Co o nás mohou říci fotky na sociální síti? Jaká utajená přání či skryté komplexy, které si někdy ani sami neuvědomujeme, mohou světu prozradit?
1. Různá selfíčka (v zrcadle, ve výtahu, ve fitku atd.)
Za množstvím podobných selfie se skrývá hypertrofovaná potřeba uznání a pochvaly od okolí, soustředěnost především na vlastní osobu a výrazné sebezálibné sklony.
2. «Sexy“ selfie
Našpulené rty, dráždivé pozice a oblečení těsně obtahující linie těla… Vaše poselství světu zní: «Jsem uvolněná, k experimentům ochotná dívka». Zamyslete se, jestli opravdu máte zapotřebí touto více než uvolněnou formou vysílat světu informaci o tom, že jste „k mání“ a měnit své tělo v návnadu, která má zvednout vaši cenu. Opravdu se domníváte, že muži stojící o skutečný vztah na tohle zaberou?
3. Párové fotky
Deonstrace svazku a přesvědčení, že je pevný a bude dlouhodobý. Způsob, jak světu sdělit: «Nejsem osamělý, jsem milován, někdo mě potřebuje a váží si mě».
Je-li podobných fotek na stránce hodně, stojí za to položit si otázku: k čemu je to třeba? Co a komu chci vlastně těmito snímky sdělit? Možná je za tím potřeba něco dokázat bývalému partnerovi nebo partnerce anebo to má být doklad o vítězství v nikým nevypsané soutěži s méně úspěšnými kamarádkami.
4. Snímky ze společnosti
Pokud velkou část fotek na vašem profilu tvoří záběry z mejdanů, snímky, kde se vesele bavíte uprostřed bujaré společnosti, může to svědčit o vnitřní prázdnotě a osamělosti. A také o skutečnosti, že příslušnost k určité skupině lidí lichotí vaší samolibosti. Sdělujete světu: «Tahle společnost si mě vybrala, jsem její součástí. Lichotí mi to».
5. Děti
Tady jsou dvě možnosti. Jestliže sdílíme svoje dětské foto – volíme ho například jako ikonu, pak to může nasvědčovat únavě dospělým životem, odpovědností, hypotékou a půjčkami. Je za tím podvědomá touha vrátit se do dětství, potřeba, aby se o nás někdo staral. „Vezměte mě na ruku, pohlaďte mě po hlavičce“… sdělují světu takovéhle fotografie.
Druhou možností je sdílení fotek vlastních dětí nebo společných fotek s nimi. Chcete tím možná říci: «Jsem máma a jsem na to pyšná». Není to ovšem zrovna šťastná volba; zveřejňovat foto svých dětí je v dnešní době spíše neopatrný hazard.
6. Zvířátka a fotky s nimi
Pokud jde o stránku fotografa, pak foto divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí dokládají jeho profesionalismus. Pokud si však nějaký mladík nebo muž jen tak zvolí za avatara divokého vlka či graciézního geparda, jde o pokus vydávat přání za skutečnost. Rád by se předvedl jako silný a smělý jedinec.
U dívek obvykle převládají fotky nějakých opravdu roztomiloučkých zvířátek. Kouzelná koťátka (králíčci, štěňátka), případně dívka spolu s nimi. Tyhle fotky dokládají sentimentalitu a infantilitu majitelky účtu.
7. Příroda
Opět – vynechme účty profesionálních fotografů. Jinak množství podobných fotografií na profilu může hovořit o vaší spokojenosti se životem. Život se vám vydařil, můžete se tedy kochat i přírodou. Může to však také být doklad únavy ze zběsilého každodenního životního tempa a potřeby samoty a prožívání přírody a jejích krás jako prostředku úniku a odpočinku.
8. «Glamour“ fotky
Velký počet takto pojatých snímků může dokládat narcistní potřebu podpory a emocionálních pohlazení formou lajků a lichotivých komentářů. Důvod k zamyšlení nad svým sebevědomím a jinými možnými cestami jeho upevnění, bez závislosti na počtu lajků a virtuálním světě.
9. Fotografie z cest
U někoho podobné snímky svědčí o snaze podtrhnout své postavení (nebo snahu o něj) a možnosti. «Podívejte se, jak a kde si mohu dovolit trávit dovolenou », hlásají záběry.
Pro jiné jsou fotografie z cest prostě věcným důkazem toho, že se cesta uskutečnila, důkazem dojmů a citů, které prožili. Potvrzení faktu, že se dostali tam, kde toužili být a kde už byly milióny jiných, jenomže oni tam byli poprvé a pokládají to za svůj osobní úspěch, ať už jde o fotku u Eiffelovy věže nebo z Machu Pikchu v peruánských Andách.
10. Snímky na pozadí jacht, luxusních aut a přepychových objektů
Způsob jak dát světu vědět o své úspěšnosti (často pochybné či jenom kýžené), jak zdůraznit určité sociální postavení. Deklarace ve smyslu: v životě mi to vyšlo!
11. Fotografie jídla
Nemáme tu na mysli profesionální food bloggery. Snímky elegantně servírovaného jídla v drahé restauraci jsou způsobem, jak si potvrdit vlastní sociální vzestup. Pokud takový snímek najdeme na profilu matky na mateřské dovolené nebo ženy v domácnosti, jde o snahu dokázat především sobě samé, že to zas není tak špatné. Že v kuchyni to nemusí být o nic méně zajímavé než na napjatých jednáních někde v kanceláři, na konferenci nebo při jiné akci.
12. Adrenalinové fotky
Skoky padákem, dobití horských vrcholů nebo jízda na vrcholu vlny – vysíláme světu své vlastnosti pravého muže: odvahu, sílu, spolehlivost a odolnost.
Za extrémními selfíčky (na střeše mrakodrapu nebo vlaku, v blízkosti nějakého dravce) stojí potřeba uznání, touha, aby si mě všimli, abych si připadal živý. Mladí lidé mohou být doslova závislí na emocionálním koktejlu obav a uspokojení, který při pořizování extrémních snímků zakoušejí. Jejich blízcí by rozhodně měli podobnému koníčku věnovat pozornost a možná se poradit s psychologem.
13. Komické snímky sebe sama
Nejpravděpodobnější je, že majitel či majitelka stránky je si jist sám sebou a má smysl pro humor na vlastní účet. Protože vystavit vlastní zkarikované snímky vyžaduje zvláště od dívek jistou dávku odvahy. Možná však, že on či ona chtějí tímto druhem smíchu přehlušit nějaké vnitřní problémy.
14. Fotografie z pracovny nebo služební kanceláře
Pokud na profilu najdeme často zveřejňované foto tohoto žánru v oficiálním podání, je nejspíš pro dotyčného velmi důležitý jeho profesní život a seberealizace ve společnosti. Má plno ambiciózních a ctižádostivých plánů. Je pro něj důležité ukázat, že je profesionálem vysoké úrovně a zaujímá uznávané postavení.
15. Objekty, poličky s různými předměty, části celku
Tyto fotografie prozrazují člověka, který touží působit nestandardně. Vypovídají rovněž o tvůrčím přístupu a estetickém cítění
16. Skutečné fotky bez filtrů a fotoshopu
Říkají, že autor bere sebe sama takového, jaký je. Sem spadá i situace, kdy člověk i několik let nezmění svoji ikonu. Svědčí to o stálosti názorů, morální vyspělosti, nepotřebě před kýmkoli se na síti stylizovat, nezávislosti na citových „pohlazeních“ formou lajků a lichotících komentářů.
Tito lidé chodí na sociální sítě kvůli kontaktu s přáteli nebo z pracovních důvodů. Nemají potřebu se na síti předvádět. Před pořizováním a vystavováním fotek dávají přednost skutečným dojmům a jejich hlubokému prožití. Cení si svého soukromí a nemají potřebu seznamovat se s cizím.
Jak se přestat spokojovat s málem
Jak si přestat lámat hlavu s tím, co si pomyslí jiní?
1 komentář
Nenašel jsem se ani v jednom odstavci. Asi se zcela vymykám kritériím dnešního světa. Nezaškatulkoval jsem se, když sdílím politiku, články, fotky z mého okolí nikoliv selfie, fotky z událostí nebo navštívených míst, videa, zajímavosti, které stojí za pozornost a chci se o ně podělit s přáteli. Nikdy však selfie „Podívejte, to jsem já“.