Proslulý fyzik Stephen W. Hawking vystoupil u příležitosti svých 74. narozenin v Londýnském královském institutu s přednáškou věnovanou černým dírám.
Poznamenejme, že už dříve přišel tento znamenitý vědec s teorií, že černé díry nejsou, jak jsme dříve měli za to, jednosměrnou slepou ulicí, ale že pravděpodobně vedou do jiných vesmírů.
Po přednášce Hawking odpovídal nejenom na dotazy k ní, ale i na otázky osobnějšího rázu. Když se ho zeptali, jak se vyrovnává s obtížnými životními situacemi, vyslovil krásnou odpověď, v níž depresi přirovnal k černým dírám.
«Chtěl bych říci, že černé díry nejsou tak černé, jak si všichni myslí. Nejsou to věčné žaláře, jak jsme si mysleli dřív. Je z nich východ, možná dokonce do jiného vesmíru. Když tedy spadnete do černé díry, nevzdávejte se, je z ní východ“.
Připomeňme si, že Stephen Hawking není jenom vědcem, jehož objevy změnily názory na fyziku vůbec a fyziku vesmíru zvláště. Je to také neuvěřitelně silný člověk. V roce 1963 mu byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza. Lékaři mu předpovídali maximálně dva roky života. Postupně ztrácel vládu nad svým tělem a dnes je zcela paralyzován. Se světem se domlouvá pomocí speciálního zařízení. Zůstal naživu, snad proto, že jde o trochu jinou formu osudové nemoci. Nicméně po celou dobu nepřestal intenzivně vědecky pracovat, psát knihy, přednášet a svou činností inspirovat nejenom vědce a širokou veřejnost, ale také lidi, jejichž možnosti jsou jakkoli omezeny.
Slova takto velkých lidí mají velký význam. Je třeba vědět, že ať jsou časy, v nichž jsme se ocitli, sebetemnější, východisko je vždycky. Možná do jiného vesmíru.
Proč nemá cenu chtít se zalíbit všem
Tři malá podobenství