Jestliže vás někdo využívá k tomu, aby se zbavil vlastního duševního kalu, negativity a špatné nálady, jestliže k vám přijde jako naštvaný, unavený a ukřivděný člověk rozhněvaný na celý svět, půl hodiny si vám vylévá duši a poté odchází naplněný novými silami a s veselým úsměvem na tváři, zatímco vy se cítíte jako vymačkaný citrón a nemáte potuchy, co s tím teď máte dělat – dát si dvojitou dávku silné kávy nebo to brát jako svého druhu pokání a nést smířeně svůj kříž, pak je pravý čas si uvědomit, že pocit prázdnoty a vyždímanosti není nic jiného, než ono napětí, kterého jste dotyčného zbavili. Jeho břemeno jste vzali na sebe, vstřebali jste jeho negaci, doslova jste nasákli jeho morousovitým pohledem na svět. Zcela logicky se vnucuje otázka: proč se sebou necháváte takhle zacházet?
Je důležité, aby se člověk uměl podívat na lidi kolem sebe a objektivně si zhodnotit, zda ti z nich, kteří jsou mu na první pohled nejbližší, jsou skutečnými přáteli, zda stýkání s nimi ho naplňuje a obohacuje, nebo zda se někteří z nich jako přátelé pouze tváří. Jedná ten či onen nebo ta či ona doopravdy nezištně ve vašem zájmu, nebo se vámi pokouší manipulovat v zájmu získání své vlastní výhody a kryje se přitom zdáním dobrých úmyslů?
Jak se v přátelství vyhnout podrazu.
- Energetická rovnováha přátelství
- Jak se zbavit „takypřátel“
Zbavit se potenciálního nebezpečí je poměrně snadné — tato metoda funguje naprosto spolehlivě.
Pokuste se v každé situaci si v duchu položit tyhle otázky: Co mi komunikace s ním/ní dává? Ponižuje mě, deptá, nebo mi dodává ducha a dobrou náladu? Jak se cítím potom, co jsme spolu, co spolu mluvíme — je mi pak dobře nebo se cítím hůř?
Energetická rovnováha přátelství.
Šťastný člověk má obvykle přátele, kamarády, dobré známé nebo příbuzné, s nimiž se rád potká, rád si s nimi povídá – a cítí se pak lépe než předtím. Je mu s nimi dobře a rodí se v něm pocit, že je to vzájemné a že ho mají rádi – tvůrčí lidé mohou dokonce pocítit i příliv inspirace. Lidé, kteří mají spíše než tvůrčí materiální tendence, hovoří o náboji svěžesti a energie, chuti do práce a spokojenosti. To je tedy typ kontaktu, který člověka táhne vzhůru, obohacuje ho a napájí energií.
Myslíme, že nejsme přehnaně pesimističtí, když konstatujeme, že bohužel takto dobré, upřímné, otevřené a srdečné vztahy jsou vzácností a daleko častěji se setkáme s dobře maskovanou, promyšlenou manipulací. Přičemž platí, že jakákoli, i ta nejjemnější a dovedně zakamuflovaná manipulace je agresí vůči naší osobě. Poškozuje nás, zbavuje nás času a sil ve prospěch toho druhého – oné manipulující osoby.
Naučte se včas rozpoznávat lidi, kvůli kterým se necítíte dobře, kteří vás pouze využívají. Musíte umět uhádnout, kdo vás okrádá o cenný čas a energii, abyste se příště mohli dotyčnému vyhnout nebo dobu setkání zkrátili na naprosté minimum.
Jak se zbavit toxických „takypřátel“.
Dá se tomu naučit? A jak? Jestliže se po nějakém takovém rozhovoru cítíte doslova jako vymačkaný citrón, znamená to, že jste v průběhu onoho setkání a rozhovoru byli přetíženi. Onen „taky přítel“ vás zavalil zátěží svojí negativity, podrážděnosti a nespokojenosti. Máte nyní tři možnosti jak jednat – podle toho, která z následujících metod je pro vás snáz uplatnitelná.
První možnost — naprosto přerušit styky. Jestliže je ten člověk pro vás toxický, jestliže vám škodí a otravuje vám život, proč byste měli tento jed dobrovolně polykat? Je nesmyslné stěžovat si, že je nám po nějaké tinktuře špatně, a přitom ji stále užívat. Prostě se kontaktu s ním zbavte.
Druhá možnost. Jsou případy, kdy těžko styky přerušíte — kupříkladu spolu pracujete nebo je manipulátorem vaše maminka – protože i to se bohužel stává. Potom musíte svého oponenta „vycvičit“ tím, že s ním komunikujete radostně a v pozitivním duchu, ale v žádném případě nijak nereagujete na jeho agresi a ignorujete jeho manipulace. Jak konkrétně uplatnit metodu tohoto „výcviku“? Jestliže se k vám dotyčný chová slušně, reagujte přátelsky, otevřeně, naslouchejte mu pozorně. Pokud se pokouší udělat si z vás smetiště pro své nálady nebo vás jinak využívat, naprosto ho ignorujte. Tohle je náročnější, ale funguje to bezchybně.
Třetí možnost — co nejrychleji se uvolnit, zbavit napětí, vypustit z hlavy všechno balamucení, tak jako to musejí dělat psychoterapeuti nebo psychiatři po náročném pracovním dnu. Během dne jim ordinací projdou až desítky lidí s různými psychickými problémy. S každým musejí důkladně pohovořit, každého pozorně vyslechnout. To je jejich práce. Jedinou cestou, jak se bránit emocionálnímu vyhoření, je naprosté uvolnění po pracovní době. Totální, okamžité a dokonalé. Musíte se mu naučit, najít si svůj postup, kterým smyjete negativitu a napětí. Procházka, hudba, koupel, aromalampa… způsobů může být mnoho.
Závěr: buď musíte s takovým člověkem okamžitě přerušit všechny styky, nebo kolem těchto styků vystavět bezpečnostní bariéru. Aby vám příště už nedokázal zkazit náladu.
Ať už si vyberete kteroukoli z uvedených metod, začněte ji uvádět do praxe co nejdřív. Zjednodušíte a zpříjemníte si život.
Pomáhejte, když si o to řeknou! 3 zlatá pravidla pomoci.
Nejdříve vás vynášejí do nebe, pak vás podtrhnou
1 komentář
Respektive – přítel je jen ten, co srší dobrou náladou, vše se mu daří a je v pohodě. Jakmile má někdo problém, tak okamžitě přerušte kontakt. Tak to mi přijde opravdu šílenej článek.