Jestliže máte komu za co děkovat, ale nevíte, jak začít, napište dopis. I když ho neodešlete, vděčnost vyjádřená na papíře vám dodá optimismus a sníží váš neklid.
Evoluce nás vybavila pozoruhodnou schopností přizpůsobivosti, která nám umožňuje poradit si s mnoha těžkostmi. Adaptujeme se natolik, že nejenom pokládáme za samozřejmou většinu dobrých stránek svého života, ale ve věčné nespokojenosti se ustavičně porovnáváme s jinými, abychom zaznamenali vše, čeho se nám nedostává. Srovnávání však plodí frustraci a závist a vyvolává trvalý pocit nespokojenosti. Jedním z nejúčinnějších prostředků boje proti němu je vědomé posilování vděčnosti za všechno, co máme. Vděčnost zvyšuje úroveň pohody a optimismu, snižuje úzkost a dopřává nám pocit spřízněnosti s jinými lidmi.
Cvičení
Vybavte si člověka, který příznivě ovlivnil váš život. Učitele, člena rodiny nebo kamaráda, který ve vás uvěřil a pomohl vám, zaměstnavatele, který vám dal šanci… Zřetelně si ho představte. Jaké vzpomínky s ním máte spojeny? Co jste od něj získali, nebo čemu vás naučil? Jak ovlivnil vaši životní cestu? Napište mu dopis, abyste poděkovali za všechno, co vám přinesl, co vám poskytl, i když jste mu už třeba děkovali dříve. Hlavní je se nijak neomezovat, vyjádřete bohatě svou vděčnost. Ideální je dopis adresátovi přečíst nebo poslat. Jestliže to z objektivních příčin není možné, prostě si dopis přečtěte a všímejte si svých pocitů. Můžete si rovněž sepsat „seznam darů“: Jedenkrát týdně si zapište pět událostí, za které byste rádi poděkovali.
Svědectví
Felix, 50 let, advokát
«Napsal jsem dopis jedné ze svých bývalých učitelek práva. Právě ona ve mně vzbudila zájem o tuhle profesi. Připomínal jsem, jak se mě na jedné ze zkoušek vyptávala kladením sokratovských otázek, abych úplněji vysvětlil téma. Ztratil jsem s ní spojení před třiceti lety, ale podařilo se mi ji najít a dopis jí přečíst. Byla velmi dojatá, když uslyšela, jaký vliv měla na můj život. Měl jsem obrovskou radost z toho, že jsem jí mohl poděkovat a vyjádřit svůj vděk. A tenhle pocit ve mně ještě pořád žije».
Ilios Kotsou
Ilios Kotsou je francouzský psycholog, autor knihy «Chvála jasnozřivosti» («Éloge de la lucidité», Robert Laffont, 2014), vyznamenané cenou Psychologies-Fnac 2015 jako dílo, pomáhající najít sám sebe a žít lépe.
Rozdíl mezi zálibou, zaměstnáním, posláním a životním povoláním.
Každý může být světlem