Každý z nás je sám o sobě unikátem, přesto však psychologie stále nachází v lidském chování šablony, založené už v dětství. Nabízíme vám několik psychologických vychytávek, které vám pomohou ve vztazích s okolím a usnadní vám život.
1. Chcete-li zjistit, zda jste někomu sympatičtí, zvolte si jedno slovo. Pokaždé, když dotyčný tohle slovo nebo nějaké jeho synonymum pronese, přikyvujte a usmívejte se. Pokud se dotyčnému líbíte, záhy zjistíte, že při rozhovoru používá to slovo stále.
2. Pokud si přejete, aby vás brali vážně, řekněte, že tohle říkal váš otec. Lidé mají podvědomý sklon věřit rodičovským radám.
3. Staňte se přeborníkem ve hře „Kámen, nůžky, papír“. Těsně před začátkem položte spoluhráči libovolnou otázku. Nesoustředění hráči v drtivé většině případů vypálí: „Nůžky!“
4. Jestliže si přejete dosáhnout něčího souhlasu, nezapomeňte při položení otázky kývnout. Kývnutí je vnímáno jako doklad, že vše, co říkáte, je čistá pravda. Kromě toho jsou lidé ovlivňováni zákony sociálního chování a mají sklon v odpověď rovněž přikývnout.
5. Snili jste někdy o metru bez ranního návalu? Na místech, kde je velmi mnoho lidí, se dívejte vpřed směrem, kterým jdete. Udiví vás, jak snadno se dav před vámi rozestupuje. Je to jednoduché: na přeplněných místech se lidé dívají protijdoucím do očí, aby odhadli směr jejich pohybu a nesrazili se s nimi.
6. Pokud vám v hlavě uvízla melodie, které se nemůžete zbavit, vybavte si její konec. Podle tzv. efektu Zeigarnikové si náš mozek lépe pamatuje nedokončené věci. Když si tedy v hlavě „přehrajete“ konec melodie, sama vymizí.
7. Chcete, aby vaše děti jedly brokolici? Neptejte se, jestli ji budou jíst, ale kolik kousků brokolice chtějí: pět nebo dva? Vy jste sice už vybrali za ně, ony však mají pocit, že samy rozhodly. Tento trik se dá uplatnit v řadě jiných podobných situací.
8. Pokud se vám zdá, že vás někdo pozoruje, zívněte a podívejte se na lidi kolem. Zívání je totiž nakažlivé a vy snadno poznáte, kdo vás sledoval.
9. Známý vám pomůže donést jakoukoli věc, například krabici, pokud při předávání nepřerušíte řeč. Většina lidí si té lsti nevšimne a náklad nese dál. Opatrní buďte se zvláště citlivými lidmi – ty by to mohlo zarazit.
10. Máte-li záhy někomu potřást rukou, ujistěte se, že máte teplé ruce. Teplé dlaně lidé podvědomě spojují s přátelstvím a přívětivostí. Naopak dotek studené ruky může vyvolat odstup a nepřízeň.
11. Opakujte jinými slovy, co řekl ten druhý. Pochopí, že mu skutečně nasloucháte a hlavně, že mu rozumíte. Nesmíte to však přehnat.
12. Pokud potřebujete něčí pomoc, začněte svou žádost slovy „Potřebuji tvou pomoc“. Lidé neradi zažívají pocity viny, proto vám jen těžko odmítnou.
13. Pokud vás někdo jak se říká zrovna nemusí, požádejte ho o zapůjčení tužky. Na jedné straně lidé nemají sklon pomáhat těm, které nemají v oblibě, na druhé však je to příliš nepatrná prosba, než aby vám ji odmítli. Dotyčný tedy přesvědčí sám sebe, že zase tak hrozně vás nerad nemá.
Všechno je možné, jenom se musíme snažit
Deset životních pravd, které si musíme stále připomínat