Rytmus moderního života často způsobuje, že na nic nemáme čas. Na oblíbené koníčky, na procházku před spaním, na vyznání lásky. Nemáme čas žít. Déle než čtvrt století existující hnutí Slow Life prosazuje životní styl bez shonu. Co nám podle něj zajistí harmonické dny?
1. Sami s přírodou
Příroda je zdrojem energie, harmonie a krásy. V souzvuku s přírodou člověk zapomíná na problémy a učí se naslouchat svému srdci. Zkuste se alespoň někdy zadívat na hvězdy nebo přivítat úsvit. Pozorujte let ptáků. Takové chvíle zkrášlují život.
2. Milujme ticho
Je ho tak málo v ustavičném proudu městského hluku, reklam, vyzvánění telefonů, ba i vlastních neuspořádaných myšlenek! Ticho je tak vzácným hostem, že jsme se ho pomalu naučili bát. Ale právě v tichu můžeme zcela novým způsobem vnímat sami sebe a cosi se o sobě dozvědět. To není tak málo. Udělejte ten krok a pozvěte do svého života ticho, třeba jen na několik minut denně.
3. Rovnoměrné rozdělení práce
Hlavní je důsledné plnění povinností, ať už jde o domácí záležitosti nebo pracovní úkoly. Je-li jich na vás příliš, soustřeďte se na jednu a dokud ji nesplníte, nerozptylujte se dalšími. Jinak nestihnete nic a ztratíte zájem o plnění povinností vůbec. Práce má přinášet radost. Navíc tímto přístupem šetříte čas i energii.
4. Dělat, co nás baví
Možnáse při čtení tohoto odstavce zamyslíte nad svými tvůrčími plány. Dar tvoření je dán každému, jenomže ne každý si ho je vědom a patřičně ho rozvíjí. Abychom přesně pochopili, co nás vábí, je třeba vyzkoušet různé možnosti. Může to být cokoli – kreslení, pěstování kytek, lepení z papíru, psaní veršů nebo hry s dětmi. Není to snad opravdové štěstí, když člověk dělá to, co ho baví?
5. Nepřehánět to s aktivitou
V úsilí po pestrém životě a různorodých zážitcích mnohdy sami sebe zahlcujeme dojmy: dopoledne výstava, odpoledne mořské akvárium a kino, večer divadlo. Dojmy se míchají a pletou. Naplno neprožijeme a nepochopíme nic. Pokud budeme akcentovat jednu jedinou věc, bude kvalita získaných dojmů úplně jiná. Výstava nás může inspirovat k vlastní tvorbě, mořské akvárium k novému koníčku nebo četbě, nad kinem nebo divadlem můžeme přemýšlet z pohledu vlastních životních zkušeností.
6. Stýkat se naživo
Živý společenský styk nic nenahradí. Abychom si ho uchovali, musíme vědomě omezit styky vedené jiným způsobem – po telefonu, cestou mailů nebo internetu. Jediné setkání s přítelem nahradí desítky telefonů i mailů. Věnujte pozornost svým blízkým, najděte si čas k důvěrnému rozhovoru.
7. Cítit chuť toho, co jíme
Jde o zvláštní vztah k jídlu, kdy se přiměřeně věnujeme všem fázím celého procesu: od přípravy po konzumaci. Když nakupujete potraviny, nechoďte do prvního obchodu, který máte po ruce. Udělejte si na takový nákup čas ve svém volnu. Jděte na trh, vybírejte to nejčerstvější a nejlepší, promyslete si celé menu, pusťte si k vaření příjemnou hudbu a staňte se na chvíli chefem dobré restaurace. Až bude všechno hotovo, vychutnávejte u krásně upraveného stolu každé sousto. Pomalu a s požitkem.
8. Uvědomělý odpočinek
Celý rok pracujete a náhle se nabízí výhodná možnost: „Pět zemí v pěti dnech“, s návštěvou řady památek a muzeí… Po takovém odpočinku ovšem budete potřebovat další měsíc volna na zotavenou. Proč se honit za množstvím nových dojmů? Radujte se raději z každé chvíle, dívejte se pozorně kolem sebe, seznamujte se s novými lidmi, buďte s nimi v živém styku. Člověk může být plný dojmů z obyčejné procházky po nábřeží nebo z výtečné kávy v malé cukrárně.
9. Lehká nepředvídatelnost
Dovolme si někdy být zcela spontánní, nic si neplánovat, nic nepředjímat, prostě následovat vlastní náladu!
10. Učme se od malých dětí
Všichni jsme původně byli dětmi. Dětství dál žije v každém z nás, nikam se nevytratilo. Když jsme s dětmi, když je chvíli sledujeme, můžeme na chvíli spatřit svět jejich očima, pohledem neovlivněným zkušeností a předsudky. Děti nikam nespěchají, žijí přítomností. V jejich „tady a teď“ je veškerý smysl! Dovolte si být někdy dítětem.
Stálo to za to?
Život bez čekání