Konec roku je obdobím nadějí. Většinou věříme, že v nadcházejících dvanácti měsících dosáhneme více, než v těch uplynulých, přičemž život se jako mávnutím kouzelného proutku změní k lepšímu. Kdo chce dosáhnout změn, musí však především jednat. Vyzkoušejte náš minimální program a rok 2018 se může stát počátkem vašeho nového života.
1. Ujasněte si, co doopravdy chcete dělat
Odpovězte si skutečně naprosto poctivě: máte pocit, že jste člověk na svém místě? Nevnucuje se vám snad náhodou neodbytný dojem, že se věnujete něčemu, co za to nestojí?
Pokud vás současný stav věcí neuspokojuje, nemá smysl konejšit se myšlenkami, že jsou lidé, kteří jsou na tom ještě mnohem hůř a ve srovnání s nimi se vlastně máte královsky. Orientovat se na spokojenost s nejhorší ze všech možných variant je sice pohodlná, ale naprosto neperspektivní strategie.
Proč máte ztrácet čas a síly na nemilovanou práci, když máte zcela reálnou šanci nahradit ji jinou? Nic není nemožné. Základní podmínkou však je neupadnout do sladké dřímoty v důlku, který jste si už tak pohodlně vyvrtěli… Je spousta cest a spousta možností. Existují například bezplatné rekvalifikační kurzy. A to je jen zlomek možností, jejichž nabídku najdete na internetu. Nezapomeňte: čas běží. Na nikoho nečeká a na nic se neohlíží. Je to čas vašeho života.
2. Dejte si do nového roku nějaký cíl
Stanovte si cíl i akční plán. Abstraktní sny nemají moc smyslu, pakliže člověk nemá představu, jak je uvést do života. Mohli byste se totiž také celý rok vznášet v oblacích a doufat, že změny se tak nějak dostaví samy o sobě… Bohužel, tohle doopravdy nefunguje.
Dobrý cíl je konkrétní a splnitelný.
Jistě budete souhlasit, že mezi přáním „někdy v budoucnu se jakýmsi způsobem zbavit nějaké části své nadváhy“ a záměrem „shodit tři kila do začátku červencové dovolené“ je propastný rozdíl. Stejně jako mezi sněním o „nějaké dobré práci“ a rozhodnutím „mít koncem příštího roku plně zvládnutou novou profesi“. Jinakost přístupu bije do očí.
Rozsáhlejší cíl si rozdělte na etapy a každou etapu na jednotlivé kroky. Čím jednodušší budou, tím lépe. Cestu za snem nahraďte postupnými změnami.
3. Zbavte se všeho zbytečného
Zbytečné je to, co nepřináší žádný užitek. Jen se prosím vás uklidněte, nechci, aby se z vás stali nějací prospěcháři, škrobové a suchaři nebo fanatici zdravého životního způsobu. Chci jen připomenout, že naše zdroje buď jak buď, ať už jde o čas, energii nebo peníze, jsou vždycky omezené, a je tedy jenom rozumné nakládat s nimi tak, abychom z nich měli maximální užitek.
Svůj život člověk utváří sám, když jedno za druhým přijímá nejrůznější rozhodnutí v té či oné situaci. Výsledky bývají obvykle zcela zákonité, jakkoli spoustu lidí bůhví proč dokážou nekonečně udivit. Kdo je však nutí vysedávat s partou u piva místo cvičení ve fitku, nebo utrácet čas koukáním na nesmysly na internetu místo něčeho užitečného? Jejich údiv či dokonce naštvanost pak působí jemně řečeno poněkud nepatřičně.
4. Přestaňte se bát změn
Smutná podívaná je na lidi, kteří si ustavičně stěžují, jak těžce se jim žije, ale nikdy nepodniknou ani to nejmenší, aby s tím cokoli udělali. Jasně, že člověk má obavy ze změny. Drží se nějaké své vetché jistoty, protože je to přece jenom jistota. To však je cesta do pekel. Nejhorší je, že je to pravda dávno známá a tisíckrát opakovaná, přesto se stále znovu s takovými lidmi setkáváme. Beze změn nemůže dojít k žádnému vývoji. Váš rozvoj ustrne. Pokud víte, co chcete, pak neváhejte a dejte se do toho. Jednejte.
Lidský život je žalostně krátký. Má smysl utrácet ho na stížnosti a fňukání? Jen vy máte právo rozhodnout, jak s časem, který je vám vyměřen, naložíte. Využijte ho.
5. Rozhodněte se pro něco, co jste nikdy dřív nedělali
Člověk musí být opravdu zanícený optimista, aby počítal s nějakými změnami, když den po dni stále a beze změny dělá jedno a to samé. Vím, že řeči o opuštění komfortní zóny už lezou všem na nervy, jenomže co dělat, když jsou pravdivé? Udělejte ten krok. Seberte odvahu a vylezte z teplého doupěte, v němž jste tak pěkně ukrytí. Stojí to za to.
Pohodlná rutina je bažinou, která vás s postupem času vtahuje stále hlouběji. Z minulých snů a snah nezbyde naprosto nic. Proč by měl člověk něco měnit, když je mu vlastně dobře, neníliž pravda? Tím začíná degradace. Úpadek osobnosti. Dny se spojují do týdnů a měsíců, měsíce přecházejí v roky a člověk stále dřepí tam, co dřív. V komfortní zóně, která se změnila v klec.
6. Naučte se něčemu novému
Za prvé, znalosti a dovednosti ještě nikdy nebyly zbytečné. A za druhé, pokud vám zásadně nevyhovuje zaměstnání, do kterého docházíte za účelem výdělku, získáte výbornou možnost všechno změnit.
On line kursy jsou skvělou cestou k ujasnění, co člověk vlastně chce, co by ho bavilo, co mu sedí, v čem se najde. Když například sníte o programování a nejste si jisti, zda na to máte, je takový kurz výborná pomůcka. Jak pokud jde o vynaložený čas, tak pokud jde o finanční náklady, je to nejvýhodnější řešení.
Nadcházející rok vám poskytne spoustu času, abyste svůj život vylepšili a našli v něm něco poutavého, co vás obohatí v obou smyslech tohoto slova. Naložte se svým časem hospodárně, ať si později nemusíte vyčítat, že jste plýtvali tím nejcennějším, co je člověku do života dáno. Že jste svůj život promeškali.
Kouzelná vánoční pohádka Paulo Coelha
Čemu mě naučila dcerka