte pít! Začněte ráno a během dne pokračujte. Sklenice obyčejné čisté vody zahání únavu i stres.
3. Pít méně kávy.
Kofein stimuluje centrální nervovou soustavu a zrychluje srdeční tep. Jste-li podrážděni, pak vás dvojité espresso jen těžko obdaří přílivem nových sil a energie. Daleko větší efekt vám zajistí intenzivní hluboké dýchání, pár cviků nebo alespoň malé protáhnutí.
Pokud si nicméně své ráno nedokážete představit bez šálku vonného životabudiče, udělejte z toho alespoň jistý rituál. Vychutnejte si vůni, barvu i chuť kávy. Možná časem vyjde najevo, že to má pro vás daleko větší význam, než počet narychlo vypitých kelímků z automatu.
4. Začít vést aktivní způsob života.
Pohyb není jen mocným antistresovým nástrojem zlepšujícím náladu.
Prokazatelně rovněž posiluje myšlenkovou aktivitu. Není důležité, zda zvolíte jízdu na kole, jógu nebo běh. Všechno to je výborný způsob obrany proti stresu a podráždění. Zkuste nějaké aktivitě věnovat nejprve deset minut denně a postupně přidávat až na obvykle doporučovanou půlhodinku.
5. Pobýt chvíli v tichu.
Málokterý článek věnovaný životnímu stylu se obejde bez připomínky meditace. Čistě proto, že to opravdu funguje. Stačí pět minut ticha, klidu a uvolnění. Hladina stresu se sníží, zvyšuje se imunita, zlepšuje kvalita spánku. Navíc lidé pěstující pravidelnou meditaci uvažují víc racionálně a případné problémy je daleko méně zneklidňují.
6. Pečovat o pokožku.
Je-li šťastná vaše pokožka, jste šťastní i vy. Každodenní péči o kůži je třeba změnit v pevně ustálený zvyk. To samozřejmě vyžaduje čas. Vyberte si vhodné přípravky a nelitujte času na jejich ranní i večerní použití. Uvidíte sami, jak po nějaké době bude vaše kůže a pleť zářit zdravím a naplní vás dobrou náladou.
7. Napájet duši, nikoli ego.
Je to jednoduché. Dělejte to, co vám přináší radost. Ne každý úspěch nás naplní radostí. Ustavičné přesčasy mohou být jistě užitečné, ale stojí za emoční vyhoření a totální vyčerpání? Udělejte si radost. Kupte si konečně vytoužené polobotky, dopřejte si den strávený sledováním starých dobrých filmů, nebo si celé odpoledne čtěte v pohodlném křesle. Ať si zvolíte cokoli, hlavní a jedině důležitý je důvod: udělá vám to radost. Zapomeňte na seznam povinností a věnujte čas sami sobě!
8. Naslouchat své intuici.
Tělo nám často napovídá co potřebujeme ještě před tím, než si to uvědomíme. Naučte se sami sobě naslouchat. Cítíte-li únavu, dejte si přestávku, vydejte se na cesty, máte-li chuť někam vypadnout. Zbavte se denních povinností a řekněte si poctivě, jak se cítíte. Velmi pravděpodobně moc dobře víte, co chcete, stačí si naslouchat.
9. Vyzkoušet něco nového.
Každodenní rutina a stále stejná všednodennost změní nakonec každého v pasivní a neradostnou bytost. Dejte si za úkol zkusit něco nového. Jinou cestu do práce, novou restauraci, vzdálený kout města. I takové jednoduché nové dojmy oživí všední den a udělají vás malinko šťastnějšími.
10. Zamyslet se nad svým okolím.
Vytváření zdravých vztahů začíná porozuměním, jaké lidi máme kolem sebe. Život otravující vztahy není snadné změnit ve vztahy plné pohody, zvláště jde-li o rodinu, kolegy v práci nebo přátele. Zamyslete se nad všemi lidmi okolo a přiznejte si upřímně, jaké emoce vnášejí do vašeho života. Okolí má velký vliv na náš emoční stav. Snažte se co nejvíce času trávit s lidmi, s nimiž se cítíte v pohodě.
11. Něčemu se naučit.
Učit se něčemu novému není jen užitečné a zajímavé, je to také proces obohacující život. Na internetu se dá najít spousta videí s návody na nejrůznější zajímavé věci, dokonce ani nemusíte vstát z gauče. Máte-li vyšší cíle, přihlásíte se třeba do nějakého kursu nebo si zaplatíte soukromou výuku. Ať si vyberete cokoli, mozek vám bude vděčný.
12. Založit si deník.
Snížit stres, soustředit pozornost i rozvinout tvůrčí schopnosti, to všechno vám nabízí obyčejné vedení deníku. Nenuťte se do žádných románů, důležitý je sám proces psaní. Můžete si najít zajímavé téma a rozepsat se o něm, nebo psát něco, co vás jen tak napadlo. Když se touto cestou svěříte se svými myšlenkami, uleví se vám. A občas je i užitečné přečíst si po čase svá odhalení a rozbory životních situací.
Jak jednoduché věci mohou změnit náš život
15 nejlepších citátů, které mohou změnit život