Ne každý umí přijmout urážlivá slova a hbitě „smečovat“. Bohužel nejtíživější a netrvalejší bývají slova a skutky spojené s těmi nejbližšími lidmi. Mohou v budoucnu podstatně působit na náš život.
Matka, která dceři říká, že „nikdy nenajde nějakého slušného muže“, ji prakticky na celý život obdaří komplexem méněcennosti. Bývalý manžel jí před svým odchodem může nadělit pocit viny a přesvědčení, že „je nejhorší manželka na světě“. Bývalá tchýně to s potěšením doplní: „to největší slonbidlo bez kapky ženskosti“. Potvrzení „pravdivosti“ těchto slov se jí může dostat velmi záhy, když ji na přechodu srazí chlápek, který ji zdvořile informuje, že je „neohrabaný sudokopytník“.
Protože od počátku pochybovala, že má vůbec právo na nějaký další vztah, vstřebává rychle podobné charakteristiky na svou adresu. Jakákoli pozornost okolí se jí zdá být „cenným dárkem“. Pečlivě ho uchovává, bere ho jako součást sebe sama a vůbec nepozoruje, jak začíná užívat „cizí slova“. V rozmluvě s kamarádkou důvěrně povzdechne: „… já byla ta nejhorší manželka na světě…“. A novému známému spěchá sdělit, že „… nikdy jsem nebyla moc hezká a už vůbec ne ženská…“.
Co takhle zkusit si vyjmenovat všechno, co vás tíží, dráždí, co vám na sobě vadí? Skutečně si to o sobě myslíte, nebo vám to někdo napověděl? Nespěchejte. Vybavte si situaci, která vám mohla takové přesvědčení „nadělit“.
Klást odpor cizí agresi je těžké, zvláště pokud jste se narodili jako křehké a slabé stvoření. Není to ale důvod, abyste se stali kontejnerem „na cizí odpadky“. Uvědomte si, že všechno, co od jiných slyšíte, a co tak pokorně přijímáte za své, k vám ve skutečnosti nemá žádný vztah. Prostě jste pro někoho představovali „vhodného člověka“, kterého může zasypat veškerým neřádstvem, které nosí v sobě. Takové věci je zvykem „darovat“ v přitažlivém „obalu“: šikovně zamotané do „starosti o vás“, do „snahy vám pomoci“, „uchránit“, „ukázat“ …
Dárek může být zabalen tak dovedně, že ne vždy rozpoznáte, co je uvnitř a s radostí ho přijmete. Buďte opatrní! Pokud vaše bývalá tchýně říkala, že „nejste dost ženská“, je to pravděpodobně problém, který ji sužoval po celý život. Vraťte jí to, co patří pouze jí! Jestliže váš „bývalý“ prohlašoval, že jste „ta nejhorší manželka na světě“, vraťte mu tu „nejhorší“ variantu a pro sebe si nechte tu „nejlepší“. A když vaše máti vyslovuje názor, že „si nezasloužíte…“, pamatujte, že nejspíš hovoří o důvodech svého vlastního nezdařilého manželství.
Neberte na sebe cizí starosti a co nejdřív se zbavte cizí negativity. Když vás někdo srazí a ještě vás uráží, „smečujte“ mu hned jeho urážlivá slova zpátky, ať si je klidně huláká na celý přechod pro pěší…
Bez ohledu na situaci se snažte svůj vlastní svět udržet čistý a nedotknutý.
Pokud se vám už podařilo nějaké „dárečky“ v sobě nahromadit, nezoufejte, určitě není pozdě je vrátit. Můžete se do toho pustit rovnou…
1. Vzpomeňte si na situaci, kdy vás někdo urazil, ublížil vám nebo vám „nadělil“ přesvědčení, které teď vláčíte s sebou. Co cítíte? Jak to ovlivnilo váš život? Uvolněte se, zhluboka se nadechněte, vydechněte, zavřete oči…
2. Soustřeďte se na své vnitřní pocity. V jaké části těla přechováváte svůj „dárek“? Jak ho pociťujete? Popište, jak vypadá, jaké emoce ve vás budí. Když si představíte, jak se zvětšuje a vaše záporné emoce zároveň sílí, jste na správné cestě. Po téhle prověrce se vraťte k původní představě.
3. Představte si člověka, který vám tohle „nadělení“ daroval. Dívejte se přímo na něj a snažte se vyzařovat jistotu a přesvědčení o tom, co děláte.
4. Představujte si, jak dárek ze sebe „vyndáváte“ a podáváte tomu člověku. Řekněte mu: „Odpouštím ti. A dárek nepřijímám. Díky…“ Dělejte to klidně, nespěchejte, nevyčítejte, nevysvětlujte.
5. Pozorujte, jak se bude obraz toho člověka měnit. Co bude dělat s vráceným „dárkem“? Poděkujte mu za cennou zkušenost, ale dejte najevo, že víc ji nepotřebujete. A nechte ho odejít, propusťte ho.
6. Prázdné místo zaplňte kladnou energií. Jaký nový obraz si chcete představit na uvolněném místě? Popište, jak vypadá, jaký má tvar, jakou velikost, jak moc se vám líbí. Je důležité, aby vám absolutně ve všem vyhovoval! Prociťte naplno všechny nové pocity svého těla. Jakým způsobem se vám mění nálada?
7. Vraťte se do situace s obnoveným obrazem. Jak se teď budete chovat? Jak se změnily vaše reakce na slova a chování jiných lidí?
8. Poděkujte sami sobě. Položte dlaň na místo, kde se usadil nový obraz a vyjádřete mu díky za to, že teď bude už vždycky s vámi.
Tímto způsobem můžete „rozdat“ všechna „nadělení“, která se ve vás usazovala delší dobu. Má-li váš další život plynout šťastně, vracejte podobné „dárečky“ neprodleně do „štědrých rukou“ těch, kdo vám je nadělili – hrubiánů a agresorů. Nezapomínejte, že tyhle věci se v člověku hromadí velmi rychle a jak jejich množství roste, přestáváme postupně rozlišovat, co je „naše“ a co nám někdo „nasadil“ do hlavy. Chraňte svůj život před cizím vměšováním.
Přejeme vám, ať dostáváte jenom milé, dobré a užitečné dárky!
15 věcí, které musíme říci rodičům
Léčivá pohádka o křivdě a odpuštění